Prašanová kukačka od Revelostoke přes Banff až po Mt. Baker

Prašanová kukačka od Revelostoke přes Banff až po Mt. Baker

První nutkání, letět zase na kukačku do Kanady, se objevilo v létě, když brácha dostal roční pracovní víza. S první informací o roce El Niňo se mi začaly zdát sny o zasněžených štíhlých smrcích a s prvním listopadovým násněhem nad Revelstoke se dalo pár chytrých hlav dohromady nad přerovským Zubrem a koupilo letenky.

V půlce února 2016 jsme vpadli do Revy, a bylo co orat jak ve středisku, tak při výstupech nad Rogers Pass. Ještě jsme stihli potkat Paliča, kterému tu zrovna končila dovolená. Ten ale všechno poorat nestihl, a tak jsme to po něm museli odmakat my.

Fotogalerie Prašanová kukačka v Kanadě a USA >>

Asi po týdnu kolotoče šlapání a ježdění ve středisku jsme ve čtyřech vyrazili směrem na východ do střediska Sunshine Village v národním parku Banff. Tam jsme s Nezim prožili celou zimní (rekordní) sezónu 2010/11, kdy v Kanadě naopak řádila La Niňa, která přináší více sněhu právě do oblasti Rocky Mountains. Tentokrát jsme ale měli smůlu a sněhu bylo mnohem míň, až nám bylo do breku. I tak jsme si ale užili pravý kanadský “Blue Bird” s přemrzlým prašánkem po kotníky.

SSV má docela dobré terény, ale hlavní lákadlo, freerajdový Delirium Dive byl zatím kvůli nedostatku sněhu v horní pasáži zavřený. A tak jsme pošlapali okolní pláně a kopce, pozdravili a opili Kukiho v Canmore a jeli zpět do Revy, kde se zatím umoudřily lavinové podmínky. V Revy jsme nakonec stihli i Heli-Taxi, ale o tom až někdy příště, třeba v dalším článku.

Canada 2016 – 2/3 od Kulda na Vimeo.

Parádní sníh na americkém Mt. Baker

Po cestě domů jsme ještě ve Vancouveru navšívili Toma, který nás vzal na denní výlet na legendární Mt. Baker. Napadlo něco přes 30 čísel sněhu, ale hlavní atrakce bylo to všechno okolo. Místní Rednex na upilovaných prknech a tlustých lyžích fakt dávala. Staří vousatí pankáči lítali dolů ze svahu jako v nějakém profi videu a i ti nejmenší caparti prostě uměli. Přitom dole na parkovišti místní vypadají jako dřevorubci, co si v autě vozí motorovou pilu a dva páry lyží.

Něco se pojezdilo, něco se vidělo a něco se vypilo. Při příští El Niňo nebo La Niňa jsme tam zpět. První část videa: Únorová prašanová Kanada.

Kulda a Nezi po pěti letech v Kanadě. Druhá část – Revy, Revelstoke, Banff, Mt. Baker. Velké díky strejdovi Jonathanovi za BaseCamp podporu!

Martin Kulíšek je moravský freerider a skialpinista, který (stejně jako jeho mladší bratr Jiří) rád lyžuje celoročně. V roce 2015 se stihnul oženit a jeho manželka ho všemožně podporuje ve sněhových aktivitách. Pro úplnost by se slušelo doplnit, že autor žije napůl v Norsku a v ČR, a s jeho duševním zdravím to není úplně v pořádku, protože při psaní článku začalo sněžit.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: