Recenze: Brýle Julbo Aerospace – bez zamlžení nahoru i dolů

Recenze: Brýle Julbo Aerospace – bez zamlžení nahoru i dolů

Jak fungují lyžařské brýle, které se nemlží? A je to vůbec možné? A umí brýle Julbo Aerospace ještě něco? Dozvíte se v naší recenzi.

Údaje výrobce:

Velikost: XL+
Barva: blue
Skla: technologie Reactiv All Arround 3-2, fotochromatické, SuperFlow System, Anti-fog
Rámeček: anatomický, minimalistický nebránící ve výhledu
Popruh: silikonový pro lepší držení na přilbě
Infocena: 5190 Kč
Dodává: Rock Point
Více info na www.rockpoint.cz

Na úvod

Tyto lyžařské brýle jsou vhodné pro muže i ženy do jakýchkoliv světelných i povětrnostních podmínek. Vhodné jsou zejména dík systému SuperFlow Systém i pro skialp nebo pro freeride s výstupy a nástupy na pásech nebo s lyžemi na zádech. Jsou důkazem, že JULBO myslí heslo „No matter the weather“ opravdu vážně. Kolik toho zvládnou, uvádíme v odstavci o testování.

Sklo

Sklo s technologií Reactiv All Around reaguje na světelné podmínky ve škále kategorií 2 a 3. Celkem jich Julbo uvádí 0 – 4. Reakční doba je opravdu velmi rychlá, což znamená, že když vám při sjezdu i výstupu zakryjí slunce mraky, skla okamžitě zesvětlí a naopak. Při testování na podzimním ledovci a v zimních krkonoších byla „tmavost“ skel dostatečná. Menší problémy činí čtení a ovládání telefonu při nasazených brýlích.

Hodí se vědět

Kategorizace ochrany a propustnosti světla (označení 0-4) a co to znamená? Jedná se o index ochrany proti slunečnímu záření. Propustnost světla brýlových čoček Julbo a s ní související sílu zabarvení. Tento index ochrany se dělí na pět kategorií: 0-4 s tím, že nula znamená největší propustnost světla a nejnižší ochranu a čtyřka minimální propustnost světla a nejvyšší možnou ochranu. Nula tedy odpovídá sluneční aktivitě pod mrakem a čtyřka zase nejvyšší sluneční aktivitě tedy velmi silnému slunečnímu záření. U každého zorníku fotochromatických brýlí se tedy setkáte s rozpětím, v rámci kterého brýle dokáží měnit sílu svého zabarvení a propouštět množství světla. Přizpůsobují se tak počasí, abyste měli při vaší aktivitě co nejlepší zrakový komfort. Pokud se tedy budeme pohybovat většinou v polojasném prostředí, úplně nám dostačí kategorie 1 – 2, pokud se naopak chystáme do vysokých hor nebo k moři, sáhneme po sklech v kategorii 3 – 4.

Ventilace

Speciální SuperFlow System umožňuje používat brýle i při výstupech nebo na lanovce. Snadným předsunutím skla začne vzduch proudit skrz brýle a ty nemají šanci se zamlžit. V případě špatného počasí lze na předsunuté sklo nasadit štítek, který zabrání průniku sněhových vloček nebo dešťových kapek pod brýle z horní strany. Opravdu jako štítek nebo kšilt na čepici. Ventilaci bylo možno během testování ovládat i v rukavicích. Netestováno v tlustých palčácích. Osobně mohu doporučit si to vyzkoušet před zrcadlem.

Otevřená ventilace - Julbo Aerospace. Redakce Světa outdooru
Otevřená ventilace – Julbo Aerospace. Redakce Světa outdooru

Testování

Brýle byly testovány při různých lyžařských aktivitách včetně skialpových výstupů a to za slunečných, větrných i mlžných podmínek. Schválně jsem testoval brýle i při nasazení na čele, kdy se většina brýlí při zvýšené fyzické aktivitě zamlží. U tohoto modelu se tomu tak nedělo. Upozorňuji, že jsem vystupoval klasickým tempem cca 300 – 400 vm za hodinu. Nezávodil jsem. Určitě i systém SuperFlow má svoje limity, které se mi však nepodařilo překonat.

Velikost a jak sedí

Na dámský obličej jsou možná trošku větší a při nákupu je potřeba dbát na to, aby byly kompatibilní s vaší horolezeckou nebo lyžařskou helmou. Pouze jsem si při testování musel postupně zvykat, že při výstupu nemám na očích klasické sluneční brýle, ale lyžařské s „otevřenou“ ventilací. Přesto vždy doporučuji nespoléhat na jediné brýle, zvláště v divočině nebo na místech bez civilizace. Výhled skrz zorník je široký a dostatečný. Polstrování je velmi příjemné a nijak netlačí.

Obal

Součástí brýlí je i obal, který je možno po vyjmutí brýlí sklapnout a nezabírá tak v batohu tolik místa. V tomto obal jsem nalezl i čistící hadřík z mikrovlákna.

Závěr

Pro výběr brýlí bych doporučil se zaměřit na kategorie ochrany a propustnosti světla viz odstavec Hodí se vědět, a dále na jejich velikost tak, aby vám dobře seděly na tváři. A systém SuperFlow Systém je pak super třešničkou na pomyslném brýlovém dortu, který má hodně, hodně pater. Skládá se z kvalitního zpracování, šikovného obalu, kvalitních zorníku, designu a uvedeného ventilačního systému SuperFlow. Let´s flow, let´s go!

Zaujalo mě:
  • Technologie Reactiv All Around
  • Ventilace brýlí
  • Štítek jako příslušenství

Autor: Alena Trnková – horolezkyně a skialpinistka a horský vůdce Vojtěch Dvořák

Další informace:

Rodinná firma Julbo udržuje svou dlouholetou tradici, ctí budované hodnoty a zakládá si na vývoji a výrobě stále dokonalejších produktů. Julbo je synonymem pro kvalitu a neustálý rozvoj. Díky přímému kontaktu s horami mají designéři a vývojáři bohaté praktické zkušenosti, které mohou obratem vkládat do svých výrobků. Pod značkou Julbo najdete sluneční, vysokohorské a lyžařské brýle i lyžařské helmy.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: