RECENZE: DYNAFIT TLT X – LEHKÉ SKIALPOVÉ BOTY

RECENZE: DYNAFIT TLT X – LEHKÉ SKIALPOVÉ BOTY

Skialpové boty TLT X se podobají svým konceptem k lyžákům TLT 6. Na první pohled je zřejmé, že těmto botám chybějí jazyky a nápadné jsou na nártech výstupky, které jsou novým stahováním Twistfit. Tento model je dostupný i dámské verzi. Je tak revoluční, že přeskočil číslo 9 a rovnou poskočil na 10ku? Jaké tedy jsou a jak fungují při výstupu a jak ve sjezdu?

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku
DYNAFIT TLT X
Druh sportu
skialp
Náklon
60°
Rozdělení podle pohlaví
pánské
Materiál
Ultra Lock System 5.0
Materiál
Master Step
Materiál
Grilamid® loaded with glass fibers
Materiál
Pomoca Climb (SPEED)
Rozsah velikostí
Velikosti: 23 – 27.5 (dámské) / 25 – 30.5 (pánské)
Hmotnost (1/2 pár)
1030 g
Infocena
16 900 Kč
Dodává
SALEWA CZ

Zaujalo mě

  • Fixace komínu
  • Stahování nártu
  • Nízká hmotnost

HMOTNOST

Se svou hmotností pouhých 1030 g v půl páru se řadí tyto boty do kategorie SPEEDUP. Lehce a rychle nahoru. Boty tedy nabízejí uživateli silovou rezervu na delší výstup nebo náročný sjezd. Lehké boty vás zkrátka tolik neunaví.

Čelní a boční pohled na model skialpových bot Dynafit TLT X
Čelní a boční pohled na model skialpových bot Dynafit TLT X

ŠÍŘKA LYŽÁKU

Papírově Dynafit nabízí u tohoto modelu šířku boty 101 mm. Což je takový kompromis mezi úzkými závodními modely a širokým modelem TLT 7 a 8. Já mám širokou nohu a jsem spokojený. Krásně mi do těchto bot moje nohy vklouzly. Řešil jsem pouze volný prostor nad prsty, který jsem vyřešil značkovou vložkou SIDAS a podlepením další vrstvy pod prsty. Mám to takto u všech bot.

Minimalistické řešení špice bot Dynafit TLT X, které umožňuje snadné nasazení automatických maček
Minimalistické řešení špice bot Dynafit TLT X, které umožňuje snadné nasazení automatických maček

ŠPIČKA

U tohoto modelu najdeme klasickou špičku a není problém tak nasadit na tyto boty klasické mačky s drátěnou hrazdou (automaty). Není třeba používat turistické nebo speciální pro verze lyžáků TLT 7 a 8.

Detail špičky - Dynafit TLT X
Detail špičky – Dynafit TLT X

INOVOVANÝ UZAVÍRACÍ SYSTÉM Twistfit

Pro utažení skeletu TLT X vybral Dynafit lankový systém Twistfit, který funguje na stejném nebo podobném principu jako BOA. Na uzavíracím kolečku je označení MDZ. Jedná se o jednoduché a efektivní stažení. Ocelová lanka zajišťují dostatečný tlak, který se přenáší ještě extra přes plastový díl. Za mě dostatečné utažení pro boty v této kategorii. Líbí se mi plynulé stahování podle potřeby. Stažení možno regulovat rychle a vyladit si ho ke spokojenosti. Jinak na výstup, či sjezd nebo pro lezení a výstup na mačkách. Utahování je po směru hodinových ručiček. Povolení se děje vytažením kolečka směrem vzhůru a stlačením dochází opět k zajištění požadovaného stažení nohy.

Stahování a fixace komínu modelu Dynafit TLT X v jednom
Stahování a fixace komínu modelu Dynafit TLT X v jednom

FIXACE BOTY ULTRA LOCK 5.0

Fixace komínu je u modelu Dynafit TLT X řešena inovovaným systémem horní přezky a popruhu se suchým zipem. Horní přezka s pákovým mechanismem a širokým suchým zipem je propojena s aretací komínu. Tedy povolení komínu a fixaci zajišťuje jediný pohyb páky. Přechod mezi módy jízda vs. sjezd je dílem několika vteřin. Ve skupině mívám hotovo jako první! Páka je opatřena masivním hranolem či kolíkem, který skrz komín zapadne do pevné části skeletu, kde je kovová destička s otvorem, do které tento kolík zapadá. Touto kovovou destičkou je možno nastavit i náklon komínu. Stačí ji vyšroubovat a otočit o 180°. Za mě to celé funguje dobře. Náklon jsem si však zmenšil. Můžete si vybrat z úhlů 15° a 18°.

Snadné ovládání Twistfit stahování nártové části bot Dynafit TLT X
Snadné ovládání Twistfit stahování nártové části bot Dynafit TLT X

NAZOUVÁNÍ

Pro nazutí stačí povolit horní stahovací popruh na suchý zip. Následně vyklopit páku přezky a celý sucháč lze odepnout z háčku na vnitřní straně boty. Pak je možno celý komín pěkně vyklopit a vklouznout tak do vnitřní botičky se šněrováním. Šněrování je pak kryto návlekem, který je možno nahoře kromě suchého zipu ještě pojistit šněrováním. A pak postup otočit.

Takže hlavní přezkou s pákovým mechanismem a širokým popruhem se suchým zipem buď přepínáte na sjezd nebo na chůzi. Doporučuji si vyladit založení sucháče tak, abyste pouze přepínali mezi oběma módy pomocí páky. Tedy bez povolování suchého zipu. Všechno jde snadno a rychle.

Pohled na profil boty Dynafit TLT X s nataženým návlekem
Pohled na profil boty Dynafit TLT X s nataženým návlekem

Dynafitter 5

V nových vnitřních botičkách Dynafitter 5 byste se měli cítit komfortně. Osobně to mohu potvrdit. Během testování jsem nepocítil jediný náběh na oděrky či puchýře!
Mají schopnost se lépe přizpůsobit nohám, protože jsou tepelně formovatelné. Vnitřní botičku doporučuji zbytečně nevytahovat nebo si při vkládání zpět do skeletu hlídat plastovou destičku na nártu tak, abyste ji nezatlačili do špičky boty. Mě se to osobně stalo, když jsem jedinkrát botu vytáhnul kvůli focení do této recenze a pak jsem se ráno na začátku túry nemohl vejít do bot a nechápal jsem proč.

Vnitřní botička DYNAFITTER 5 - Dynafit TLT X
Vnitřní botička DYNAFITTER 5 – Dynafit TLT X

ROZSAH KOMÍNU 60 STUPŇŮ

Dynafit udává rozsah pohybu komínu 60°. Za mě zcela luxusní rozsah pro pohodlnou, efektivní a případně svižnou chůzi nebo dlouhý krok po rovině ve skluzu s pásy či bez nich.

Totálně vyklopený komín - Dynafit TLT X
Totálně vyklopený komín – Dynafit TLT X

GRILAMID

Použitý plast pod označením Grilamid je lehký a přizpůsobivý výkyvu teplot – měl by udržovat konstantní tuhost. Komín TLT X je doplněn skelnými vlákny pro zvýšení tuhosti, skelet je z čistého Grilamidu.

Detail fixace komínu skeletu bot Dynafit TLT X
Detail fixace komínu skeletu bot Dynafit TLT X

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ – JÍZDA Z KOPCE

Příprava bot na sjezd je otázka okamžiku. Stačí přitáhnout Twistfit přes nárt dle potřeby. Pak zatáhnout za jednu páku, která zároveň zafixuje a zatáhne komín.  A případně dotáhnout power strap a odrazit se do prvního oblouku. Snažil jsem se botě naložit. Osobně nejsem vyznavač co nejvyšší flexe. Nepotřebuji pro svůj styl jízdy tvrdé boty. Jistý rozdíl oproti mým normálním pracovním botám K2 nebo i Dynafit Winter Guide tu je. Absence jazyku je prostě cítit, ale nemůžu říct, že bych si kvůli tomu nezalyžoval. Boty je třeba řádné zatáhnout tak, aby se nezvadala pata a já osobně si přidal pár vrstev karimatky pod prsty. Co mě však dost překvapilo, že ve dlouhých mírných sjezdech bez oblouků mě opravdu za chvíli hoří stehna. Nevěděl jsem, čím to a ono to nakonec bylo tím, že se do bot neopřu a nohám tak neulevím. Řešil jsem to jízdou s rozepnutým komínem tak, abych stál v lyžácích rovně, a ne v lyžařském postoji.

Model Dynafit TLT X díky nízké hmotnosti nabízí snadnější výstup
Model Dynafit TLT X díky nízké hmotnosti nabízí snadnější výstup

VNITŘNÍ BOTIČKY

Nová vnitřní botička Dynafitter 5 M je kompromisem mezi ultralehkou a pohodlnou papučí. S hmotností 190 gramů poskytuje dostatečné pohodlí. Po cca 10 dnech se projevily drobné oděrky, viz fotogalerie.

Detail vnitřní botičky modelu Dynafit TLT X - vnitřní strana
Detail vnitřní botičky modelu Dynafit TLT X – vnitřní strana

MAČKY

Chození v TLT X je pohodlné a zvládnete v nich i delší nástupy s lyžemi na zádech či návraty do údolí, když se sněhu nedostává. Vyzkoušeno při lednových výpravách za sněhem v Krkonoších. Při pohybu na mačkách a to i při ledolezení v kolmých ledech mi vyhovovalo jemné ladění utažení pomocí Twistfit systému. Zapnout automatické mačky s hrazdičkou vpředu a rychloupínákem vzadu je snadné.

Lezecké automatické mačky na botách Dynafit TLT X
Lezecké automatické mačky na botách Dynafit TLT X

VERDIKT TESTERA

Za mě ideální bota na rychlý skialp nebo dlouhé přechody. Chůze luxusní. Rozsah komínu obrovský. Ovládání všech prvků snadné a jednoduché. Líbilo se mi návrat ke špičce na skeletu, který umožňuje nasazení automatických maček. Sjezd odpovídá konstrukci boty a nedostatky při jízdě z kopce jsou většinou na straně uživatele. Model Dynafit TLT X, který rovnou skočil z 8 na 10ku (díky vylepšením vynechal stupeň 9) ještě čeká přechod Ötztalu a kompletní HAUTE ROUTE. Jiné boty už nechci.

Díky velikému náklonu bot Dynafit TLT X můžete opravdu natáhnout krok
Díky velikému náklonu bot Dynafit TLT X můžete opravdu natáhnout krok

DYNAFIT

Firma se zabývá výrobou vybavení pro skialpinisty (boty, lyže, vázání a oblečení). Historie sahá do roku 1950, kdy byla spuštěna výroba prvních lyžařských bot pod značkou Dynafit. Ve firmě pracují skialpinističtí nadšenci, což se kladně podepisuje na vyvíjených produktech. Používání těch nejodolnějších materiálů pro výrobu je samozřejmostí. Vázání Dynafit jsou vyráběna ručně v Německu. Více na www.dynafit.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: