Telemark na Zwolferkopflu (2160 m) a Kerschkernu (2225m) v Nízkých Taurách

Telemark na Zwolferkopflu (2160 m) a Kerschkernu (2225m) v Nízkých Taurách

Neznámé údolí Liesing v rakouském pohoří východních Niedere Tauern bývá jen občasným cílem skialpinistů z Grazu. Nabízí různě obtížné skialpové terény. Výborná dostupnost – 350 km z Brna – a necelé čtyři hodiny jízdy autem jsou ještě dobré na jednodenní túru koncem dubna. Severní zaříznuté údolí dává dobrou možnost jít hned po sněhu.

Rakousko

Země
Rakousko
Další země
Rakousko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
III, IV, V
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
2225 m n. m.
Max. sklon svahu
45 °
Převažující sklon svahu
45 °
Spaní na chatách
ne

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Jansenberger - Zwolferkopfl - Huhnerkar - Kerschkern - Jansenberger

Podrobný popis

Začínáme od loučky hned nad příjezdovým parkovištěm Jansenberger ve výšce 1230 metrů. Lyže přenášíme asi třikrát po lesní cestě. Dřívější starší firnový základ od výšky 1400 metrů je už plně dostačující. Dostáváme se nad smrky do stráně porostlé snad nejseverněji doloženým výskytem přímořské borovice Limby.

S Čárou volíme nejbližší strmý severní vrchol Zwolferkopfl (2160 m). Strání se dostáváme na hřeben, z kterého pokračují na sever tři strmé sjezdy.

Traverzujeme vrchol s dostatkem sněhu, sníh odhadem bez problémů vydrží do začátku května. Pro sjezdy je možné volit mezi třemi úzkými strmými stráněmi, což musí být za dobrých prašanových podmínek výborný zážitek.

string

Další variantu zkoušíme s Petrem. Neodbočujem do výšvihu, ale pokračujeme dále do náhorního plata Huhnerkar v 1550 metrech. Na konci plata se dá vystoupat normálkou. Láká nás těžká varianta, a proto odbočujeme doleva. Dostáváme se do schovaného severního žlabu Nord Silber Rinne, který se stáčí až k vrcholu Kerschkern (2225 m). Lyže jdou na záda a mačky na boty.

Žleb stoupá strmě 600 výškových metrů, a lehce se stáčí. Z vrcholu volíme sjezd stejnou cestou severním žlabem ve sklonu lehce nad 45 stupňů, výživný díky několika zúženými místy. Na pohodu je naše taktika. Telemarkuji.

Nádherné výhledy nad pásmem lesa na Gessause, na nedaleký vrchol Geierhaupt a Hochreichhart. Liduprázdnost těchto končin umocňuje pěkný zážitek z dalšího hezkého dne na horách.

Přístup na začátek

Jansenberger

Další túry v okolí

Pedigtstuhl (1902 m) – krásné jižní svahy z hřebene Waxriegel

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: