Plánujete výpravu do hor? Tohle jsou nezbytnosti, bez kterých se neobejdete

Plánujete výpravu do hor? Tohle jsou nezbytnosti, bez kterých se neobejdete

Chystáte se na dovolenou ve znamení treku a dechberoucích panoramat? Polovinu úspěšné horské výpravy tvoří správně sbalený batoh. Připravili jsme pro vás seznam nezbytností, bez kterých se neobejde žádný větší výšlap.

Kvalitní batoh je základ

Horskou dovolenou vám špatně vybraný batoh dokáže pěkně znepříjemnit. Investujte proto do kvalitního batohu s nastavitelným zádovým systémem, který vám perfektně padne. Trekové batohy už něco stojí, s jejich koupí vám ale může pomoci třeba půjčka online. Rozhodně na této části výbavy nešetřete. Odnesou to nejen vaše záda, ale i celá dovolená.

Nezbytné náčiní

Horská výprava si žádá i slušný arzenál náčiní, díky kterému si poradíte s každou menší i větší šlamastykou. Do batohu si nezapomeňte přibalit univerzální nůž, špagát, čelovku a opravnou sadu na stan obsahující látku a lepidlo. Výstup vám dokáže znepříjemnit i ostré sluníčko v očích nebo spálený nos, proto nezapomeňte ani na sluneční brýle a opalovací krém s vysokým faktorem. V neposlední řadě si přibalte malou ledvinku, do které si schováte věci, které potřebujete mít stále po ruce i mimo civilizaci.

Jaké oblečení si sbalit?

Výběr oblečení je individuální, zlatá rada nad zlato ale zní: oblečení na horské výpravě by mělo v první řadě vaše tělo chránit před horskou nepohodou. Snažte se sbalit kousky, se kterými zvládnete horka i přežijete studené noci. Vsaďte na funkční trička, fleecové mikiny a nepromokavou bundu. Pozornost věnujte obzvlášť obuvi. Kromě kvalitních trekových bot si přibalte i sandále, ve kterých si vaše nohy večer odpočinou.

Na krácení dlouhé chvíle

Při balení drobností, bez kterých se obejdete, mějte na paměti, že každý gram navíc při náročných výstupech stokrát proklejete. Pokud se večer bez zábavy neobejdete, sáhněte raději po lehkých kartách než po knize. Celková váha batohu by pro pohodlnou výpravu neměla překročit 25 kg. Není od věci si během balení váhu krosny průběžně kontrolovat. Kapitolou samou o sobě je lékárnička. Základní výbavou je dezinfekce, náplast, obinadlo a živočišné uhlí. Nezapomeňte si také sjednat cestovní pojištění pokud vyrazíte do zahraničí.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: