Noc tuleních pásov 2016 Valčianska dolina pro Michala Štantejského

Noc tuleních pásov 2016 Valčianska dolina pro Michala Štantejského

První lednový víkend 2016 se ze skialpinistickými závody doslova rozsypal pytel. Místo Skialp sprintu na Bílé v Beskydech jsem dala přednost o hodně delší Noci tuleních pásů ve Valčianské dolině. Zatímco v Beskydech se závodilo ve sprintu trvajícím pár minut, ve Valči to byl dlouhý závod.

Letošní rok se zdá být opět smolným, co se sněhu týče. Při žalostném pohledu na obnaženou Fatru bez kapky sněhu, který se nám naskytl po cestě na místo, jsem i já začala pochybovat, na čem se ten závod vlastně večer pojede! Avšak když jsme dorazili do Valči, byli jsme mile překvapeni. SNOWland Valčianská dolina ctí své jméno a opravdu – areál byl krásně zasněžen s perfektně upravenými sjezdovkami i při nepřízni počasí a teplotě okolo nuly.

Trasa závodu

Trasa 8. ročníku Noci tuleních pásov vedla z Valčianské doliny na vrchol Pivnica (830 m) po červené sjezdovce, která místy připomínala spíše černou a prověřila tak sílu v pažích i pásy všech závodníků. Skialpinisté v jednom kopci překonali něco okolo 320 výškových metrů a poté se po sjezdovce spustili ve stylu „dvou oblouků“ (ti více odvážní dokonce napřímo) dolů. Trať končila dole v depu, kde byla umístěna časomíra.

Pretěk se jel na kola. Tímto způsobem udělali pořadatelé závod dostupný pro všechny výkonnostní skupiny. Kategorie muži, ženy a veteráni A jeli kola čtyři. Hobby závodníci (muži, ženy B) si obešli 2 kola a dokonce zde byla možnost složit dvoučlennou štafetu (ženy, muži, mix), kde každý člen šel kolo jedno.

Testování lyží před závodem

V průběhu odpoledne zde proběhlo také testování lyží, vázání a bot od firmy Dynafit a tak si zájemci mohli vyzkoušet novinky nebo se poradit při výběru vybavení. Navečer se pak sešlo na startu úctyhodných 161 borců a borkyň z řad elite i hobby. Mezi nimi se objevila i známá jména slovenské cyklistiky a triatlonu. Skialpinistické klání bylo již tradičně zahájeno ohňostrojem. V barevné záři rachejtlí celý balík „rejserů“ všech kategorií a věků, vyrazil vstříc prvnímu kopci.

Průběh závodu

Tempo od startu bylo vražedné a nikoho ze závodníků nezaskočilo ani deštivé počasí. V čele pelotonu do prvního stoupáků vypálil mladý Tomáš Višňovský ne příliš známý skialpinista, avšak velmi úspěšný slovenský cyklista. Na paty mu šlapal Michal Štantejský – zástupce českých barev. V půlce prvního kopce ho Míša předešel a nasadil své neuvěřitelné strojové tempo, kterému už nikdo nestačil (ani lyžaři jedoucí na kotvě) a suverénně si tak došel pro celkové vítězství. (Musím se přiznat, že mě Míša předešel dokonce o celé kolo!) O druhý flek v celkovém pořadí bojoval již zmíněný Tomáš a veterán Zdeňo Longauer. Zkušenosti a technika vyhrály nad mládím, a tak především v depech při výměně pásů a na delší rovince Zdeňo získal náskok nad Tomášem. Náskok si dokázal udržet až do cíle, kde celkově obsadil druhé místo, a Tomáš Višňovský pak celkově doběhl třetí. V ženském poli na dlouhé trati si to rozdalo celkem pět závodnic. A nejúspěšnější z nich se stala Slovenka Lubomíra Kulinová. Já jsem hájila české barvy na skvělém druhém místě. Jako svůj první pokus za ženy A tento výsledek hodnotím velmi kladně.

Atmosféra celého závodu byla naprosto bezkonkurenční. Spousta fanoušků dole v depu nás podporovala až do posledního kola a DJ nám k tomu hrál super písničky. Po dojetí posledního závodníka se celé veselí přesunulo do moderně zrekonstruované budovy, kde na všechny čekal guláš a pivo.

Později pak proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků a bohatá tombola, kde hlavní cenou byly lyže od Skialpshop Vrútky. Po tom už se rozjela legendární afterparty, o které vím jen z doslechu, protože jsme bohužel museli na noc zamířit zpět domů do Čech. Podle slov ostatních se pilo, tancovalo a veselilo až do ranních hodin.

A tak z této akce odjíždím s medailí, úsměvem na tváři a spoustou pozitivních zážitků. Určitě  to je závod, na kterém nechci příští rok chybět – a to především díky velmi přátelské atmosféře. Škoda jen, že u nás se už Noc tuleních pásů nekoná. Myslím si, že to byl jeden z vrcholů jak společenských, tak sportovních naší české skialpinistické sezony.

VÝSLEDKY:

Muži A

  1. Štantejsky Michal 1:03:02.310
  2. Višňovský Tomáš  1:11:18.390
  3. Volnár Peter 1:12:31.700 9:29.390

Veteráni A

  1. Longauer Zdeno  1:09:07.870
  2. Klčo Jaro  1:21:55.990 12:48.120 0
  3. Plačko Martin  1:23:56.990 14:49.120 0

Ženy A

  1. Kulinová Lubomíra  1:33:38.450
  2. Macková Johana 1:36:55.720 3:17.270 0
  3. Plačková Gabriela  1:47:08.600 13:30.150

Joží Macková je studentkou outdoorového oboru Adventure Performance and Coaching na univerzitě ve Skotsku. Již v útlém věku se věnovala lyžování, závodní cyklistice/skateboardingu a horolezectví. Vášeň pro hory a dobrodružství ji vydržela až do dospělosti a posledních pár let si zalíbila především skialpinismus a běhy v horách. V těchto dvou disciplínách se každoročně zúčastňuje národních i mezinárodních soutěží.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: