Největší přehled splitboardových vázání 2015

Největší přehled splitboardových vázání 2015

Tento článek je zaměřen na přehled splitboardových vázání, dostupných na trhu. Nejedná se pouze o výrobky dostupné v ČR, ale dostupné celosvětově. Ceny jsou uvedeny v USD nebo EUR. Splitboardové vázání můžeme rozdělit podle technologie upevnění ke snowboardu, tzv. interface. Zjednodušeně se tedy dělí na dvě skupiny, Voile interface (s drobnými variacemi) a ostatní. Nejpoužívanější variantou je právě Voile interface, ale několik firem používá také své vlastní řešení.

Vázání můžeme také rozdělit na několik kategorií dle bot, pro které jsou navrženy. Existují tak tři kategorie, a to pro klasické měkké snowboardové boty, pro skeletové lyžáky a pro tzv. Step-In boty.

Voile

Začít musíme u Voile, které jako první dokázalo splitboard vyrobit a prodat. Jedná se o firmu z USA, konkrétně státu Utah. Vše je dle stránek Voile vyrobeno v USA.

Voile Split Kit – DIY

Nejjednodušší variantou je Voile Split Kit – DIY(DIY – do it yourself), kde se klasické snowboardové (dále jen SNB) vázání připevní na hliníkovou desku, tzv. base plate.

Boty: Měkké
Interface: Voile
Mačky: Lze dokoupit (Voile Splitboard Crampon – 110 USD)
URL: Voile Split Kit DIY
Cena: 160 USD (za celý split-kit)

Voile Splitboard Hardware for Standard Bindings

Tento kit již vyžaduje originální splitboard, nikoliv ten doma řezaný. Umožňuje však stále použití Vašeho vázání, které se stejně jakou u varianty DIY připevňuje na hliníkovou desku.

Boty: Měkké
Interface: Voile
Mačky: Lze dokoupit (Voile Splitboard Crampon – 110 USD)
URL: Voile Splitboard Hardware standard
Cena: 160 USD

Voile MTN Plate Kit

Jako doplněk výše uvedených zařízení pro využití klasického SNB vázání je varianta pro skeletové boty, Voile Mtn Plate Kit. Jde o rychloupínák na skeletovou botu, který se připevňuje na hliníkovou desku.

Boty: Tvrdé skeletové
Interface: Voile
Mačky: Lze dokoupit (Voile Splitboard Crampon – 110 USD)
URL: Voile MTN plate
Cena: 55 USD (cena za rychloupínák, deska není v ceně)

Voile Light Rail

Zde se již jedná o klasické vázání pro měkkou botu, postavené na hliníkové základně, do které jsou již integrovány kolejnice pro použití na Voile interface. Zapínání klasickými ráčnami, vše maximálně jednoduché a odlehčené, dostupné 3 velikosti (S, M, L) dle velikosti používané boty. Barevné varianty jsou červená, oranžová a zelená.

Zajímavostí je možnost přikoupení ultralehkých pásků na uchycení špice boty. Spolu s vázáním dostanete speciální špice pro chození, které mají širší základnu oproti standardním a delší piny, kterými se vázání připevňuje do chodícího módu. Rozteč šroubů špice je standartní.

Boty: Měkké
Interface: Voile
Mačky: Lze dokoupit (Voile Splitboard Crampon for Light Rail – 110 USD)
Hmotnost: 1,9 kg (pár, vel. M)
URL: Voile Light Rail
Cena: 275 USD

Voile Womens Light Rail

V podstatě stejné vázání jako Light Rail, jediný rozdíl je nižší patka. Dostupné barvy jsou fialová, oranžová a zelená, velikosti S a M.

Boty: Měkké
Interface: Voile
Mačky: Lze dokoupit (Voile Splitboard Crampon for Light Rail – 110 USD)
Hmotnost: 1,9 kg (pár, vel. M)
URL: Voile Light Rail Women
Cena: 275 USD

Voile Splitboard Hardware Puck Set

Pro úplnost informací uvádím i interface, potřebný k připevnění vázání. Existuje několik variant tohoto interface, ten uvedený v odkazu je univerzální, fungující na všech druzích a značkách originálních splitboardů. Další dvě variace se liší jednak náklonem interface (pro lepší postoj při sjezdu je interface nakloněn o 3°) a také systémem insertů v samotném splitboardu.

URL: Voile Puck Set

Cena: 55 USD

Spark R&D

Spark R&D ze státu Montana, USA je dalším velkým hráčem na trhu. Byla založena v roce 2005. Její výrobky se nyní dělí na dvě větve, lišící se systémem uchycení špice při chůzi. Novější systém Tesla využívá vlastního mechanismu, vyvinutého firmou Spark, starší systém využívá klasického pinu, jako Voile. Oproti vázání od fy. Voile je základna vázání vyrobena z jednoho kusu, a to včetně kolejnic pro připevnění vázání. Oba systémy využívají interface Voile. Vše je dle stránek Spark R&D vyrobeno v USA.

Spark AfterBurner – Tesla systém

Výhodou systému Tesla, na kterém je vázání AfterBurner založeno, je absence jakéhokoliv vytahovacího pinu. Tesla využívá jednoduchého uzamykacího mechanismu ve špičce, kdy připevnění na výstup nebo uzamčení na sjezd je vyřešené pouhým zacvaknutím mechanismu. Tomu se musela přizpůsobit špička pro chůzi, která je unikátní pro tento systém.

Ve vázání je integrován dvoupolohový podpatek pro chůzi do kopce, který je snadno ovladatelný pomocí hůlky. Šířka podpatků je stejná jako šířka vázání, což by mělo usnadňovat výstup v traverzu lepším přenosem zatížení na hrany. Vázání je dodáváno ve třech velikostech (S, M, L), třech barvách (černá, hnědá a akvamarín) a součástí balení je nový typ špičky pro chůzi, patní část a nářadí. Lze dokoupit uzamykatelnou patní část, mačky a jakékoliv náhradní díly.

Boty: Měkké
Interface: Voile
Mačky: Lze dokoupit (Spark Sabertooth – 100 USD)
Hmotnost: 1,6 kg (pár, vel. M)
URL: Spark AfterBurner
Cena: 415 USD

Spark Magneto – Tesla systém

Magneto je maximálně odlehčená verze vázání AfterBurner, za (kupodivu) nižší cenu. Vše nepodstatné bylo odstraněno, zůstaly jen nejdůležitější části. Vázání je dodáváno ve třech velikostech (S, M, L), třech barvách (černá, šedá a zelená) a součástí balení je nový typ špičky pro chůzi, patní část a nářadí.

Boty: Měkké
Interface: Voile
Mačky: Lze dokoupit (Spark Sabertooth – 100 USD)
Hmotnost: 1,5 kg (pár, vel. M)
URL: Spark Magneto
Cena: 385 USD

Spark Burner

Bigmountain vázání založené na klasickém čepu, který je k vázání jištěn ocelovým lankem. Jeho vypadnutí je zabráněno jednoduchým podvlečením pod pásek vázání a tím nemůže dojít k vysmeknutí. Tento systém je méně náchylný k vysmeknutí než pojistka, kterou používá Voile. Vázání je dodáváno ve třech velikostech (S, M, L), v černo-červené barevné kombinaci.

Boty: Měkké
Interface: Voile
Mačky: Lze dokoupit (Spark Mr. Chomps – 100 USD)
Hmotnost: 1,6 kg (pár, vel. M)
URL: Spark Burner
Cena: 329 USD

Spark Blaze

Lehčí a levnější varianta modelu Burner. Vázání je zaměřeno více na backcountry, tj. není tak tuhé jako model Burner. Velikosti S, M, L, barva černá.

Boty: Měkké
Interface: Voile
Mačky: Lze dokoupit (Spark Mr. Chomps – 100 USD)
Hmotnost: 1,46 kg (pár, vel. M)
URL: Spark Blaze
Cena: 299 USD

Dyno DH

Dyno DH je vázání pro tvrdé skeletové boty s pin-tech přípravou. Základem je Dyno DH vázání, které využívá Voile Interface a je určeno pouze pro sjezd. K výstupu se používá pin-tech špice Dynafit Speed Radical, přišroubovaná k splitboardu pomocí speciální podložky. Není tedy nutné originální splitboard převrtávat. Pro funkční systém je tedy nutné zakoupit:

  1. Vázání Spark Dyno DH – 250 USD – 0.76 kg/pár
  2. Špice vázání Dynafit Speed Radical – 183 USD – 0,31 kg/pár
  3. Adaptéry Spark Dynafit Adapters – 65 USD – 0,19 kg/pár
  4. Podpatky Voile Dual Height Wires – 36 USD

Boty: Skeletové s pin-tech přípravou
Interface: Voile
Mačky: Lze dokoupit (Spark D Rex – 100 USD)
Hmotnost: 1,26 kg (pár)
URL: Spark DynoDH
Cena: 534 USD

Karakoram

Karakoram je firma ze státu Washington, USA, kterou založili v roce 2008 dva bratři. Je jednou z  firem, která využívá vlastní, do detailu propracovaný, interface. Dle stránek Karakoram je 94% částí vázání vyráběno v USA, z toho 91% přímo ve státě Washington. Jedná se o nejdražší, ale také nejrychlejší a zřejmě nejpevnější variantu splitboardového vázání na trhu. Pouze u vázání Karakoram není nutné se při změně chůze-sjezd vypínat z vázání, výrobce uvádí, že pro změnu výstup-sjezd stačí pouze 2 minuty, a to včetně sundání pásů. Další výhodou Karakoram vázání je, že (na rozdíl od systému založeném na Voile interface) stáhne obě poloviny splitboardu k sobě a tím zvyšuje pevnost celku při sjezdu.

Na vázání Karakoram také jezdí jeden z největších propagátorů splitboardingu Jeremy Jones.

Karakoram Prime Carbon

To nejlepší od Karakoram. Jednoduché přepínání, bez nutnosti vyzouvat se z vázání. K tomu karbonová patka vázání, kterou jde jedním pohybem vyklonit dozadu pro delší krok. Kromě karbonové patky je vázání vyrobeno z hliníku a piny pro chůzi jsou z titanu. Přední přezka vázání je v provedení od Karakoram opravdu ultralehká a jednoduchá. Pro chůzi se stačí zacvaknout do špičky, bez nutnosti cokoliv přepínat nebo se vyzouvat. Podpatek má dvě zvýšené polohy pro stoupání a také možnost zamknout patu dole, pro krátké sjezdy ve výstupovém módu. Podpatek je stejně široký jako vázání, pro lepší přenos váhy na hranu splitboardu při výstupu.

Za tento ultralehký kousek (1,35kg/pár včetně interface), který je z mého pohledu ideální, si ovšem docela připlatíte. Dostupné jsou tři velikosti (S, M, L), v balení je vázání, interface, špička pro výstup a třípolohový uzamykatelný podpatek.

Boty: Měkké
Interface: Karakoram
Mačky: Lze dokoupit (Karakoram PRIME Splitboard Crampons – 99 USD)
Hmotnost: 1,35 kg (pár, včetně interface)
URL: Karakoram Prime Carbon
Cena: 880 USD

Karakoram PRIME Straightline, PRIME SL, PRIME1

Varianty vázání PRIME, lišící se váhou, cenou, barvou, materiálem pásků vázání a materiálem patky. Velikosti S, M, L.

Boty: Měkké
Interface: Karakoram
Mačky: Lze dokoupit (Karakoram PRIME Splitboard Crampons – 99 USD)
Hmotnost: Straigtline – 1,57 kg; SL – 1,39 kg; PRIME1 – 1,6 kg (pár, včetně interface)
URL: Karakoram PRIME Straightline, PRIME SL, PRIME1
Cena: Straightline – 800 USD; SL – 800 USD; PRIME1 – 670 USD

Karakoram PRIME Womens

Dámská varianta vázání, funkčně stejná jako PRIME, liší se pouze velikostí základny (je menší) a má nižší patku. Dostupné velikosti S a M.

Boty: Měkké
Interface: Karakoram
Mačky: Lze dokoupit (Karakoram PRIME Splitboard Crampons – 99 USD)
Hmotnost: 1,4 kg (pár, včetně interface)
URL: Karakoram PRIME Womens
Cena: 680 USD

Karakoram Split30

Toto vázání vychází z původního Karakoram designu, je levnější, ale nemá tak propracovaný mechanismus ovládání jako modely řady PRIME. Rozdílné jsou použité mačky, podpatek i interface. Není tedy možné použít interface Split30 s vázáním PRIME a naopak.

Boty: Měkké
Interface: Karakoram Split30
Mačky: Lze dokoupit (Karakoram Split30 Crampons – 99 USD)
Hmotnost: 1,6 kg (pár, včetně interface)
URL: Karakoram Split30
Cena: 600 USD

Toto byli tři největší a nejznámější hráči na trhu splitboardových vázání. Další firmy níže jsou řazeny abecedně, uvedeny jsou jen firmy, které mají vázání v e-shopech, nikoliv jen odkazy na youtube z poslední výstavy ISPO.

Burton

Burton Hitchhiker

Vázání vyvinuté ve spolupráci s firmou Spark R&D je založeno na základu vázání Tesla, patka, přezky a ráčny pocházejí z dílen Burton. Burton na svých stránkách neuvádí váhu, ale dá se odhadovat váha kolem 1,6 kg/pár stejně jako u modelu Spark R&D AfterBurner. Je zajímavostí, že Burton toto vázání na svých US stránkách neuvádí, na Evropských ale ano. US e-shopy vázání nabízejí za cenu 400 USD, v Evropě je doporučená cena 400 EUR, po slevě 320 EUR. Všude je však vázání nedostupné (k datu 11.3.2015). Dodávané velikosti S, M, L, barva černá.

Boty: Měkké
Interface: Burton/Voile
Mačky: Lze dokoupit (Spark Sabertooth – 100 USD)
Hmotnost: N/A
URL: Burton Hitchhiker
Cena: viz popis

GNU

GNU Outdoor

Jde o vázání Karakoram Split30, pouze pod jinou značkou a o 100 USD dražší.

Boty: Měkké
Interface: Karakoram Split30
Mačky: Lze dokoupit (Karakoram Split30 Crampons – 99 USD)
Hmotnost: 1,6 kg (pár, včetně interface)
URL: GNU Outdoor
Cena: 700 USD

K2

K2 Kwicker

Kwicker je systém založený na staronovém Step-In systému. Tato technologie vyžaduje speciální botu, která má v podrážce ocelové přípravky, kterými se bota zacvakne do vázání. Bota je samozřejmě tvrdší než měkká SNB bota a mechanismus je náchylný na zanesení sněhem. Ve prospěch tohoto systému hovoří relativní jednoduchost a nízká váha, jen 0,66 kg / pár. Je nutná speciální špička na stoupání, ale ta není samostatně prodejná a na stránkách K2 je vidět pouze na splitboardech prodávaných v kitu spolu s pásy a podpatkem. Relativně nízká cena je tak navýšena potřebou splitboardu K2 (1000 USD včetně pásů) a bot K2 (cena od 320 USD).

Boty: K2 Stark, K2 Compass
Interface: Voile
Mačky: Lze dokoupit (Kwicker Crampons)
Hmotnost: 0,66 kg / pár
URL: K2 Kwicker
Cena: 200 USD

Phantom Splitboard Bindings

Phantom vyrábí vázání pouze na tvrdé skeletové boty s pin-tech přípravou. Jedná se o firmu založenou v roce 2012 v Coloradu, USA. Firma používá vlastní interface, vlastní typ vázání určeného pouze pro sjezd, vlastní dvoupolohový podpatek a pro výstup je použita špice Dynafit Speed Superlite s adaptérem taktéž vlastní výroby.

Boty: Skeletové s pintech přípravou
Interface: Phantom
Mačky: Lze dokoupit (Dynafit)
Hmotnost: 1,45 kg / pár (váha včetně interface)
URL: Phantom
Cena: 850 USD (komplet včetně špice Dynafit)

Plum

Plum Feyan Carbon, Feyan Injected

Plum, francouzská značka známá výrobou pin-tech vázání, vsází na vlastní interface a systém upínání. Cílem bylo co nejvíce proces zjednodušit a ve sjezdovém módu stáhnout obě poloviny splitboardu co nejvíce k sobě. V nabídce jsou dvě vázání, lišící se materiálem patky (karbon a plast). Karbonová patka má možnost rychlého vyklopení dozadu pro snadnější chůzi. Dodává se v dvou velikostech S/M a L/XL a třech barvách – oranžové, modré a fialové. Nedohledal jsem, zda je vázání dodáváno spolu s jeho interface, ale jelikož interface není nikde samostatně k zakoupení, tak zřejmě ano. Váha na stránkách Plum uvedena není.

Boty: Měkké
Interface: Plum
Mačky: Lze dokoupit (Plum Couteaux K’té – 99 EUR)
Hmotnost: N/A
URL: Plum Feyan
Cena: 680 EUR (Carbon), 599 EUR (Injected)

Ranger

The Bossu

Ranger je malá novozélandská společnost, vyvíjející splitboard vázání založené na jejich vlastním interface. Jedná se o typickou garážovku, kde je problém dohledat podrobné informace. Dle popisu využívá špici pro chůzi na bázi rozměru pin-tech, takže se dá použít jak na skeletové boty, tak na The Bossu vázání. Vázání také stahuje obě poloviny splitboardu k sobě a zvyšuje tak jeho pevnost.

Boty: Měkké
Interface: Ranger
Mačky: N/A
Hmotnost: N/A
URL: Ranger
Cena: 550 USD + daň

SP United

SP United FT Split, SLR Split

SP United je z Rakouska se zabývá výrobou SNB vázání a příslušenství pro natáčení GoPro kamerami. Ač to vypadá jako šílený business plan, funguje to. Sám jsem měl jejich vázání v ruce a vypadají nejen kvalitně, ale také inovativně. Kombinují totiž výhody klasického SNB vázání a Flow vázání, kdy se vyklápí patka a přes ni se nastupuje dovnitř. Vše je doplněno o klasické ráčny na dotažení vázání. Dva splitboardové modely využívají Voile interface včetně špice na chození. Vyšší model FT Split má vylepšený systém dotahování vázání. Vázání je dodáváno ve velikostech M a L.

Boty: Měkké
Interface: Voile
Mačky: Lze dokoupit (SP Crampons – 99 EUR)
Hmotnost: 1,8 kg
URL: SP United
Cena: 299 EUR

Splitsticks

Pro změnu německá firma, vyrábějící jak splitboardové vázání, tak i splitboardy. Vázání neprodává samostatně, ale pouze v setu se svým splitboardem. Alespoň prozatím. Interface je kompletně vlastní výroby, včetně spojek splitboardu a podobně. Dle výrobce byl ve vývoji kladen důraz na co největší jednoduchost systému. Ceny setu splitboard+vázání+pásy+mačky se pohybují od 1500 EUR (základní model) do 1800 EUR (karbonový split).

Boty: Měkké
Interface: Splitsticks
Mačky: Součástí setu
Hmotnost: N/A
URL: Splitsticks
Cena: 1500-1800 EUR (komplet viz popis)

Völkl

Völkl Fastec Splitec

Völkl a SP United jsou jedno a totéž, pouze jiná barva. Völkl si totiž nechává všechna vázání vyrábět u SP United.

Boty: Měkké
Interface: Voile
Mačky: Lze dokoupit (Völkl Crampons – 99 EUR)
Hmotnost: 1,8 kg
URL: Völkl Fastec Splitec
Cena: 299 EUR

Zkušenosti čtenářů

Jozef

Splitboard Power
jedná so o najlahšie viazanie pre tvrdé topánky- Hard Boots na splitboarding 275 gramov…
Vyrábajú aj skladaciu dosku …
viac tu
https://www.splitboard-power.fr

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: