Okruh přes Grosser Arber neboli Velký Javor na Šumavě

Okruh přes Grosser Arber neboli Velký Javor na Šumavě

Vrcholy Grosser Arber a Kleiner Arber jsou dominantou německo-českého pohraničí u Železné Rudy. Od hranic je to jen kousek a stačí zaparkovat na placeném parkovišti u Arberseee a vydat se některou ze skialpových nebo sněžnicových tras na vrchol Grosse Arberu. Popsaný výlet ovšem spojí oba Arbery a jen o pár metrů nižší vrchol Mittagsplatz v jeden okruh.

Šumava – Německo

Země
Německo
Další země
Německo
Pohoří
Šumava
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
15 km
Vhodné měsíce
I, II, III, XII
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
1457 m n. m.
Orientace svahu
J, V, JV
Max. sklon svahu
30 °
Převažující sklon svahu
20 °
Lavinové nebezpečí
ne
Spaní na chatách
ne
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
skialpinistické vybavení, telemark nebo splitboard
Převýšení
870 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
poplatky za parkovné, zákaz vstupu do určitých zón z důvodu ochrany přírody
Počet lidí za rok
tisíce

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Parkoviště u Grosser Arbersee (945 m) – Mittagsplatzl (1340 m) – údolí potoka Schwellbach – Chamer Hütte - Kleiner Arber (1384 m) – chata Chamer Hütte – Grosser Arber – Stallriegel (1228 m) - parkoviště u Grosser Arbersee

Podrobný popis

Na svazích Grosser Arberu je populární lyžařské středisko, v němž se přívětivě staví k možnosti využít sjezdovek pro pohyb na tuleních pásech. Pro výstup tak mají do pozdních hodin otevřenou část sjezdovky G. Kromě sjezdovek je na jih a západ parádní běžkařský areál Bretterschachten. Když jsme tam vyjeli, tak jsme jeden den šli na skialp a druhý den na běžky.

Co vše se může a nemůže u Grosser Arberu
Co vše se může a nemůže u Grosser Arberu

Výstup z parkoviště na Mittagsplatzl (1340 m) a Kleiner Arber

Ráno jsme se sbalili a jeli jsme na skialp. Zastavili jsme na placeném parkovišti (4 EUR) kousek od jezera Grosser Arbersee. Všude byly cedule o chráněném tetřevovi. Ten je asi všude. Cesta nebyla ze začátku náročná. Šli jsme po značce vyšlapanou stezkou v lese a pak jsme došli na křižovatku, kde jsme pokračovali po další značce. Chvíli jsme šli skoro po rovině, ale potom cesta změnila směr. Začali jsme více stoupat. Tady už to začalo být náročné. V jednom okamžiku tam bylo místo, které jsem nemohla překonat, protože mi klouzaly lyže a spadla jsem tam.

Stoupáme lesem po turistické značce
Stoupáme lesem po turistické značce

Po tomto nezvladatelném úseku se cesta zmírnila a šli jsme mírným stoupáním na první vrchol. Tím byl Mittagsplatzl (1340 m). Z něj jsme sjížděli mírným hřebenem až k odbočce na západ. Tam jsme sjeli dolů, když jsme dvakrát přejížděli přes upravené běžkařské tratě. Dojeli jsme do údolí, co bylo asi 1050 metrů. Začali jsme stoupat přímo na sever směrem na chatu Chamer Hütte, která je kousek od Kleiner Arberu. Když jsme konečně došli k chatě, nemohli jsme jít dovnitř a museli jsme ještě vylézt na vrchol Kleiner Arberu. Tam byli zrovna nějací cizí lidi na sněžnicích. Byla to dost velká skupina a nechápali jsme, proč tu chodí na sněžnicích, když se nijak nesvezou z kopce dolů.

Po hřebenu směrem na Mittagsplatzl (1340 m)
Po hřebenu směrem na Mittagsplatzl (1340 m)

Sjezd z Kleiner Arber a občerstvení na chatě

Na vrcholu je kříž a vrcholová kniha. Také samozřejmě povedená vyhlídka. No fakt, to se mi líbilo. U kříže byl ze severu asi dvoumetrový prudký svah, co jsme museli sjet. To se mi moc nechtělo, ale bylo to nakonec dobré. Dále jsme potom sjížděli podél vyšlapané výstupové stopy k chatě Chamer Hütte. Tam jsme se zastavili na oběd. Po obědě jsme sjížděli po běžkařské dálnici blíž ke Grosser Arberu.

V brýlích se krásně odráželo vše
V brýlích se krásně odráželo vše

Výstup na Grosser Arber

Sjezd od chaty byl mírný, že jsme museli i bruslit. V sedle jsme nasadili tulení pásy a šli vystoupat na poslední kopec. To nebylo moc náročné a dlouhé, protože jsme to vzali více do kopce, ale bylo to kratší. Nahoře docela foukalo a byly tam místa, kde byl jenom led a klouzalo to tam. U vrcholového kříže jsme s Ladou trochu blbly a sjížděli po ledu. Udělali jsme nějaké fotky a videa. Výhledy byly krásné, i když bylo trochu zataženo.

Vrcholová kniha na Kleiner Arberu
Vrcholová kniha na Kleiner Arberu

Sjezd z Grosser Arberu ke Grosser Arbersee

Nejprve jsme museli sjet kus černé sjezdovky, abychom se dostali k odbočce na turistickou značku do lesa. Po značce a kolem ní jsme potom sjížděli dolů. V lese jsme jeli kolem nějakého potoku. Trvalo to docela dlouho a bylo to téměř všude zledovatělé, takže se mi na zledovatělém hrbolatém sněhu jelo špatně. Nakonec jsme dojeli v pohodě k autu, a ještě jsme se podívali na vodopády. Byly opravdu krásné a je škoda, že jsme se u nich nemohli zastavit.

Sjíždíme po skále a ledu z Grosser Arberu
Sjíždíme po skále a ledu z Grosser Arberu

Přístup na začátek

Praha – Železná Ruda – Grosser Arbersee

Rozpis po dnech

Parkoviště u Grosser Arbersee (945 m) – Mittagsplatzl (1340 m) – údolí potoka Schwellbach – Chamer Hütte – Kleiner Arber (1384 m) – chata Chamer Hütte – Grosser Arber – Stallriegel (1228 m) – parkoviště u Grosser Arbersee

Ubytování a jídlo

Občerstvení chata Chamer Hütte

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: