Keprník (1423 m) – na skialpech na vyhlídkový jesenícký vrchol vylepšený o borůvkové knedlíky

Keprník (1423 m) – na skialpech na vyhlídkový jesenícký vrchol vylepšený o borůvkové knedlíky

Jeseníky nabízejí řadu vyhlídkových vrcholů, na něž je možné se dostat i se skialpinistickým vybavením. Jedním z těch, které jsou vhodné i pro děti, je 1423 metrů vysoký Keprník. Túra začíná kousek nad Ramzovským sedlem a je vylepšená o dvě zastávky na občerstvení na Chatě Jiřího na Šeráku.

Jeseníky – Česko

Země
Česko
Další země
Česko
Pohoří
Jeseníky
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
11.5 km
Vhodné měsíce
I, II, III, IV, XII
Obtížnost sjezdu
S1
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
1423 m n. m.
Orientace svahu
S, Z a SZ
Max. sklon svahu
30 °
Převažující sklon svahu
20 °
Lavinové nebezpečí
ne
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
skialpový nebo splitboardový set
Převýšení
700 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
ne
Počet lidí za rok
tisíce

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Ramzová parkoviště u lanovky (770 m) – zrušený vlek Boby – Mračná hora (1272 m) – horní stanice dvojsedačky Čerňava – Šerák – Chata Jiřího na Šeráku (1331 m) – sedlo Pod Keprníkem – Keprník (1423 m) – Chata Jiřího na Šeráku - Ramzová

Podrobný popis

Keprník patří mezi jeden z nejlepších jesenických vyhlídkových vrcholů. Díky sjezdovkám v Ramzové je na lyžích dostupný i do pozdních jarních měsíců, neboť první úsek je možné jít i v dubnu po technickém sněhu a nad Čerňavou už zůstává i přírodní sníh. Tento skialpový výlet je díky možnosti občerstvení na Chatě Jiřího na Šeráku vhodný i pro děti – #skimokids.

Z Ramzové na Chatu Jiřího na Šeráku

Po příjezdu na Ramzovské sedlo se přezujeme do skialpových bot a nalepíme tulení pásy. Vyrážíme okrajem sjezdovku uzavřeného lyžařského střediska nahoru. Našim prvním cílem je Chata Jiřího na Šeráku. Začátek byl pro nás velmi lehký, ale těsně před půlkou naší cesty už nám to tak jednoduché nepřipadalo. Sto metrů pod mezistanicí jsme se vyfotili u sněhuláka, kterého tam někdo postavil. U mezistanice jsme si udělali fotku s kamzíkem a pokračovali jsme strmějším úsekem nahoru.

Stoupáme pod vrcholem Mračná
Stoupáme pod vrcholem Mračná

Po cestě jsme si dělali krátké přestávky na vydýchání a na pití. Za hranou svahu už se nám šlo o něco lépe až jsme došli ke konečné stanici lanovky. Od ní jsme pokračovali na chatu po mírné cestě. Zastavili jsme si ještě vyfotit výhled na Jeseník a při tom jsme tam s Ladou na nějakých fotkách pózovaly. Nakonec jsme došli na chatu trochu unavení, ale zvládli jsme to. Na chatě jsme se důkladně občerstvili.

Mraky zakrývají slunce nad Jeseníky
Mraky zakrývají slunce nad Jeseníky

Z chaty na vrchol Keprníku

Po vyhlídkové a občerstvovací přestávce před námi jsou poslední dva kilometry na vrchol Keprníku. Od chaty jsme sjeliy až na rozcestí Pod Keprníkem. Tam jsme si nasadili pásy a šli jsme na Keprník. Cesta byla v pohodě, dokud asi v půlce nezačalo hodně foukat. Museli jsme rychle vylézt na Keprník, kde jsme si udělali společnou fotku.

Na vrchol Keprníku nám chybí posledních pár metrů
Na vrchol Keprníku nám chybí posledních pár metrů

Sjezd z Keprníku do sedla a výstup na Chatu Jiřího na Šeráku

Z Keprníku jsme měli parádní sjezd na rozcestí Pod Keprníkem. Většina sjezdu je sice mírná, ale po cestě byly různě naváté hromady sněhu, na kterých si někteří z nás skočili. Těsně před rozcestím si táta po cestě nevšimnul větve a naboural do ní hlavou. Celkem karma. Na rozcestníku jsme si nasadili tulení pásy a vylezli jsme nahoru na chatu.

V sedle pod Keprníkem nasazujeme tulení pásy
V sedle pod Keprníkem nasazujeme tulení pásy

Sjezd z Chaty Jiřího na Šeráku do Ramzové

Na chatě jsme se opět občerstvili. Potom jsme popošli kousek na pásech až do míst, kde začala cesta kolem vrcholu Šeráku trochu klesat. Tam jsme tulení pásy sundali. Čekal nás dlouhý sjezd dolů do Ramzové. Krásně se nám jelo, jelikož to byl sjezd s různým sklonem, pod zrušeným vlekem, apod. Jako obvykle nás táta fotil a natáčel při jízdě. Měli jsme hezké výhledy, ale u konce nás překvapily davy sáňkařů, protože jich tam bylo fakt hodně. U auta jsme si sundali pásy a lyže, dali jsme všechno do auta, rozloučili jsme se se všemi a jeli jsme domů.

Chata Jiřího na Šeráku při pohledu z Keprníku
Chata Jiřího na Šeráku při pohledu z Keprníku

Přístup na začátek

Vlakem do nejvyšší rychlíkové stanice v ČR na trase Zábřeh na Moravě – Jeseník nebo autem z Hanušovic směr Jeseník po silnici 369

Rozpis po dnech

Ramzová parkoviště u lanovky (770 m) – zrušený vlek Boby – Mračná hora (1272 m) – horní stanice dvojsedačky Čerňava – Šerák – Chata Jiřího na Šeráku (1331 m) – sedlo Pod Keprníkem – Keprník (1423 m) – Chata Jiřího na Šeráku – Ramzová

Ubytování a jídlo

Chata Jiřího na Šeráku

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: