Recenze: Nesmeky YATE Ice Spikes – nejlepší na ledu

Recenze: Nesmeky YATE Ice Spikes – nejlepší na ledu

Řeízkové nesmeky YATE Ice Spikes s dlouhými ocelovými hroty zajišťují bezpečnou chůzi nebo i běh ve sněhu či na ledu. Nenahradí klasické mačky, ale plní podobnou úlohu. Co všechno zvládnou a kam všude se hodí?

Údaje výrobce:

Materiál:ocelové hroty
ocelové řetízky
elastické popruhy
Dostupné vel.: S (36 – 38), M (38,5 – 41)
L (42 – 44), XL (44,5 – 47)
Hmotnost: od 450 g (vel. S 36 – 38)
Výbava:Český návod
Zipový obal
Infocena: 670 Kč
Dodává: YATE
Více info na www.yate.cz

V kostce

YATE Ice Spikes jsou kompletně ocelové a nerezové. O to, aby dobře držely na botě, se stará elastický popruh, který působí bytelným dojmem. Celkové zajištění obstarává pásek se suchým zipem, který je veden přes nárt. Celkově se jedná o nesmeky pro drsnější podmínky, než je přechod chodníku.

Popis

Délka ocelových hrotů je 17 mm na špičce a 14 mm na patě. Ocelové řetízky mají na nejvíce namáhaných místech svařovaná očka. Elastický popruh zůstává pružný i ve velkých mrazech. Tento údaj garantuje výrobce. Já se při testování dostal na cca – 10 °C. Díky pružné obrubě dobře sedí na všech typech obuvi, od lehkých běžeckých až po trekkingové boty. Jejich nasazení je dílem okamžiku.

Velikosti

Pro výběr správné velikosti nesmeků vám pomůže buď tabulka uvedená na webu nebo v přiloženém návodu k použití. Rozsah velikostí je následujicí: Velikost: S (36 – 38), M  (38,5 – 41), L  (42 – 44), XL  (44,5 – 47), Hmotnost: 450 g, 470 g, 490 g, 500 g.

Obal a návod

Nesmeky jsou dodávány s návodem v češtině a uloženy v praktickém zipovém obalu. Ten je z jedné strany opatřen síťkou a nesmeky tak mohou vyschnout i když je zapomenete v batohu nebo je někde pohodíte. Při balení však hroty nesmeků orientujte proti straně obalu, kde je pevná látka tak, abyste chránili obsah batohu. Obal je dále opatřen velkým poutkem pro zavěšení.

Nasazené nesmeky YATE Ice Spikes na nízké botě. Vojtěch Dvořák
Nasazené nesmeky YATE Ice Spikes na nízké botě. Vojtěch Dvořák

Nasazení

Obouvání či nasazování nesmeků doporučuji nenechávat na poslední chvíli v místě, kde bojujete už o holej. Klidně dřív než později. Tyto nesmeky nějakých pár kroků navíc snesou. Zvláště při prvním nasazování (nejlépe doma nebo už na chatě) sledujte symboly na gumovém pásku. Hlavně si hlídejte přední a zadní orientaci nesmeků pomocí nápisu FRONT/BACK a na bocích na gumě ještě i směrové šipky.

Po přetažení elastického popruhu, který bude obepínat celou vaší nohu jej zajistěte textilním popruhem se suchým zipem přes nárt. Dostatečně zatáhněte tak, aby nesmeky na noze dobře držely i v traverzech a při chůzi šikmo svahem. Osobně se mi spíše vyplatilo jeden popruh se suchým zipem prohodit tak, aby po zatažení popruhy trčely směrem ven a ne na vnitřní kotníky.

Závěr

Nenahraditelnou službu mi například poskytly při sestupu ze zledovatělé Sněžky a transportu polského turisty s vykloubeným ramenem, který nesmeky neměl. Velká chyba! Osobně jsem si dovolil malou úpravu na těchto nesmecích. Přehodil jsem popruhy se suchým zipem tak, aby po zapnutí směřoval jejich volný konec směrem k vnějšímu kotníku. Nezachytáváte o něj kotníky. Hlavně v případě, že máte po dotažení dlouhý volný konec. Takže tak!

Zaujalo mě:
  • Délka hrotů 14 a 17 mm
  • Jednoduché nasazení
  • Odolnost

Další informace:

Firma YATE je původní česká společnost, která byla založena v roce 1991 s cílem dodávat nejenom na tuzemský trh výrobky související s aktivitami v přírodě.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: