Strela Pass (2352 m) – pohodová skialpová túra v Plessurských Alpách s excelentními výhledy

Strela Pass (2352 m) – pohodová skialpová túra v Plessurských Alpách s excelentními výhledy

Davos je úžasné lyžařské středisko s několika sjezdařskými areály, které skýtají ohromné množství možností pro jízdu ve volném terénu. Pro člověka, kterému se nechce jezdit pořád lanovkou, je tu také řada možností, kam se vydat na lyžích s tuleními pásy. Strelapass (2352 m) je jedním z oblíbených cílů, neb výstup začíná přímo v Davos Dorf a za pěkného počasí skýtá nádherné panoramatické výhledy.

Plessurské Alpy – Švýcarsko

Země
Švýcarsko
Další země
Švýcarsko
Pohoří
Plessurské Alpy
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
12 km
Vhodné měsíce
I, II, III, IV, XII
Obtížnost sjezdu
S1
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
2352 m n. m.
Orientace svahu
JZ
Max. sklon svahu
30 °
Převažující sklon svahu
20 °
Lavinové nebezpečí
ano, při nájezdu do potoka
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
skialpový nebo splitboardový set, lavinová výbava
Převýšení
800 m
Počet lidí za rok
tisíce

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Davos Dorf (Parkoviště Davos Parsennbahn, 1560m) – Thomas Mann Weg – dále lesem přímo do kopce anebo po cyklotrase/Bobbahnstrasse nad Strelaalp (1940 m) – okolo sjezdovek zhruba po značce Strelaalp-Strelapass – Strelapass (2346 m) – sjezd volným terénem okolo sjezdovek, lesem nebo po cyklotrase, dle sněhových podmínek

Podrobný popis

Skialpová túra na Strelapass (2352 m) může být zpestřením pobytu v Davosu, kde nadšený lyžník vydrží určitě více dnů, neb zde lze spojit sjezdování na luxusních sjezdovkách s freeridem mimo ně v různě exponovaných terénech se skialpovými výlety, případně běžkováním na perfektně upravených trasách pro běžkaře v údolí. Tato túra není náročná, dá se zvládnout za půl až celý den – v závislosti na rychlosti skupiny a na délce pobytu v Strela-pass restaurant, případně v Strela Alp Bergrestaurant.

Z lesa jsme vystoupali na volné pláně nad Strelaalp
Z lesa jsme vystoupali na volné pláně nad Strelaalp

Z Davos Dorfu na sníh nad Strelaalp

Z centra Davosu se stoupá po vyhlídkovém chodníku pro pěší lázeňské rekreanty Thomas Mann Weg. U rozcestníku ve výšce 1640 metrů je možné chodník opustit a vydat se lesem po spádnici. Les je dobře průchozí, stoupání přiměřeně strmé tak, aby byla žízeň. Terén je velmi vhodný pro nácvik obrátek. Ideální je vystoupat lesem až nad Strella Alp.

Stoupání do Strela passu
Stoupání do Strela passu

Pro ty, kteří nemají zálibu v strmějším stoupání a raději si užívají pohodový výstup s pomalejším nabíráním výškových metrů, doporučuji chodník neopouštět a pokračovat po cestě. V místě, kde cestu kříží cyklotrasa neboli Bobbahnstrasse se na ni napojit. Tady se stoupá delší, ale úplně pohodovou cestou, která, hned na začátku sjezdovek Schatzalp-Strela, dovede poutníky k občerstvovací stanici v podobě Strela Alp Bergrestaurant.

Obě trasy se spojí nad chatou, ve výšce 1940 metrů, odkud lze kopírovat značenou cestu Strelaalp – Strelapass, respektive vybrat si podle nálady a chuti výstupovku dle libosti. Směr je jasný – do sedla, jehož zářez je vidět zezdola. Až do cíle cesty do Strelapass se pohybujeme jen v otevřeném terénu s výhledy na všechny strany, pokud nám přeje počasí, je to zážitkový a opalovací výstup.

Pohoda na terase restaurace ve Strelapassu
Pohoda na terase restaurace ve Strelapassu

 Vyhlídková terasa ve Strelapassu (2352 m)

Sedlo ve výšce 2352 metrů je vyhlídkovým bodem a chata Strela-pass Restaurant se svojí terasou je v odpoledním slunci místem pro relax, slunění, svačinku v podobě Apfelstrudel a doplnění tekutin Radler. Atmosféra je pohodová a výhledy impozantní, stojí za to si to tady užít. Pokud se zde nacházíte v slunečný, ale mrazivý den, jako my, doporučuji dát si pozor a terasu včas opustit. Jakmile totiž slunce zaleze za vrchol Strela (2636 m), okamžitě vymrznete, a i v péřových rukavicích je pak problém ruce zahřát.

Výhled od Strela passu směr Davos a Jakobshorn
Výhled od Strela passu směr Davos a Jakobshorn

Libovolně rozmanité sjezdy do Davosu

I v pozdním odpoledni je větší část sjezdu po slunci, nahoře si lze vybrat volný terén dle libosti a sněhových podmínek, strmější či mírnější svahy s horskými panoramaty všude okolo. Je to zážitkový sjezd.

Rozmýšlíme se kudy pojedeme dolů ze Strelapassu
Rozmýšlíme se kudy pojedeme dolů ze Strelapassu

Jakmile se sjede pod Strela Alp, lze opět dle preferencí přibližně kopírovat výstupovou stopu lesem, a užít si to mezi stromy ve strmějších pasážích, když to sníh dovolí. Odpočinkovou variantou a varianta pro nedostatek sněhu v lese je cyklo/ Bobbahnstrasse. Pokud to jde, tak se na lyžích dostanete téměř do centra Davosu až k parkovišti.

Když se práší od lyží cestou ze Strela passu
Když se práší od lyží cestou ze Strela passu

Přístup na začátek

Praha/Brno – Davos 700km/780km

Rozpis po dnech

Davos Dorf (Parkoviště Davos Parsennbahn, 1560m) – Thomas Mann Weg – dále lesem přímo do kopce anebo po cyklotrase/Bobbahnstrasse nad Strelaalp (1940 m) – okolo sjezdovek zhruba po značce Strelaalp-Strelapass – Strelapass (2352 m) – sjezd volným terénem okolo sjezdovek, lesem nebo po cyklotrase, dle sněhových podmínek

Ubytování a jídlo

Strela-pass restaurant, případně Strela Alp Bergrestaurant, dole v Davos Dorf množství restaurací

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: