Nemrut Dağı (2820 m) – skialpový výstup na jižní vrchol kaldery

Nemrut Dağı (2820 m) – skialpový výstup na jižní vrchol kaldery

Kaldera Nemrut je přes léto jednou z největších turistických atrakcí východního Turecka. Pohled z okraje dolů do kaldery zpola zaplněné jezerem je spektakulární, úchvatné jsou i výhledy na jezero Van obklopené horami či vulkán Suphan. Ani v zimě nemusí být jižní vrchol Nemrutu nijak nedostupný.

Turecko

Země
Turecko
Další země
Turecko
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
17 km
Vhodné měsíce
I, II, III
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
2820 m n. m.
Max. sklon svahu
32 °
Převažující sklon svahu
20 °
Lavinové nebezpečí
ano, byť minimální
Spaní na chatách
ne

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Z Tatvanu nebo vesnice Şentepe na vrchol

Podrobný popis

Pár set metrů na východ od hlavního vrcholu byla dokonce vybudována sedačková lanovka a zřejmě zde fungoval malý lyžařský areál, který byl však v sezóně 2018/19 uzavřený. To v nás vyvolalo trochu zmatení, neboť když jsme nasedli do městského minibusu, který měl jet dle slov řidiče i do kayak merkezi (turecky lyžařské středisko), počítali jsme, že budeme dovezeni právě sem.

Nicméně místo toho jsme se ocitli u nově vybudovaného lyžařského (převážně běžkařského, nicméně i s jedním krátkým placatým kotvovým vlekem) střediska umístěného u nové nemocnice mezi Tatvanem a Bitlisem. Nezbývalo než jet zpět do centra a nechat se vyhodit na křižovatce na  Şentepe.

Z vesnice Şentepe vzhůru

Pokud máme vlastní auto, nebo se necháme dovézt taxíkem, nejlepším východištěm bude právě vesnice Şentepe. My jsme vinou výše uvedeného nedorozumění vyráželi přímo z Tatvanu a i odtud lze výstup stihnout bez problémů za den, nicméně úvodních 5 km je takřka po rovině a celkem zdlouhavých. Z odbočky na Şentepe od hlavní silnice jsme vyrazili po sopečných pláních přímo za nosem směr trochu vlevo od spodní stanice zavřené lanovky. Brzy překonáme železniční trať.

Sjezd z Nemrutu do Tatvanu, foto: Petr HolubSjezd z Nemrutu do Tatvanu, foto: Petr Holub

Dále jsou sopečné pláně místy rozbrázděny suchými klikatými koryty hlubokými 2 – 30 metrů, nicméně museli jsme překonávat pouze jedno a nešlo o nic náročného. Drželi jsme se pokud možno po terénních elevacích, terén byl přehledný, nebylo kam zabloudit. Kolem 2000 metrů nad mořem se sklon svahu začíná konečně trochu zvedat. Ve výšce kolem 2200 metrů křížíme zavřenou silnici k lanovce a do kaldery, ta je zasněžená přesně do výše svodidel. Pak už jen zbývá odpočítávat sloupy lanovky viditelné vpravo při zdlouhavém výstupu po asi 15° svahu k okraji kaldery.

Když dojdeme na okraj kaldery nad horní stanicí lanovky, otevřou se před námi konečně úchvatná panoramata celého kráteru s jeho částečně zamrzlým jezerem. Na nejvyšší jižní vrchol však zbývá ještě dojít asi 600 metrů (150 výškových) po nenáročném hřebeni. Pozor na převěje směrem do kaldery, hřeben je dostatečně široký a plochý, aby se jim člověk vyhnul.

Ideální lyžařské pláně, foto: Petr HolubIdeální lyžařské pláně, foto: Petr Holub

Sjezd z okraje kaldery Nemrut Dağı

Sjet z vrcholu zpět do Tatvanu lze takřka kudykoli. Část naší skupiny zvolila sjezdovou linii přímo z vrcholu na jih směr vesnice  Şentepe, část podnikla náročný sjezd dolů do kráteru (viz dále). Svahy přímo na jih z vrcholu nabízejí ideální lyžařské pláně o sklonu mezi 20 a 32°, můžete do široka roztáhnout své oblouky. Ideální sklon trvá až k zavřené silnici, na kterou narazíme těsně nad Şentepe. Zde může být zajímavou alternativou užít si chvíli jízdu přímo po silnici. Pokud máme auto v Şentepe, skončíme zde, jinak ale lyže kloužou bez velkého úsilí (ale také bez mnoha oblouků) až do Tatvanu.

Zpestřením je jízda po silnici, foto: Petr HolubZpestřením je jízda po silnici, foto: Petr Holub

Přístup na začátek

Buď odbočka na Şentepe dostupná těmi mikrobusy MHD, které zajíždějí k tatvanské nemocnici, nebo vesnice Şentepe, která je asi 4 km za touto odbočkou. Zde silnice v zimě 2018/19 končila, pokud by byla v provozu lanovka na Nemrutu, lze dojet autem až k ní.

Rozpis po dnech

Z Tatvanu nebo vesnice Şentepe na vrchol

Další túry v okolí

kopec 2160 m přímo nad Tatvanem, nespočetné možnosti kolem silnice z Tatvanu směr Van, v širším okolí Suphan Dağı (od roku 2015 nutné povolení) nebo Arnos Dağı

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: