Skialpinistický výlet na Strážov (1214 m) z Čičman

Skialpinistický výlet na Strážov (1214 m) z Čičman

Strážovské vrchy jsou pohořím, které se rozkládá na severozápadě Slovenska a sousedí s o něco známější Malou Fatrou. Nejvyšší vrchol, skalnatý Strážov, za dobrého počasí nabízí se svými 1214 metry výhledy na Beskydy a Javorníky.

Slovensko

Země
Slovensko
Další země
Slovensko
Vhodné i pro splitboard
ne
Počet dní
1
Délka
6 km
Vhodné měsíce
I, II, XII
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
1214 m n. m.
Max. sklon svahu
45 °
Převažující sklon svahu
30 °
Lavinové nebezpečí
ne
Spaní na chatách
ano

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Čičmany (650 m) – Sedlo pod Strážovom (1050 m) – Lúka pod Strážovom (1130 m) – Strážov (1214 m) – sjezd zpátky do Čičman (650 m)

Podrobný popis

Strážovské vrchy jsou pohořím, které se rozkládá na severozápadě Slovenska a sousedí s o něco známější Malou Fatrou. Nejvyšší vrchol, skalnatý Strážov, za dobrého počasí nabízí se svými 1214 metry výhledy na Beskydy a Javorníky.

Z druhé strany jsou potom na Lúčanskou část Malé Fatry s vyčnívajícím Kľakem. V zimním období je možné na vrchol vystoupit za pomoci tuleních pasů a užít si následný sjezd lesem.

Jelení strom po cestě na Lúku pod StrážovomJelení strom po cestě na Lúku pod Strážovom

Jako výchozí bod k výstupu na Strážov je možné zvolit obec Čičmany. Tato vesnice je památkovou rezervací a proslavily ji dřevěnice pomalované originálními ornamenty. Z Čičman míří na Strážov červená turistická značka. První několik set metrů ale vede podél silnice a můžeme si je ušetřit popojetím do místa, kde se značka od silnice odklání – zde je parkovací místo tak pro jedno až dvě auta v závislosti na množství nahrnutého sněhu.

Lúka pod StrážovomLúka pod Strážovom

Vrcholy, které by bylo možné vidět, pokud by zrovna mlha nebylaVrcholy, které by bylo možné vidět, pokud by zrovna mlha nebyla

Vrcholová kniha a silvestrovské překvapení od místního klubu turistůVrcholová kniha a silvestrovské překvapení od místního klubu turistů

Anebo popojetím ještě o kousek výše k božím mukám, kde je rovněž několik parkovacích míst. Po odklonu od silnice pokračujeme asi dva kilometry po zpevněné cestě kolem kravína, která vede až k hranici lesa, kde začíná již prudší stoupání na rozcestí Pod Strážovom. Zde se cesta spojuje se zelenou značkou, což je varianta výstupu po hřebeni přes sedlo Samostrel.

Vrchol StrážovaVrchol Strážova

Z rozcestí nabíráme rychle další výškové metry až na Lúku pod Strážovom, kde se připojuje červená značka – varianta výstupu od obce Zliechov.  Z Lúky pod Strážovom nás čeká již jen mírné stoupání na samotný vrchol Strážova přes louku a závěrečný lesík.

Sjezdová stopa z vrcholu StrážovaSjezdová stopa z vrcholu Strážova

ČičmanyČičmany

Výhledy od vrcholového kříže Strážova, když zrovna není mlhaVýhledy od vrcholového kříže Strážova, když zrovna není mlha

V nejvyšším bodě se nachází rozhledová růžice s vyznačenými vrcholy a vrcholová kniha. V případě, že na Strážov vyrazíme na Silvestra, můžeme tu nalézt i památeční placky, které zde místní turistický oddíl ponechává volně k rozebrání. Samotný vrcholový kříž pak najdeme poněkud netypicky na loučce o několik metrů níže.

Sjezd je pak možný lesem podél některé z výstupových tras.

Přístup na začátek

Bratislava – Trenčín – Bánovce nad Bebravou – Liešťany – Čičmany

Rozpis po dnech

Čičmany (650 m) – Sedlo pod Strážovom (1050 m) – Lúka pod Strážovom (1130 m) – Strážov (1214 m) – sjezd zpátky do Čičman (650 m)

Ubytování a jídlo

Penzion Javorina, Kaštieľ Čičmany

Další túry v okolí

Javorinka (973 m), Kľak (1352 m)

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: