Na Katschberg s dětmi a skialpy s sebou

Na Katschberg s dětmi a skialpy s sebou

Pokud jezdíte pravidelně do Rakouských Alp, určitě znáte tunely na dálnici A10 mezi Salzburgem a Villachem. Určitě není od věci jižnější z tunelů objet „venkovní“ trasa vás totiž zavede do vesničky Katschberg, ležící ve stejnojmenném sedle (1650 m n.m.) na pomezí Korutan a Salcburska. A pokud hledáte klidné místo pro aktivní dovolenou, kde jsou děti na prvním místě, jste tu rozhodně správně. A skialpy samozřejmě s sebou!

Pokud jezdíte pravidelně do rakouských Alp, určitě znáte tunely na dálnici A10 mezi Salzburgem a Villachem. Vyplatí se jižnější z tunelů objet. Trasa vás totiž zavede do vesničky Katschberg, ležící ve stejnojmenném sedle (1650 m n.m.) na pomezí Korutan a Salcburska. A pokud hledáte klidné místo pro aktivní dovolenou, kde jsou děti na prvním místě, jste tu rozhodně správně. A skialpy samozřejmě s sebou!

Baby friendly ubytování – vyladěno do posledního detailu

Čtyřdenní pobyt s batoletem v hotelu Familienhotel Hinteregger potvrdil, že Katschberg je perfektní volbou, kde si na své přijde celá rodina a kde pojem „ideální pro děti“ rozhodně není jen frází z katalogu. Samozřejmostí je možnost zapůjčení dětské postýlky. „Dekoraci“ apartmánu v podobě malé lezecké stěny určitě v hotelu také běžně nenajdete. Na děti je pamatováno i v rozsáhlém wellness, v němž je k dispozici např. dětské brouzdaliště či sauna a pára s nižšími teplotami. Na rodiče naopak čeká „klidová zóna“ se saunami, oddělená od dětských prostor. Bazén a vířivky, včetně dvou venkovních s parádním výhledem, možnosti relaxu jen podtrhují.

Opravdovou parádou, kde budou děti jako v ráji, je ale hotelový „dětský svět“ v podobě několika místností doslova plných zábavy. Lezecká stěna, prolézačky, bazének s kuličkami a mnoho dalšího, to vše doplněno o různé animační programy nebo třeba dětský kinosál. 

A zatímco si děti hrají, mají rodiče dost času si užít například degustaci vína v hotelovém sklípku s odborným a milým výkladem o rakouských vínech. Je přeci potřeba se stále vzdělávat. 🙂

jedna z částí dětského herního světa v hotelu Familienhotel Hinteregger
Jedna z částí dětského herního světa v hotelu Familienhotel Hinteregger

Lyžování pro začátečníky i zkušené lyžaře

Jak název napovídá, lyžařský areál Katschberg-Aineck se rozprostírá na dvou přilehlých kopcích Aineck (2210 m n. m.) a Tschaneck (2024 m n. m.). Protože jádro areálu – sedlo a vesnička Katschberg – leží ve výšce 1650 m n. m., slibuje středisko dobré sněhové podmínky už od počátku zimy. Na východně a západně orientovaných svazích čeká 70 km sjezdovek všech obtížností včetně populární A1, která se svými šesti kilometry patří mezi nejdelší svezení v Rakousku.

Z hotelu Familienhotel Hinteregger se nastupuje do lyží doslova pár kroků od hotelu, což zejména s dětmi opravdu oceníte. A právě pro začátečníky a nejmladší lyžaře je v těsné blízkosti hotelu připraven dětský areál „Katchi´s world“, kde je lyžování zpestřeno mnoha hernímy prvky.

Katchis´s world“ – lyžařský areál pro nejmenš jen pár kroků od hotelu Familienhotel Hinteregger
Katchis´s world“ – lyžařský areál pro nejmenš jen pár kroků od hotelu Familienhotel Hinteregger

Adventní stezka a další zážitky i mimo sjezdovky

Na Katschbergu se rozhodně nebudete nudit, ani když si dopřejete pauzu od lyžování. V podvečerních hodinách stojí za to vyrazit na jedinečnou zážitkovou Adventní stezku. Jde o profilově nenáročnou procházku po cestě lemované bezpočtem luceren, světelných ozdob či dřevěných soch. Po úvodních cca 2,5 kilometrech začíná část, která je v předvánočním období zpestřena vyhřátými dřevěnými útulnami, hořícími ohni, spoustou vánočních a zimních dekorací či usměvavými muzikanty, kteří procházce dodají tu pravou zimní atmosféru. Cestou si můžete u venkovních kamen doplnit horký čaj do předem zakoupených termo hrnků. Po celkem 3,5 kilometrech stezka končí u vyhřáté hospůdky, která si přímo říká o krátké posezení před cestou zpět. Pro dokonalý zážitek (nebo ušetření sil) je navíc možné si úvodní část stezky mezi hostincem Bacher na okraji Katschbergu a chatou Pritzhütte zpestřit jízdou na saních tažených koňmi, což dokonale podtrhne pohodově strávený večer v romantickém rodinném duchu.

Rozhodně stojí za to vyrazit na jedinečnou Adventní stezku, která začíná nedaleko hotelu
Rozhodně stojí za to vyrazit na jedinečnou Adventní stezku, která začíná nedaleko hotelu

Rodina Hinteregger je s Katschbergem úzce spjata již po dlouhé roky a kromě provozování tří hotelů a podpory Adventní stezky zve i k návštěvě vlastního pivovaru – nejvýše položeného v celém Rakousku – se stylovou restaurací. V nabídce je vždy několik druhů piva s příznačným názvem „Katschbeer“ a proces vaření můžete sledovat doslova od stolu, na jakékoliv dotazy navíc ochotně odpoví samotný sládek – jeden ze synů rodiny Hinteregger.

místní pivovar Katschbeer s restaurací, kde můžete výrobu sledovat doslova od stolu
Místní pivovar Katschbeer s restaurací, kde můžete výrobu sledovat doslova od stolu

Komu by lyžování na sjezdovkách dostatečně nenaplnilo sportovní ambice, může využít některou z řady dalších možností. Jen pár minut jízdy autem či skibusem (zdarma) můžete v městečku St. Michael naskočit na upravené trasy běžkařské stopy v údolí Lungau o délce více než 30 km.

Ani milovníci „normálního“ běhu nepřijdou na Katschbergu zkrátka. K rannímu či odpolednímu výběhu lze krásně využít již zmíněnou trasu Adventní stezky, která bývá zejména po ránu v podstatě liduprázdná, má jen mírně zvlněný profil a široká cesta je vždycky pěkně ušlapaná od lidí a koňských spřežení. Výběh se tak dá ve vhodné běžecké obuvi v pohodě absolvovat i s dětským kočárem.

Katschberg a jeho nejbližší okolí uspokojí i skialpinisty toužící po nikým nerušených výhledech a obloucích v prašanu. Ideální možností je například túra směrem na vrchol Kareck (2481 m n. m.) západně od Katschbergu. V rámci úspory času, který později věnujete rodině, je fajn využít lanovkou Tschaneckbahn, od jejíž horní stanice máte celou túru jako na dlani – vrchol Kareck vidíte naproti přes údolí Gantal i s jeho severovýchodním hřebenem, po kterém se jde na vrchol. Od lanovky sjedete směr sedlo Gantalscharte a dle sněhové situace a vašich preferencí můžete údolí před vámi překonat buď spíše obloukem po vrstevnici a nebo si více vychutnat sjezd a sjet více dolů směrem k Pritzhütte a poté začít stoupat SV hřebenem Karecku vzhůru. Stoupá se nejdříve hodně řídkým lesíkem, od cca 2050 m n. n. m. začíná otevřený terén a hřeben dělá v této výšce jakousi malou „plošinu“. Při nedostatku času nebo horších sněhových podmínkách, je tento „schod“ na hřebeni vhodným místem k zahájení návratu. Při cestě po hřebeni až na vrchol je potřeba myslet na možné převěje na jeho hraně, ve své poslední části pod vrcholem pak hřeben o něco zvětší svůj sklon. Cesta zpět vede po trase výstupu, kdo by se chtěl vyhnout stoupání zpět z údolí Gantal ke stanici lanovky, může sjet až k chatě Pritzhütte a tím se napojit na cestu již zmiňované Adventní stezky, po které v pohodě dojde zpět do vesnice.

Pokud nemáte dost času a chcete si jen užít pár oblouků z dohledu sjezdovek, nabízí se absolvovat pouze úvodní část popisované túry od konečné lanovky severním směrem k Pritzhütte a po cestě Adventní stezky zpět.

– lehká skialpová tůra na SV hřeben Karecku, Katschberg je schovaný mezi dvěma hřbety uprostřed obrázku
Lehká skialpová tůra na SV hřeben Karecku, Katschberg je schovaný mezi dvěma hřbety uprostřed obrázku

Prostě rodinná pohoda plná sportu

Perfektní zázemí se zaměřením na rodiny s dětmi v hotelu Familienhotel Hinteregger, poklidná atmosféra optimálně velkého střediska, spoustu dobře dostupných možností pro sportovní nadšence všeho druhu, zajímavé možnosti programu i po celodenním lyžování, a to vše dostupné z Prahy za méně než 6 hodin, dělá z Katschbergu místo, které rozhodně stojí za to přidat vysoko na seznam míst pro příští dovolenou.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: