Se splitboardem na národní horu Norska – Stetinden (1393 m)

Se splitboardem na národní horu Norska – Stetinden (1393 m)

Zasněžený sever Norska mě lákal už dlouho, a tak po domluvě s Petrem a Marou vyrážíme od Tibora (kterému tím díky, za skvělý tip) v brzkých ranních hodinách na dvacetihodinovou a 1 200 km dlouho cestu směr národní hora Norska – 1393 metrů vysoký Stetinden a Lofoty.

Norsko

Země
Norsko
Další země
Norsko
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
13 km
Vhodné měsíce
I, II, III, IV, V
Obtížnost sjezdu
S1
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
1393 m n. m.
Spaní na chatách
ne

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

parkoviště - jezero Svartvatnet - Stetinden

Podrobný popis

Po 12 hodinách jízdy a malé zajížďce na nákup do Švédska, překračujeme severní polární kruh a pomalu se přibližujeme k našemu cíli. Na parkoviště pod horou Stetinden dorážíme po půlnoci, rozbalujeme při –12 °C base camp a s tančící polární září nad námi uleháme k zaslouženému spánku.

Ráno se probouzíme do stejné zimy jako večer, balíme se, chystáme si výbavu a během toho nás konečně slunce začíná zahřívat. Vyrážíme od fjordu sami, jen ve třech. Vercajk si neseme na zádech, prvních 300 výškových metru je pouze led a poprašek, nasazuju mačky. Petr to dává v lyžákách a Mara na sněžnicích. Nad hranici lesa je už dost sněhu a začíná i náš oblíbený prašánek.

Norská svačina u jezera Svartvatnet

Pokračujeme dále k zamrzlému jezeru Svartvatnet, kde si dáváme norskou sváču (Kvikk lunsjpomeranč) a zjišťujeme, že nás dohání partička pěti místňáků – aspoň nám prošlapou stopu a ukážou, kudy se máme vydat dále. Dostáváme se do ostrého sedla, kde je to vyfoukané a přemrzlé, takže Petr má bez maček problémy. Nakonec se do sedla vyškrábeme všichni a Norové nás předbíhají.

Posledních 400 výškových je už po nádherně vysněžené pláni brnkačka a v klídečku směrem nahoru se kocháme výhledy. Vrchol dostupný na lyžích je dosažen (reálně předvrchol Stetindenu, jelikož na nejvyšší bod je to už jen s „lanom a uvázkom“) a ty výhledy, stojí za TO!

Jde se na věc. Dolů nám to práší do všech stran, užíváme si to ve velkém stylu. Dojíždíme k vymrzlému sedlu, nacházíme si lajnu kudyma to propálíme a zase prášíme o kus dál. Od jezera směrem k lesu, ještě občas zaprášíme, ale podmínky se rychle mění a v lese na zledovatělém podkladu máme velké problémy. Mara se zdraví s místní břízkou a odnáší to rozlomené snowboardové vázání a naražená noha. Balíme vercajk na záda a opatrně vyrážíme dolu k autu. U auta dáváme high five, že to bylo teda něco spešl a mínus to vázání, nekazí nabitý dojem z úžasného výletu 🙂

Balíme a vyrážíme směr Lofoty……..

Přístup na začátek

Vlastním autem

Další túry v okolí

Velikonoční návštěva Lofot se splitboardy a lyžemi

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: