Skialpový okruh nad údolím Vranča přes Stolečný (962 m) a Kohútku (913 m)

Skialpový okruh nad údolím Vranča přes Stolečný (962 m) a Kohútku (913 m)

Na hřebenu Javorníků je řada zajímavých možností lehkých túr na tuleních pásech, které jsou vhodné i pro děti. Jednou z nich může být okruh přes Stolečný (962 m), Portáš (910 m) a Kohútku (913 m) se začátkem a koncem v údolí Vranča.

Javorníky – Česko

Země
Česko
Další země
Česko
Pohoří
Javorníky
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
8 km
Vhodné měsíce
I, II, III
Obtížnost sjezdu
S1
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
962 m n. m.
Orientace svahu
S
Max. sklon svahu
35 °
Převažující sklon svahu
15 °
Lavinové nebezpečí
ne
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
bez omezení
Počet lidí za rok
tisíce

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Vranča – Stolečný – Portáš – sedlo Pod Kohútkou – Kohútka – dolní stanice lanovky – Kohútka – Runda – u nádrže přes silnici – Vranča

Podrobný popis

Nasazujeme tulení pásy kousek nad parkovištěm ve Vranči
Nasazujeme tulení pásy kousek nad parkovištěm ve Vranči

V ranních hodinách jedeme přes Vsetín údolím Vsetínské Bečvy směrem na Velké Karlovice. V Novém Hrozenkově odbočujeme do údolí Vranča-Kohútka. Dojíždíme na točnu autoubusu v závěru údolí. Po turistické značce je to na Kohútku asi dva kilometry. To se nás netýká, protože musíme i na další kopce. Po předchozí oblevě není u parkoviště dost sněhu na to, abychom mohli rovnou nasadit lyže.

Loukami nad údolím Vranča
Loukami nad údolím Vranča

Z údolí Vranča na vrchol Stolečný

Na začátku cesty jsme museli skialpy chvíli nést v ruce, protože místy chyběl sníh a na zemi ležely malé kamínky. Asi po sto metrech jsme si nasadili lyže a vyrazili do kopce. Cestou nahoru jsme šli napřed po loukách, a potom lesem. Lesem jsme traverzovali svahy nad údolím potoka Vranča. Místy tam byly větve a otevřená voda, takže se nám přes ně špatně přecházelo. Dělali jsme si krátké přestávky na pití až jsme dostoupali až na vrchol Stolečný (962 m). Tam byla původně upravená běžkařská stopa na bruslení, ale pěšáci ji úplně rozšlapali.

Poprvé sundáváme pásy na vrcholu Stolečný
Poprvé sundáváme pásy na vrcholu Stolečný

Ze Stolečného na Kohútku

Na Stolečném jsme si sundali tulení pásy a začal mírný sjezd k horskému hotelu Portáš. Zatímco jindy bychom se tady zastavili na pití a borůvkové knedlíkdy, v covid době jsme výdejové okénko minuli. Za Portášem jsme museli kousek bruslit do mírného kopečka, abychom dojeli do sedla Pod Kohútkou. Nasadili jsme si tulení pásy a rychle vyšlapali na Kohútku (913 m). Dali jsme si já, Lada i Lída, horkou čokoládu s marshmallow.

Chata Kohútka
Chata Kohútka

První sjezd z Kohútky

Po vypití horké čokolády jsme jeli po černé sjezdovce číslo 1 směrem k dolní stanici lanovky na Kohútku. Sjezdovka byla neupravená a pokrytá čerstvým sněhem. Cestou nás táta fotil a natáčel. Skočily jsme si ze skokánku a zkusili jsme synchronizovanou jízdu vedle sebe ve dvou i třech. Když jsme dojeli k dolní stanici lanovky, nasadili jsme si pásy. Ještě jsme měli takovou menší sněhovou bitvu, ve které jsme tátu porazily.

Lada při sjezdu po černé sjezdovce na Kohútce
Lada při sjezdu po černé sjezdovce na Kohútce

Podruhé na Kohútku a sjezd do Vranče

Poté jsme začali stoupat po sjezdovce Babská na okolo opět na Kohútku. Nahoře jsme si opět sundaly tulení pásy a přes mírnou přibližovací sjezdovku začali sjíždět na traverz k červené sjezdovce Runda. Na ní jsme s Ladou opět pokoušely o synchronizovanou jízdu. Asi v půlce naší cesty jsme viděli jednoho snowboardistu, který si stavěl velký skokánek. Bohužel jsme ale neviděly, jak z něj skákal, na nás byl moc velký. Po sjezdovce jsme dojely k nádrži na vodu. Táta nás přenesl přes cestu, abychom si nemusely sundávat lyže. Potom jsme jely a skákaly po loukách až skoro k parkovišti. Poslední úsek jsme musely nést lyže opět v ruce, protože tam trochu chyběl sníh.

Rozpis po dnech

Vranča – Stolečný – Portáš – sedlo Pod Kohútkou – Kohútka – dolní stanice lanovky – Kohútka – Runda – u nádrže přes silnici – Vranča

Ubytování a jídlo

Buchty na pare na Portáši nebo Kohútce

Další túry v okolí

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: