Petr Novák vyhrál ISMF individuál 2016 na sopce Avačinskaja na Kamčatce

Petr Novák vyhrál ISMF individuál 2016 na sopce Avačinskaja na Kamčatce

Přes větrné počasí se v sobotu 23. dubna 2016 uskutečnil ISMF závod individuál na svazích aktivní sopky Avačinskaja (2741 m) a přilehlém kopci Velbloud. V mezinárodně obsazeném závodě exceloval veterán Petr Novák z Vysokého Mýta, když všechn o hodně mladší soupeře porazil.

Celou noc hrozně foukalo, a tak jsme nevěděli, jestli se závod vůbec bude konat. Slunce svítilo ráno naplno, ale stále hodně foukalo. Start byl až v poledne, což bylo dobře, protože teplota trochu vylezla. Do poslední chvíle jsme se nechtěli odstrojit, ale těsně před startem jsme už do toho šli.

Start závodu individuál

Start byl proti silnému větru docela rychlý. Zařadil jsem se na třetí místo a první kopec jsem šel s první dvojicí. Většina stopy byla zavátá a nebylo rozumné to rvát od začátku. Cítil jsem ještě únavu z vertikalu, a tak jsem se přizpůsobil první dvojici. První kopec byl na mne akorát a na závěr jsem cítil, že se mi už jde lépe. Mohl jsem zrychlit, ale měl jsem obavu, zda bych vydržel všech pět kopců s občasným prošlapáváním navátých dun. První sjezd byl dost ostrý a kombinace tvrdého sněhu s větrem navátým a ufoukaným sněhem nám dala pěkně zabrat. Závodník na průběžně prvním místě hned na začátku spadnul. Snažil jsem se udržet za druhým, ale nemohl jsem riskovat úraz, takže mi odjel.

Rychlejší při přepnutí na výstup

Na prvním stanovišti jsem byl s nasazováním tuleních pásů a přepínáním na výstup rychlejší. Nevěděl jsem, zda mám jít nebo takticky počkat. Nakonec jsem zvolil netaktizování a vypálil jsem dopředu svým tempem naplno. Borec mě dohnal a docela se držel. V cikcacích ale začal na tvrdém sněhu ztrácet, a tak jsem ještě zrychlil. Na druhém kopci jsem na něj měl náskok asi půl minuty.

Věděl jsem, že ve sjezdu to pálí rychleji a chtěl jsem mít rezervu. Pustil jsem to, co to šlo. Občas to bylo docela na hraně, abych to ustál. Hurá! Podařilo se mi udržet náskok a rychlé depo to ještě vylepšilo. Třetí kopec jsem to valil a udržoval si ho na stejnou vzdálenost. Ti dva za mnou se drželi při sobě.

Závěrečný sjezd z Velblouda byl parádní

Prošlapávání stopy mě docela brzdilo, ale nebylo na co čekat. Na kopci jsem měl náskok asi přes minutu. Můjj oblíbený pěší výstup na kopec jsem šel ob jednu stopu, což opět vylepšilo situaci. Mohl jsem si proto vychutnat sjezd na pohodičku a dlouhými oblouky jsem valil dolů. Pátý kopec byl celý na botech a to byla paráda. Jen přestalo foukat a teplota byla příšerná. Závěrečný sjezd z hory Velbloud byl absolutně super. Nakonec jsem zvítězil o přibližně dvě minuty.

Ačkoliv místní borci měli hodně povzbuzovatelů, a v celkovém hodnocení Kamčatského skialpinistického poháru jsou na prvních dvou místech, tak s tím, že by mohl přijet někdo z Evropy ve veteránském věku a na jejich domácím kopci je porazit, nepočítali. V ženách zvítězila také nejstarší účastnice.

Výsledky

Muži:

  1. Petr Novák (CZE) 1:31 h
  2. Vladimír Amangaliev (Kamčatka) 1:33 h
  3. Konstantin Savčuk (Kamčatka) 1:37 h

na dalších třech místech byli závodníci z Íránu.

Ženy:

  1. Larisa Soboleva (Kamčatka) 1:28 h
  2. Svetlana Berezaň (Kamčatka) 1:34 h
  3. Svetlana Malysheva (Kamčatka) 1:37 h

Podrobnosti k závodům na Kamčatce:

Podpora Davida Novák a Petra Nováka: Hipoxico.cz, Namche.cz, SkiTrab.cz, Dynafit, Sapa LPJ, Miloš Homolka, HellyHansen.cz, Composit Airplanes a TuleniPasy.cz.

Petr Novák se účastní skialpinistických závodů v kategorii veterán, a v závodech často vítězí. Se synem Davidem Novákem skončili v hlavní kategorii na třídenních závodech Bokami Západných Tatier 2016 na vynikajícím čtvrtém místě. Na svém kontě má několik českých prvosjezdů od Kamčatky po Kyrgyzstán a na lyžích také sjížděl osmitisícovku Shisha Pangmu (vzhledem k podmínkám nelyžoval z vrcholu, ale po sestupu z výšky 7500 m).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: