Pozáruční reklamace vázání Marker Baron

Pozáruční reklamace vázání Marker Baron

Na čtvrtek 9. dubna 2015 jsme se s přítelkyní rozhodli pro krátkou skialpovou procházku po hřebeni Hrubého Jeseníku. Po velikonočním sněžení opět přibylo nového sněhu a předpověď slibovala vydařenou jarní túru za slunného počasí. Prašan už byl sice pryč, ani výška sněhu nedávala moc možností k dlouhému sjezdu do údolí, ale čas na pochození tolik milovaných Jeseníků se vždy najde.  Přitom mi praskla rámová konstrukce jednoho vázání…

Místo šnorchlů jsme sbalili opalovací krémy a vyrazili z Ovčárny na Ramzovou pochytat jarní bronz. Stopa byla od Ovčárny prošlápnuta jediným zbloudilým skialpinistou, který měl pravděpodobně stejný nápad. Sníh byl jarní firnový a oskar opravdu pekl. Když to pravé peklo mělo teprve přijít.

Už jsme se začínali těšit na orosenou extrahořkou dvanáctku v půli cesty na Červenohorském sedle, když v tom jsem při výstupu začal cítit v jednom vázání duté cvakání. Při rychlé kontrole jsem žádný problém neobjevil. Pokračoval jsem dál v krátkém traverzovém stoupání, ale cvakání při došlápnutí stále pokračovalo. Asi po deseti metrech však přišlo prasknutí, které mi naznačilo, že dnes dál už nepůjdu. Zůstal jsem stát s jednou nohou ve vzduchu a s patou vázání stále zapnutou k lyžáku. Rámová konstrukce vázání praskla nejdříve v první příčce (cvakání), poté i v druhé.

S vázáním Marker Baron jsem odjezdil pouze dvě plnohodnotné sezóny. Důvodem této nepříjemné situace mohl být možná občasné používání skialpových lyžáků Scarpa F3, jejichž nižší tvrdost způsobila větší výkyvy v ohýbání rámové konstrukce vázání.

Na Červenohorské sedlo nezbývalo daleko, tak jsem přepnul prasklé vázání do polohy sjezdu, a houpavým posunováním napnuté nohy jsem protrpěl návrat zpět do civilizace ještě na pásech. Vždy po pár set metrech, kdy už byla kyčel v křečích, jsem lyže prohodil a doufal, že kolemjdoucí si nebudou myslet, že jsem postřelený.

I přesto, že vázání v poloze pro sjezd celkem nejistě drží, rozhodl jsem se kontaktovat německého výrobce a popsat v jaké situaci jsem ocitl, zda nemá eine kleine řešení. Je to jenom konzumní zboží jako každé jiné, tak přece to nevyhodím. Herr Fritz z oddělení vývoje byl velice vstřícný a slíbil, že vše dá do richtigu, ať prasklý díl pošlu doporučeně na jejich základnu v Německu. Veškerá korespondence netrvala dlouho a se vší slušností jsem po měsíci obdržel zpět vyměněný díl. Netroufám si říci, jestli je to standardní postup společnosti, nebo jednali individuálně na můj srdcervoucí email. Proto tento článek není návodem, jak si vyreklamovat vázání po záruční lhůtě přímo u výrobce. Spíše vyzdvihuji pozitivní přístup Markeru.

Na Červenohorské sedlo jsme došli a to pivo si stejně dali. Zhodnotili jsme, že Marker Baron je velmi robustní a je skutečně dobrou alternativou pro kombinaci freeride, občasné šlapání od střediska. Náhradou skialpového vázání skutečně není. Pokud bude mít někdo z vás zkušenosti s montováním vázání na lyži do původních děr, budu rád, pokud se o ně podělíte v diskuzi.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: