Skialpové provětrání z Kaprunu na Maiskogel (1750 m)

Skialpové provětrání z Kaprunu na Maiskogel (1750 m)

Lyžařské středisko Kaprun nabízí kromě sjezdovek i několik pěkných skialpových výletů po okolí. Pokud se vám nechce brázdit sjezdovky nebo už vypnuli lanovky a nejste ještě dostatečně unaveni, může být dobrým tréninkem před večeřít Maiskogel (1750 m).

Rakousko

Země
Rakousko
Další země
Rakousko
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
7 km
Vhodné měsíce
I, II, III, XII
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
1750 m n. m.
Max. sklon svahu
50 °
Převažující sklon svahu
30 °
Lavinové nebezpečí
ano
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Převýšení
990 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
ne
Počet lidí za rok
tisíce

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Kaprun (768 m) - Maiskogel (1750 m) – Kaprun (768 m)

Podrobný popis

Na Maiskogelu je sice lyžařské středisko, skialpová trasa jde však zcela mimo ně. Pro ty, co rádi šlapou po sjezdovkách, je však vyhrazeno středeční odpoledne, kdy od 16 do 22 hodin jsou svahy přístupné pro skialpinisty (nezkoušela jsem, ale psali to tam na letácích). Můžete tak nabírat výškové metry závratnou rychlostí.

Cesta začíná v centru Kaprunu za kostelem. Pravděpodobnost, že narazíte na již na prošlapanou stopu je poměrně vysoká, neboť vrchol je poměrně oblíbenou skialpovou destinací pro místní. Ne, že by zde přímo proudily davy, ale jednotlivci se trousí v průběhu celého dne.

Po překonání polí za kostelem, kdy po pravé straně můžeme vidět sjezdovky, uhýbá cesta do lesa. Na rozcestníku turistické značky volíme odbočku Maiskogel durch dem Wald. Skialpová trasa se s touto turistickou značkou v následujících metrech víceméně kryje. Serpentinami v lese s výhledy na Zell am See a kopce nad ním došlapeme až k restauraci Maiskogelalm. Zde nás čeká asi 20 kroků po sjezdovce k odbočce na chatu Glocknerblick. V tomto úseku pozor na protijedoucí freeridery.

Výhledy od chaty Glocknerblick
Výhledy od chaty Glocknerblick

Od chaty Glocknerblick se můžeme pokochat výhledy, mimo jiné, na Gross Glockner, nejvyšší vrchol Rakouska. Od chaty se vydáváme dále vzhůru, dostáváme se nad pásmo lesa, míjíme odbočku k horní stanici lanovky, která končí pod vrcholem a stoupáme až na samotný vrchol Maiskogelu.

Poznámka pro zimomřivé – u horní stanice lanovky je vytápěné WC, které lze použít a případně se zde najíst a přiobléct. Když jsem tam byla já, vylezl chlap obsluhující lanovku. Lekla jsem se, že mi jde nadat, že využívám jejich WC a nemám zaplacený skipas, ale jen se ptal, jestli jsem si to ten den vyšlapala opravdu už podruhé (no jo, trénink musí být) a zval mě k nim na stanici na kafe – na skialpinisty jsou tu tedy zatím hodní.

Sjezd z Maiskogelu je možný kudykoliv. V lese najdeme několik průseků, případně si můžeme zakličkovat mezi stromy, anebo sjet i po některé ze sjezdovek.

Přístup na začátek

Salzburg - Bischofshofen - Kaprun

Rozpis po dnech

Kaprun (768 m) – Maiskogel (1750 m) – Kaprun (768 m)

Ubytování a jídlo

Maiskogelalm, Glocknerblick a cokoliv v Kaprunu

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: