Na MS ve skialpinismu reprezentovali Štajtenský, Groh a Novák

Ve dnech 6. až 12. února 2015 se ve švýcarském Verbier uskutečnilo Mistrovství světa ve skialpinismu. Česká republika reprezentovali v kategorii mužů Radek Groh a Michal Štantejský, a kadet David Novák.

V ostatních kategoriích (ženy, junioři, juniorky, kadetky) neměla Česká republika zastoupení. Podobně na tom bylo Slovensko, za které startovali jen muži Jozef Hlavčo a Jakub Šiarnik. Počasí bylo pro diváky vynikající, neboť byla inverze. Horší to bylo pro samotné závodníky, kdy sníh během dne natál a v noci zmrznul, takže tratě byly opravdu tvrdé.

Při tréninkovém projíždění tratí na další den spadli v tvrdých muldách jak Radovan Groh, tak David Novák. Kadet David Novák dokonce spadnul asi tři metry do rokle, a museli mu pomoci pořadatelé dohlížející na trať. Hned následně bylo toto místo důkladně označeno.  Při pohledu na nejlepší závodníky ve sjezdech nám to hlava moc nebrala, když většinu sjezdu jeli ve velké rychlosti v záklonu přímo dolů. To v České republice nenatrénujeme.

Verbier Ski Mountaineering World Championships 2015 from Verbier Ski Mountaineering on Vimeo.

Mistrovství světa bylo po všech stránkách perfektně připravené a vše bezchybně klapalo. Komplikací pro nás bylo pouze ubytování asi 22 km od centra dění. Krátce k některým závodům.

Pátek 6. 2. 2015 – sprint

Jakub Šiarnik (čas v kvalifikaci 5:01 min) ze Slovenska skončil v kvalifikaci (celkově 35 z 65 startujících), vyhrál Němec Anton Palzer v čase 4:34 minuty. Kadet David Novák skončil mez osmnácti startujícími ve sprintu na 9. místě v kvalifikačním čase 4:11 min. První Švýcar Arno Lietha měl finálový čas 4:01 min, druhý Ital Stefano Confortola 4:08 min a třetí Ital Andrea Prandi 4:09 min.

Sobota 7. 2. 2015 – Vertical muži, ženy, espoir muži a espoir ženy

Převýšení tratě 847 metrů na necelých pěi kilometrech. Start byl asi 150 výškových metrů pod Verbiér a organizátoři navezli asi na 1,5 km sníh do centra Verbiéru. Šlo se hlavní ulicí s neskutečnou atmosférou. Start byl ve čtyři hodiny odpoledne, aby mohli fandit všichni návštěvníci zimních lyžařských radovánek.  Na prvním místě mezi muži jednoznačně dominoval Španěl Kilian Burgada Jornet v čase 39:26 min, kdy druhý Němec Anton Palzer za ním zaostal o téměř 40 vteřin. Třetí skoncil Ital Lorenzo Holzknecht. Michal Štantejský skončil na osmdadvacátém místě v čase 43:38 min (4:11 min za vítězem). Slovák Jozef Hlavčo skončil 32 v čase 44:22 min (4:56 min za vítězem) a jeho týmový kolega Jakub Šiarnik 44, 45:51 min (6:24 min za vítězem). Radek Groh byl 47 v čase 49:46 min (10:19 min za vítězem).

V kadetech skončil David Novák na osmém místě z osmnácti startujících v čase 24:23 min (1:26 min za vítězem). Na italsko-švýcarských stupních vítězů dominoval Ital Andrea Prandi – 22:57 min, na dalších místech byli Švýcaři Julien Ancay (23:13 min) a Florian Ulrich (23:33 min).

Úterý 9. 2. 2015 – individuál muži, ženy, espoir muži a espoir ženy

Převýšení 1700 metrů opět nejlépe zdolal Kilian Burgada Jornet v čase 1:28:12 h, na dalších dvou místech byli Italové Robert Antonioli (1:28:58 h) a Matteo Eydallin (1:28:59 h). Michal Štantejský skončil  pětatřicátý (1:41:08 h) z jedenadevadesáti startujících a se ztrátou pouhých 11 minut na nejlepšího světového závodníka současnosti.  Jozef Hlavčo ze Slovenska byl třiačtyřicátý (1:43:39 h). Radek Groh byl na šedesátém prvním místě (1:50:15 h) a o dvě místa za ním skončil Jakub Šiarnik (1:54:18 h).¨

Středa 10. 2. 2015 – individuál kadeti

Mezi kadety byl na prvním místě Ital Andrea Prandi (1:11:41 h) před druhým Švýcarem Julienem Ancayem (1:12:09 h) a třetím Italem Davide Gusmerlim (1:14:00 h). David Novák po pádu v tréninku skončil jedenáctý v čase 1:21:33 h.

Čtvrtek 11. 2. 2015 – týmový závod

Pět kopců s převýšení m 2289 metrů zvládla česká dvojice Radek Groh a Michal Štantejský v čase 2:49:58 h, z čehož bylo čtyřiadvacáté místo z 37 startujících dvojic. Slovenští reprezentanti nestartovali.

Vertical Race Junior and Cadet / Highlights Video 08.02.15 from Verbier Ski Mountaineering on Vimeo.

Relay Highlights Ski Moutaineering World Championships 2015 from Verbier Ski Mountaineering on Vimeo.

Podpora závodníků Davida Nováka a Petra Nováka: Hipoxico.cz , Namche.cz, SkiTrab.cz, Sapa LPJ, Miloš Homolka, HellyHansen.cz.

DALŠÍ FOTOGRAFIE: Fotogalerie MS ve skialpinismu Verbier 2015 >>