Příprava, údržba a uskladnění lyží a snowboardů podle Boatparku

Příprava, údržba a uskladnění lyží a snowboardů podle Boatparku

S novou sezónou se vaše vybavení zeptá, co jste s ním prováděli po ukončení loňské zimy? Udělali jste něco se skluznicemi? Hranami? Zkontrolovali vázání? Nechali vyschnout tulení pásy? Jak připravit lyže a snowboardy na novou sezonu poradí experti z freeridové a skialpové speciálky Boatpark.

Jak uskladnit lyže na léto?

Po ukončení sezony je dobré lyže či snowboard ošetřit před uložením na léto. Určitě je vhodné opravit a hlavně důkladně navoskovat skluznice. Pokud rovnou připravíte i hrany, tak to nevadí, ale vše bude záležet na způsobu uskladnění lyží v době letních měsíců. Takzvané zaletnění je nanesení velmi silné vrstvy vosku na skluznici a hrany, aby skluznice přes léto nevysychala a zbytečně neztrácela skluz. Vosk na hranách potom zamezuje zreznutí hran v případě, že skladovací místnost má zvýšenou vlhkost. Nic dobrého o majiteli lyží či snowboardu neříkají silně rezavé hrany a šedivá nevoskovaná skluznice. Obzvláště srdce bolí, když se objeví v tomto stavu velmi dobré lyže.

K uložení dobře poslouží suché místo, kde v letních měsících zůstává stálá teplota. Rozhodně se vyvarujte skladování v místech, kde se teploty vyšplhají nad tropické hodnoty. Obecně, posezonní údržba je vhodná pro jakékoliv náčiní od lyží přes kola až třeba po kajaky.

Tulení pásy

Stoupací pásy zbavíme hrubých nečistot v lepidle pomocí pinzety a zkontrolujeme stav lepidla. Pokud pásy nevyžadují další údržbu, tak je uložte na co nejchladnější místo. Nic nezkazíte ani tím, pokud pásy strčíte na léto do mrazáku.  Stoupacím pásům skladování i sušení při teplotách vyšších než 20°C nedělá dobře. Ostatně většina výrobků  by měla problém zachovat si plnohodnotně své vlastnosti ve velkém teplotním rozsahu -30 a +20°C.

Skialpinistická a freeridová vázání

Vázání je nejméně možné servisovat doma. Zde stačí vizuální kontrola, zda se něco neuvolnilo nebo nedošlo k výraznému lokálnímu opotřebení. S případnými problémy s vázáním se obraťte na odborný servis. Je také vhodné povolit pružiny, aby nebyly stlačené, když nepracují. Pro vázání platí stejné pravidlo jako pro lyže a pásy – skladovat v suchu, ne ve vlhkém sklepě.

Co se dělá s lyžemi v půjčovně po jejich vrácení?

V půjčovně zkontrolujeme funkčnost, opravíme oděrky na skluznici, připravíme hrany a navoskujeme. Vše se dělá s citem, tak aby lyže vydržela co nejdéle a zároveň si další zákazník jízdu maximálně užil. U freeride a freestyle lyží opravujeme jen velké díry a šrámy, případně upravíme hrany a navoskujeme.  Vše záleží na podmínkách, kde a jak dotyčný lyžuje a zachází s zapůjčeným vybavením.

Co s novými lyžemi?

Nové lyže jsou z výroby navoskované a připravené na svah tak, že to běžnému uživateli stačí. Samozřejmě, že pokud se jedná o náročného a zkušeného lyžaře, tak se skluznice důkladně voskuje a hrany se připraví na požadované úhly. Toto odpovídá typu lyžaře, fanda do lyžování svoje lyže hýčká, pravidelně servisuje a připravuje na další misi. Tomu nestačí 1 až 2 servisy za sezonu.

Údržba lyží a snowboardů

S každou drobností není potřeba hned letět do servisu.  Základní navoskování zvládne každý v domácím prostředí, obzvláště v době snadno aplikovatelných universálních vosků. Určitě je to rychlá pomoc při vícedenním pobytu na horách a nestojí vás to moc času.  Samozřejmě důkladné vykartáčovaní a zažehlení nic nenahradí.  Je na přístupu každého lyžaře a snowboardisty, jakou cestou půjde.

Údržba hran má smysl vždy, když cítíme, že přestávají fungovat. V tomto případě jsou dobrým pomocníkem ruční brousky, třeba Swix. Zde je několik variant a můžete si vybrat ten, který vám bude vyhovovat jak cenou, způsobem úchopu, tak úhly, které s ním jdou nabrousit. Při troše šikovnosti a cviku máte dobrý výsledek okamžitě.

Skluznice – velké díry obzvláště v blízkosti hran chce řešit okamžitě pomocí opravných tyčinek na skluznici. Je důležité zamezit vnikání vody do lyže, případně zachycení hrany a jejímu následnému vytržení.

Ruční broušení chce praxi, držáky na lyže a určitě není k zahození navštívit nějaké školení či vše důkladně nastudovat na internetu. Videí najdete víc než dost.

Úhly – brousíme dle požadavku zákazníka, pokud neví tak na klasiku 87 z boku a 0,5 od spodu. Samozřejmě u výkonnostních, závodních lyží hranu ještě pro jistotu přečteme, aby nedošlo k omylu.

Většina freeriderů hrany, tak jako skluznici chce ošetřit jen šetrně. To samé platí pro skialpinsity.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: