One World Two Skis – s lyžemi na Erciyes Dag, strážce horizontu turecké Kapadokie

One World Two Skis – s lyžemi na Erciyes Dag, strážce horizontu turecké Kapadokie

Na obzoru nad skalními městy a mystickou krajinou turecké Kapadocie se tyčí vyhaslý vulkán Erciyes Dag (3900 m). Erciyes Dag nabízí rychlý přístup pod kopec a pěkný strmý sjezd. Lákadlo, kterému při prolézání atraktivních památek Kapadokie nejde odolat.

Erciyes Dag leží pár kilometrů od města Kayseri, jednoho z vlajkových lodí rychle rostoucí turecké ekonomiky. Topo jihovýchodní stěny ukládáme pro případ nouze do našich chytrých mobilních pomocníků Lumia a vyrážíme z lyžařského střediska Erciyes do krásného jarního dne. Prvních 500 výškových metrů nás přes sjezdovky přivede na muldy pod stěnou. Na vrchol pak vede cesta buď vlevo po hřebeni, nebo přímo některým ze žlabů. My máme v plánu sjezd centrálního žlabu – Angel´s route. Centrální žlab lemují skalní věže, které ale nebudí úplně nejstabilnější dojem, takže pro výstup volíme vedlejší, mírnější žlab.

Anatolské jarní slunce nemilosrdně praží, proto se na východním vrcholu Ercyes Dag (3880 m) rozhodujeme pustit se rovnou do sjezdu a hlavní vrchol – poněkud rozchroustanou skalní věžičku kousek dál po hřebeni – nechat na příště. Od tyče s tureckou vlajkou stojící na východním vrcholu se po úzkém hřebínku dostáváme nad strmou nájezdovou rampu centrálního žlabu.

Po prvních opatrnějších obloucích nás pak čeká parádní lyžovačka rozšiřujícím se žlabem, na hranici světla a stínu, místy ve starším odstátém prašanu. Jarní kaše ve spodních částech žlabu nás pak dovede až do doliny, která ústí na sjezdovky.

Překvapivě parádní a záživný sjezd!

Centrální žlab severovýchodní stěny Erciyes Dagi, Angel’s route, nájezdová rampa min. 53 stupňů., dále kolem 45 stupňů, délka žlabu cca 700 m, převýšení z parkoviště asi 1700 metrů.

Naše cesta mezitím pokračuje dál. Její průběh můžete sledovat na blogu Beton Ski Teama na sociálních sítích Facebook a Instragram pod #SkiToCloud. A také na webech hedvabnastezka.cz, tulenipasy.cz, v České televizi, na Rádiu Beat a v časopise Snow. One World, Two Skis se mohlo uskutečnit díky sponzorům: Hanibal, Boatpark, GoalZero, Microsoft, Panasonic, Direct Alpine, Singing Rock, Pieps a dalších.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: