Mládežnický skialpinistický kemp ISMF v rakouském Lienzu s úspěšnou českou účastí

Mládežnický skialpinistický kemp ISMF v rakouském Lienzu s úspěšnou českou účastí

Na prodloužený první prosincový víkend připravila ISMF (Mezinárodní skialpinistická federace) mládežnický kemp zaměřený na vše potřebné k závodnímu skialpinismu. Byli osloveni zástupci národních a horolezeckých svazů z mnoha zemí, a do rakouského Lienzu se koncem prvního prosincového týdne sjeli mládežníci z dvanácti zemí.

Jelikož je přislíbeno, že se MOV bude zabývat zařazením závodního skialpinismu na Olympijské hry v roce 2022, ISMF přislíbilo, že bude dělat všechno proto, aby se skialpinismus rozšířil do dalších zemí. Od roku 2015 bude pořádána speciální série závodů v různých zemích pouze v kategorii kadet a junior. Pořadateli byli rakouská federace ASKIMO ve spolupráci se skialpinistickými firmami Dynafit, Pieps a RIAP-sport. Prezident ISMF Armand Mariotta

Za Český horolezcký svaz se jej zúčastnil reprezentant v kategorii kadetů David Novák z Vysokého Mýta podporovaný Helly Hansen. Kemp byl také pro začínající skialpinisty ve věku 12-20 let a nabídka byla vypsána pro širokou veřejnost. Z té se přihlásil Ondra Brůha a Tereza Svobodová vynikající lezkyně reprezentující horolezecký svaz po celém světě.

Ve čtvrtek 4. prosince kolem čtvrté hodiny ráno jsme se v pětičlenné skupině nadšených sportovců sešli před zlíčínským Tescem k odjezdu do rakouského Lienzu. Naše skupina je velmi pestrého složení, ale i tak v autě neměli nouzi o společná témata. Šestnáctiletý David Novák se svým otcem Petrem společně s Terezkou, Ondrou a Pavlou Brůhovou diskutovali o všech aspektech skialpinismu v jeho závodní i tradiční podobě.

Po půjčení vybavení pro část týmu následovalo ubytování v hezkém tyrolském hotelu, a večer jsme se sešli s ostatními účastníky na otevíracím ceremoniálu. Následovala prezentace španělské skialpinistky Mirei Miro o trénování a jak se dá bavit sportem. Po ní následovalo praktické představení různého vybavení pro závodní skialpinismus. Celkem se sešlo 49 mladých účastníků z 12 zemí (k tomu ještě jejich doprovod) ze zemí jako Rakousko, Polsko, Slovensko, Ázerbadžán, Turecko, Bulharsko, Francie, Itálie, Španělsko, Velká Británie, Neměcko a Česká republika.

Po sobotním ranním probuzení a vydatné snídani vyjeli všichni účastníci autobusem do výšky 1600 m, odkud již bylo možné pokračovat na skialpech. Objevil se malý zádrhel, když pro dva členy týmu nebylo správně seřízeno vázání na velikost bot. Naštěstí jim David řekl ať si to zkusí zacvaknout na sjezd hned na parkovišti před tůrou . Tam měl jeden z průvodců šroubovák, nastavení vázání upravil a mohlo se vyrazit .

Po rozdělení do skupin podle výkonnosti se všichni rozutekli do různých směrů. Nejrychlejší skupina vyrazila vpřed a zvládla nastoupat na dvou sedlech dohromady 1400 výškových metrů, z nichž jedno leželo ve výšce 2600 metrů. Závodníci si také odnesli velkou zkušenost od Mireia Miró, která jim předala své závodní zkušenosti, zejména otočky v prudkém svahu.

Druhá skupina zjistila, že základy z běžeckého lyžování se velmi hodí, a připojili se k bulharskému týmu mladých běžkařek. Na začátečníky je příliš nešetřili, a tak nastoupali převýšení 800 metrů. Všechny potěšily dnešní podmínky, ve které jsme ani nedoufali. Krásné počasí, slunce a 40 cm nového prašanu jsme si dosytosti užili.

Na sobotu 6. prosince čekal mladé skialpinisty závod, kdy se po snídani autobusy přesunuli do nedalekého lyžařského střediska St. Jakob. Po rozcvičení a projetí tratě se mohlo začít závodit. Převýšení při jednom kole bylo zhruba 280 metrů. Podle výkonnosti jsme si mohli vybrat, zda pojedeme jedno či dvě kola. Po hromadném startu se zkušení závodníci rychle odtrhli od zbytku a než někteří stačili objet jedno kolo, byli již podruhé dole.

David Novák ve své kategorii s převahou vyhrál a i celkově si vedl výborně – ze všech závodníků dojel s druhým nejrychlejším časem (39:25 min) za dvacetiletým Slovákem Jakubem Siarnikem (36:27 min). Ondra se také hecnul a mezi nejmladšími chlapci dopadl nejlépe z „nezávodních“ kluků. Všichni závodníci si závod velmi užili a určitě je motivoval k dalšímu posouvání vlastních limitů. Večer se rozdaly medaile a drobné ceny a po návštěvě veletrhu se skialpinistickou módní přehlídkou jsme skončili u sjíždění různých lyžařských videí, někdy jsme se ani nestačili divit, co všechno se dá sjet.

Neděle byla z hlediska fyzických výkonů ryze odpočinková, když jsme na programu měli nácvik vyhledávání s lavinovými vyhledávači. Jelikož dole v Lienzu nebyl sníh, nezbylo nám než se spokojit s nácvikem „na suchu“. I tak jsme si dobře vyzkoušeli a procvičili, co bychom raději v praxi v lavině nezažili. Dopoledne proběhlo v hravém stylu hledání pod hlínovou lavinou, ale i tak doufám, že tyto získané zkušenosti nebudeme muset vyzkoušet „na ostro“! Po obědě již všichni naskákali do aut a vydali se na cestu domů.

Článek připraven na základě textů Terezy Svobodové a Petra Nováka

Členové výpravy: Ondřej Brůha, David Novák, Tereza Svobodová

Doprovod: Pavla Brůhová, Petr Novák

DALŠÍ FOTOGRAFIE JSOU VE FOTOGALERII >>

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: