Recenze: Dynafit Radical Pro – skialpové boty lehké, přesné a výkonné

Recenze: Dynafit Radical Pro – skialpové boty lehké, přesné a výkonné

Skialpinismus a skitouring minulou sezonu prošel raketovým růstem. A s ním na trh přišla i zbrusu nová skialpová bota – Dynafit Radical Pro. Na následujících řádcích se vám ji pokusíme přiblížit a popsat, jak radikálně na nás zapůsobila.

PARAMETRY

Celý název Dynafit Radical Pro
Rozdělení podle pohlaví pánské
Hmotnost 1 531 g ½ pár
Počet přezek 3
Flexe 120
Rozsah náklonu komínu 60°
Infocena 15 900 Kč
Dodává Salewa CZ
Více info na www.dynafit.com/

Zaujalo mě

  • Hmotnost
  • Manipulace
  • Přenos sil na lyži

PODROBNÝ POPIS

Nová bota od Dynafitu

Radical Pro je novinkou v touringové řadě skialpových bot Dynafitu, která navazuje na modely Hoji. Ač se může zdát, že pojmy jako volnost pohybu při chůzi do kopce a pevnost ve sjezdu jsou absolutně protichůdné parametry, tyto boty je dokážou kombinovat a tím nabídnout perfektní botu pro zkušené a všestranné skialpinisty. Hmotnost 1 531 g u testované boty velikosti 270 MONDO posouvají tento model zase o něco blíže ke speedtouringu, zatímco její flex index byl zvýšen na 120. Těmito parametry se Radical Pro stává účinnou zbraní do náročných terénů.

Šedesátistupňový rozsah komínu dovolí opravdu dlouhé sklouznutí.
Šedesátistupňový rozsah komínu dovolí opravdu dlouhé sklouznutí.

Pohled zblízka

Skelety jsou vyrobeny z materiálu Grilamid® a jejich komínu jsou přidaná skelná vlákna, která zvyšují jeho tuhost. Typické jsou tři přezky. Na špici boty malá s mikro-laděním, přes kotník plastový popruh s ráčnou a na komínu přezka s pěti zoubky pro nastavení a popruh se suchým zipem. Obojí, přezka i popruh jsou spojeny s pákovým mechanismem Hoji Lock systému. Jistý krok zajišťuje touringová podrážka Pomoca Climb. Lyžáky jsou kompatibilní jak s techovým, tak i rámovým skialpovým vázáním. O snazší zacvaknutí boty do pinového vázání se stará pár patentovaných insertů s drážkou, která navede hroty vázání přímo do dírek insertů.
O přepínání mezi chůzí a sjezdovým režimem bot se stará revoluční pákový Hoji Lock System, který jedním pohybem uzamyká komín do sjezdová polohy a zároveň dotahuje horní přezku s popruhem. Pohodlí uvnitř skeletu zajišťuje vypékací botička.

Zkušenosti z terénu

Ze začátku budu možná trochu opatrnější s tvrzením, že boty jsou připraveny k použití přímo z krabice. V mém případě toto kouzlo úplně nefungovalo a prvních několik túr jsem si užil nepříjemný tlak na straně holenní kosti pravé nohy. Časem ale tlak povoloval a vypečením vnitřní botičky zmizel. Proto bych doporučil botu vzít na prvně krátkou túru zjistit, kde bota tlačí, a teprve pak ji nechat vypéct. Každý dobrý prodejce vás určitě rád znovu uvidí a s případnými problémy pomůže.

Přezka ve špičce boty dvěma polohama zapnutí a mikrodotahováním.
Přezka ve špičce boty dvěma polohama zapnutí a mikrodotahováním.

Rozsah a náklon

A teď k těm příjemným věcem této lyžáky. Opravdu nadšený jsem byl ze svobody pohybu, které boty dovolují. 60 ° rozsah kloubu je velkorysý k protažení kroku a v mém případě s krátkými nohami to platí dvojnásob. Nízká hmotnost bot se projevila hned první výšlap po výměně starých skialpových bot na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd, a to osobním rekordem.

Hoji Lock systém přepnutý do režimu chůze, kdy plastový píst odblokoval komín pro volný pohyb.
Hoji Lock systém přepnutý do režimu chůze, kdy plastový píst odblokoval komín pro volný pohyb.

Hoji system

Během přechodu z chůze do sjezdu jsem si zamiloval Hoji lock systém, nejen pro jeho jednoduchost a efektivitu, ale hlavně pro rychlost, kterou lze boty přepnout do sjezdového režimu. Už žádné přepínání jednotlivých přezek. Teď stačí jeden pohyb a je hotovo. Tady se nabízí varování pro vaše kamarády, kteří tento systém na lyžácích nemají. Může totiž dojít k vzájemné nevraživosti, protože na ně budete muset čekat a oni, ač se budou snažit sebevíc vám nebudou stíhat.
S rychlým přechodem do sjezdového módu souvisí i radikální změna charakteru boty. Z téměř běžeckých bot se jedním pohybem stanou sjezdové lyžáky s flexí 120, které udělají přesně to, co chcete. Byl jsem opravdu mile překvapen tím, jak díky 11 ° náklonu komínu a tuhosti bot docházelo k přenášení sil na lyže.

Hmotnost lyžáků Radical Pro dovoluje i rychlostní výstupy po sjezdovkách.
Hmotnost lyžáků Radical Pro dovoluje i rychlostní výstupy po sjezdovkách.

Dynafit

Dynafit je tradiční výrobce skialpového vybavení a v posledních letech také kompletního vybavení pro horský běh. Člen skupiny Oberalp Group (do které patří i značka Salewa) se od svého založení společnosti v roce 1950 specializuje na vývoj produktů v náročném trendu snižování hmotnosti a zvyšování odolnosti, s ohledem na maximální funkčnost. Dynafit je značka sportovců a pro sportovce. Má za cíl pomoci všem uživatelům pohybovat se v náročném terénu s lehkostí a co možná nejrychleji. Přesně ve stylu sněžného leoparda, zvířete zobrazeného ve svém logu.

www.dynafit.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: