Prašanová pohádka na 2140 metrů vysokém Gstoderu v Schladminger Tauern

Prašanová pohádka na 2140 metrů vysokém Gstoderu v Schladminger Tauern

Gstoder je nejvyšším vrcholem horského masívu ohraničeného za západu městem Tamsweg, z východu městem Murau, ze severu údolím řeky Rantenbach a z jihu řekou Mur. V severních svazích, kterými vede popisovaná túra, je velká šance narazit na parádní prašan.

Rakousko

Země
Rakousko
Další země
Rakousko
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
10 km
Vhodné měsíce
I, II, III, XII
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
2140 m n. m.
Max. sklon svahu
35 °
Převažující sklon svahu
25 °
Lavinové nebezpečí
ano
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Seetal - Dorferhütte - Gstoder

Podrobný popis

Gstoder je nejvyšším vrcholem horského masívu ohraničeného za západu městem Tamsweg, z východu městem Murau, ze severu údolím řeky Rantenbach a z jihu řekou Mur. V severních svazích, kterými vede popisovaná túra, je velká šance narazit na parádní prašan.

Gstoder je lavinózně téměř zcela bezpečný. Po vydatném sněžení jaké nastalo před koncem roku 2017, se vydáváme ze severní Moravy do Schladminger Tauern.  K nástupu přijíždíme po silnici B96, která propojuje Tamsweg a Murau. Túra začíná hned za domky Seetalu na loukách, což je snadné poznat z cesty hned za tabulí Seetal. Od Tamswegu prvním sjezdem doprava dolů, zaparkovat vlevo u stodoly, ale mimo vrata! A vzhůru po cestě na první louky. Výš se parkovat nedá!

Na Gamspitze v Obertauern
Na Gamspitze v Obertauern

Nástup na Gstoder je lesem

Navíc vás neomylně vedou cedulky „Gstoder“ a lyžařská stopa. Tady v severech je mnohem víc sněhu než v jižních svazích Taur v Lungau. Díky tomu můžeme začít túru níž, než je obvyklé. První hodina je celkem nudná, stoupáme lesem jako v Beskydech a vrchol samozřejmě není vidět. Teprve na almu kolem Dorferhütte (1640 m), se ukáží nádherné rozhledy na Nízké Taury, zejména Preber (2740 m) na severozápadě a úchvatné domečky almu.

Pak už vzhůru nádhernými loukami a svahy na severozápadní hřeben Gstoderu, kde znovu před vámi vrchol beznadějně utíká na jih. Panoramata nám výstup naprosto ulehčí. Celé Nízké Taury máme jako na dlani, vzadu na západě jsou Vysoké, na jihozápadě Nockberge, na východě Seetalské Alpy a na jihu v dálce Julky i Dolomity. Vrchol je široký a je radostí zde chvíli posedět a kochat se.

Sjezd z Gstoderu

Sjezd vede nejprve po hřebeni na sever, a poté v lese na západ do západního žlabu, který bude zcela jistě ještě panenský. V lesním kuloáru se držte na severním břehu a kus nad potokem. Přitom odhadujte průjezdy mezi stromy na mýtinky. Dole už se potoku nevyhnete.

Z vrcholu Gstoderu na SZ
Z vrcholu Gstoderu na SZ

Párkrát potok jistě prokličkujete, než vjedete opět na svážnici. Tato silnice vede směrem doprava zpátky na sever a dojede se po ní na na široký „rodelbahn“ a jím až dolů na louky mezi domky. Turisti jezdí rovnou zpět na Dorferalm a polovinu nádherného kopce jedou po široké cestě, což nám přišlo jako promarněná příležitost.

Radši jsem riskoval vynadání od své ženy, když zabloudíme a pustili jsme se oním západním korytem, panenskými mýtinkami v lese nad a kolem potoka. Dobrodružství se vrchovatě vyplatilo. Žlab je viditelný i během výstupu, kdy občas šlapete po jeho jižním svahu. Zpět jedete po jeho severním svahu.

Přístup na začátek

Od Tamswegu anebo Murau severně po B 96 do Seetalu. Od Tamswegu hned za cedulí „Seetal“ doprava mezi domy. Parkovat hned u cesty, dále je možnost omezená anebo žádná.

Rozpis po dnech

Seetal – Dorferhütte – Gstoder

Ubytování a jídlo

ano, okolní vesnice a města

Další túry v okolí

Preber

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: