Při Skialp Race Dolní Morava byli vítězové tradiční

Druhé kolo Českého poháru ve skialpinismu – Montura Skialp Race Dolní Morava se uskutečnilo ve stejnojmenném lyžařském středisku pod Kralických Sněžníkem v sobotu 23. ledna 2016. Vítězové byli tradiční – v mužích Michal Štantejský, mezi juniory David Novák a ve veteránech Petr Novák.

Pro noční skialpinistický závod pořadatelé připravili trať o délce jednoho kola 7,3 kilometry s převýšením 620 metrů. Původně se mělo závodit v masívu Kralického Sněžníku, ale špatné sněhové podminky způsobily přesunutí závodu. “Závod byl původně plánován v terénu masivu Králického Sněžníku, ale kvůli slabé sněhové pokrývce byla trať závodu přesunuta do skiareálu a jeho přilehlého okolí, stejně jako loni,” říká jeden z organizátorů Pavel Žofka.

Startovalo se dole na sjezdovce U Slona. Trať se následně střídala po sjezdovce, cestách a bikových trailech. Nejvyšším bodem byl Slamník, od něhož se sjíždělo po sjezdovce dolů. Tam závodníky čekal běh a poté bruslení, kde se krátkým kolem dostali do oblouku buď do dalšího kola nebo do cíle.

Husté sněžení během závodu

Pěkná trasa závodu, na které se střídají roviny s prudšími pasážemi a na trailech pro kola bylo potřeba i trochu té techniky. Po celý závod hustě sněžilo, což dělalo závod mnohem těžším – hlavně při sjezdech.  Hlavní dospělé kategorie absolvovaly tři kola, mladší kategorie dvě kola. David Novák vyhrál v kategorii junior, zatímco Petr Novák s přehledem zvítězil mezi veterány. David Novák navíc došel po druhém kole celkově druhý za vítězem hlavní mužské kategorie Michalem Štantejským (Michal ale šel celkově kola tři), což je parádní! Forma na Mistrovství Evropy, které se koná na začátku února 2016 je výborná.

“Účast byla menší než v loňském roce, asi se někteří zalekli náročné tratě, která pro veterány a muže v kategorii open znamenala 3 kola v celkové délce 22 km s převýšením 1900 výškových metrů,” zhodnotil počet účastníků jeden z organizátorů Pavel Žofka.

3. Hepnarová Lenka (1965) Scarpa Skialpin Club HS Orlické hory1:06:17.0

Podpora Davida Novák a Petra Nováka: Hipoxico.cz, Namche.cz, SkiTrab.cz, Dynafit, Sapa LPJ, Miloš Homolka, HellyHansen.cz.

David Novák je juniorský reprezentant České republiky ve skialpinismu a skyrunning. V roce 2015 se zúčastnil Mistrovství světa ve skialpinismu a poté v létě i Mistrovství světa ve skyrunningu v kategorii kadet. Pochází z Vysokého Mýta, a stejně jako jeho otec Petr Novák je zaměřen hlavně na skimo. V roce 2016 jede David na ME ve skialpinismu a pojede také několik závodu SP ve skialpinismu.