HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Příprava, údržba a uskladnění lyží a snowboardů podle Boatparku

Příprava, údržba a uskladnění lyží a snowboardů podle Boatparku

Se začínající zimní sezónou se vaše vybavení v duchu zeptá, co a jak jste s ním prováděli po ukončení loňské zimy v jarních měsících 2019? Udělali jste něco se skluznicemi? Hranami? Zkontrolovali vázání? Nechali vyschnout tulení pásy? Přehled toho, co je doporučitelné udělat před a po sezóně v podání freeridové a skialpové speciálka Boatpark je tady!

Fotogalerie Údržba a skladování lyží a snowboardů >>

Po ukončení sezony je dobré lyže /snb připravit na uložení následující sezonu. Určitě je vhodné opravit skluznice a hlavně je důkladně navoskovat. Pokud rovnou připravíte i hrany, tak to nevadí, ale vše bude záležet na způsobu uskladnění lyží v době letních měsíců. Takzvané zaletnění je nanesení velmi silné vrstvy vosku na skluznici a hrany, aby skluznice přes léto nevysychala a zbytečně neztrácela skluz. Vosk na hranách potom zamezuje zreznutí hran v případě, že skladovací místnost má zvýšenou vlhkost.

Nic dobrého o majiteli lyž/snb neříkají silně rezavé hrany, šedivá nevoskovaná skluznice. Obzvláště srdce bolí, když se objeví v tomto stavu velmi dobré lyže.

K uložení dobře poslouží suché místo, kde v letních měsících zůstává stálá teplota. Rozhodně se vyvarujte skladování v místech, kde se teploty vyšplhají nad tropické hodnoty. Obecně, posezonní údržba je vhodná pro jakékoliv náčiní od lyží přes kola až třeba po kajaky.

Tulení pásy

Stoupací pásy zbavíme hrubých nečistot v lepidle pomocí pinzety a zkontrolujeme stav lepidla. Pokud pásy nevyžadují další údržbu, tak je uložte na co nejchladnější místo. Nic nezkazíte ani tím, pokud pásy strčíte na léto do mrazáku.  Stoupacím pásům skladování i sušení při teplotách vyšších než 20°C nedělá dobře.  Ostatně většina výrobků  by měla problém zachovat si plnohodnotně své vlastnosti ve velkém teplotním rozsahu -30 +20°C.

Skialpinistická a freeridová vázání

Vázání je nejméně možné doma servisovat, Zde stačí vizuální kontrola, zda se něco neuvolnilo, nebo nedošlo k výraznému lokálnímu opotřebení. S případnými problémy s vázáním se obraťte na odborný servis. Je také vhodné povolit pružiny, aby nebyly stlačené, když nepracují. Pro vázání platí stejné pravidlo jako pro lyže a pásy – skladovat v suchu, ne ve vlhkém sklepě.

Co se dělá s lyžemi v půjčovně po jejich vrácení?

V půjčovně zkontrolujeme funkčnost, opravíme oděrky na skluznici, připravíme hrany a navoskujeme. Vše se dělá s citem, tak aby lyže vydržela co nejdéle a zároveň další zákazník si jízdu maximálně užil.

U freeride a freestyle lyží opravujeme jen velké díry a šrámy, případně upravíme hrany a navoskujeme.  Vše záleží na podmínkách, kde a jak dotyčný lyžuje a chová k zapůjčenému materiálu.

Co s novými lyžemi?

Nové lyže jsou z výroby navoskované a připravené na svah tak, že to běžnému uživateli stačí. Samozřejmě, že pokud se jedná o náročného a zkušeného lyžaře, tak se skluznice důkladně voskuje a hrany se připraví na požadované úhly. Toto odpovídá typu lyžaře, fanda do lyžování svoje lyže hýčká, pravidelně servisuje a připravuje na další misi. Tomu nestačí 1 až 2 servisy za sezonu.

Údržba lyží a snowboardů

S každou drobností není potřeba hned letět do servisu.  Základní navoskování zvládne každý v domácím prostředí, obzvláště v době snadno aplikovatelných universálních vosků. Určitě je to rychlá pomoc při vícedenním pobytu na horách a nestojí Vás to moc času.  Samozřejmě důkladné vykartáčovaní a zažehlení nic nenahradí.  Je na přístupu každého lyžaře a snowboardisty jakou cestou půjde. Údržba hran má vždy smysl, když cítíme, že přestávají fungovat. V tomto případě jsou dobrým pomocníkem ruční brousky, třeba Swix. Zde máte několik variant a můžete si vybrat ten, který vám bude vyhovovat jak cenou, jaké úhly s ním jsou nabrousit, jak se drží. Při troše šikovnosti, cviku máte dobrý výsledek okamžitě.

Skluznice – velké díry obzvláště v blízkosti hran chce řešit okamžitě pomocí opravných tyčinek na skluznici. Je důležité zamezit vnikání vody do lyže, případně zachycení hrany a jejímu následnému vytržení.

Ruční broušení chce praxi, držáky na lyže a určitě není k zahození navštívit nějaké školení, či vše důkladně nastudovat na internetu. Videí najdete víc než dost.

Úhly – brousíme dle požadavku zákazníka, pokud neví tak na klasiku 87 z boku a 0,5; od spodu.  Samozřejmě u výkonnostních, závodních lyží hranu ještě pro jistotu přečteme, aby nedošlo k omylu.

Většina freeriderů hrany, tak jako skluznici chce ošetřit jen šetrně. To samé platí pro skialpinsity.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: