První Kurz horské medicíny pro horolezce začal na Jizerce a byl zakončen v Avoriaz v březnu 2019

První Kurz horské medicíny pro horolezce začal na Jizerce a byl zakončen v Avoriaz v březnu 2019

Od druhé zářijové soboty roku 2018 začal pilotní premiérový Kurz horské medicíny pro horolezce se zaměřením na horské záchranáře, horské průvodce, instruktory lyžování a všechny, kteří se aktivně pohybují po horách. Po první části na Jizerce pokračoval kurz druhou částí ve francouzském horském středisku Avoriaz.

Fotogalerie KHM pro horolezce 2019 >>

Garantem vzdělávání v horské medicíně je MUDr. Kristiná Höschlová, která se svými spolupracovníky a lektory připravila po dvou lékařských kurzech (s 36 úspěšnými absolventy) první Kurz horské medicíny zaměřený na ty, kteří se pohybují po horách.

„Kurz horské medicíny pro horolezce je veden převážně formou praktického výcviku. Ve čtyřech základních modulech se účastníci vyškolí v aspektech vysokohorské a expediční medicíny, v záchraně zraněných v nedostupném terénu, v záchraně podchlazených, lavinových obětí či primární péči o omrzliny. Součástí kurzu je stáž na letecké záchranné službě v Liberci. Instruktoři kurzu jsou lékaři a záchranáři diplomovaní specializací horské medicíny,“ představuje kurz jeho garantka Kristina Höschlová.

Výcvik probíhá ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou Libereckého kraje a Horskou službou České republiky. Tento kurz je oficiálně podpořen lékařskými komisemi mezinárodních společností UIAA, ICAR a ISMM.

„Jak v Jizerkách, tak v Avoriaz bylo úžasné prostředí, které ještě vylepšilo slunečné počasí a bezchybně připravený program. Bohaté a praktické zkušenosti od profesionálních záchranných složek byly pro účastníky neocenitelné. Výborné bylo, že všechny podrobnější dotazy byly bezezbytku ochotně zodpovězeny a názorně předvedeny. Měli jsme možnost si vyzkoušet všechny možné fixační, manipulační a záchranné pomůcky. Plusem bylo, že celý kurz byl vedený v angličtině a případně francouzské části ochotně přeložila Kristina. Za sebe může říct, že Kurz horské medicíny pro horolezce je jedinečným „odrazovým můstkem“ pro všechny, kteří se chtějí horské záchraně věnovat jak při svých outdoorových aktivitách, tak rozvojově nebo profesionálně. Mezi účastníky byla většina členy „Společnosti horské medicíny“. Troufám si říct, že ze všech účastníků se jistě stanou dobří „preventisté“. Za mě osobně TOP, snažil jsem se o to pomaličku a trpělivě dlouhou dobu,“ hodnotí celý Kurz horské medicíny pro horolezce Jiří Šrenk.

Úvod v osadě Jizerka

První modul Kurzu horské medicíny pro horolezce byl na Jizerce během čtyř slunečných dnů nabitý, neboť se intenzivně trénovaly základy horské záchrany a expediční medicíny. Účastníci měli možnost se seznámit s fungováním letecké záchrany v České republice, když součástí pobytu na Jizerce byla i stáž na Letecké záchranné službě Libereckého kraje.

Během druhého dne se účastnici v rámci přednášek s kazuistikami seznámili s hypotermií a omrzlinami, standardním vyšetřením ABCDE a záchranou z laviny doplněné o simulace třídění lavinových obětí (triage). Dopoledne třetí den Jiří ChvojkaKristinou Höschlovou předváděli způsoby diagnostiky naléhavých neúrazových stavů, stejně jako spolupráci s Leteckou záchrannou službou (LZS). Během tohoto modulu měli účastníci možnost si vyzkoušet rozeznávání život ohrožujících stavů, organizaci záchranné akce a spolupráci s LZS. Odpoledne následoval přesun na základnu LZS Libereckého kraje, kde se prakticky ověřily získané vědomosti. Večerní přednáškový program obstarali Ondřej Metelkahorským vybavením Singing Rock a náčelník HS Jizerské hory René Mašín s přednáškou o fungování horské služby.

Závěrečný den na Jizerce byl plně věnován první pomoci při traumatech v nedostupném terénu, kdy se účastníci učili vyšetřování a ošetřování traumat daleko od civilizace. Součástí výuky byly improvizované fixace a redukce vykloubenin a zlomenin. Následovala praktická část, kdy v malých skupinkách vyráželi do terénu, kde na ně ve spolupráci s Horskou službou Jizerské hory čekalo několik „vážně zraněných“ figurantů.

Alpská část ve francouzském Avoriaz

Při březnové návštěvě Avoriaz byly pro účastníky Kurzu horské medicíny pro horolezce připraveny dva moduly – trauma v náročném zimním horském terénu, stáž na letecké záchranné službě ve spojení s lavinovým traumatem. Od 22. do 24. března 2019 probíhal za slunečného počasí výcvik se záchrannými saněmi, záchrana ve složitém zimním terénu s evakuací.

Nedělní program začal stáží u Mont Blanc Helicopteres pod vedením pilota Yvese a kopilota Cookieho. Poté byla celá skupina účastníků povolána k vyřešení lavinové nehody s pěti zasypanými. Cílem bylo vyhledání zasypaných, jejich vyšetření, poskytnutí první pomoci, triage, kontakt s profesionální záchranou a transport k místu přistání vrtulníku.

11 ze 14 účastníků kurzu úspěšně dokončilo všech šest modulů a získalo diplom. Kurz podpořily lékařské komise UIAA, ICAR a ISMM. Poděkování patří Thomasi Faucherovi a Christophu Estebe (vedoucí záchranářů Avoriaz SERMA) a Alainu Colombeyemu (vedoucí letecké základny v Avoriaz) za umožnění této neocenitelné akce. Za praktickou přípravu dále patří díky záchranářům Bigoudovi, Ingrid, Jamesovi, Damienovi a Fabricovi.

Foto: Jiří Šrenk

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: