Se splitboardem na kamčatský vulkán Kozelskij

Se splitboardem na kamčatský vulkán Kozelskij

Na Kamčatce se už pěkně rozsněžilo, a proto jsem se rozhodla vyrazit za prvním výstupem a sjezdem na splitboardu v nové sezóně 2015-2016. V pátek 16. října 2015 slibovala předpověd počasí ideální podmínky. Mým cílem se stal vulkán Kozelskij (2190 m), který je z vulkánů severní skupiny od Petropavlovska-Kamčatského nejblíže k Tichému oceánu.

Rusko

Země
Rusko
Další země
Rusko
Počet dní
1
Délka
20 km
Vhodné měsíce
I, II, III, IV, V, VII, VIII, IX, X
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
2190 m n. m.
Spaní na chatách
ne

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Petropavlovsk - Kozelskij

Podrobný popis

K vulkánu jsem autem jela sama, protože ostatní v pátek nějak pracovali, a tak neměli čas si užít čerstvého sněhu a skvělých výhledů desítky až stovky kilometrů daleko. Kvůli sólo výletu jsem musela použít k focení selfie tyč.

Výstup mi celkově trval pět hodin a sníh byl po celou dobu vynikající. První hodinu na pásech byl sníh tak tvrdý, že po mě nezůstávala žádná stopa. Následně se objevili docela čerstvé medvědí stopy – pro medvěda je půlka října ještě brzy, aby se uložil k zimnímu spánku. Poté se slunce naplno opřelo do sněhu, který v nástupu na Kozelskij krásně změknul. Poslední hodinu výstupu jsem se bořila po kolena do čerstvého sněhu.

Na Tichém oceánu byly krásné vlny na sufr… ve čtvrté hodině výstupu se mi v hlavě honily myšlenky na surfování o pár dnů dříve: „a na oceánu jsou dnes podmínky jako na Havaji, už bych si zasurfovala, unavila se, prochladla, odpočinula a čaj popila“.

Po celou dobu výstupu byl počasí a výhledy vynikající. Splitboard jsem spojila na vrcholu, z něhož jsem se pustila hlubokým sněhem zpátky dolů. V tomto ročním období jsem měla velké štěstí na množství a kvalitu sněhu, takže jsem na splitu dojela až zpátky k autu.

Ostatní kamčatští freeridisti a snowboardisti záviděli můj páteční výlet za krásného počasí a řada z nich vyrazila v mých stopách o víkendu.

Přístup na začátek

Do Petropavlovsku, nejlépe autem, a dále silnicí co nejvíce na sever do jedné z přilehlých vesnic.

Další túry v okolí

Skialp v jihosibiřském pohoří Jergaki se sjezdem vrcholu Tjuškančik (1995 m)

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: