RECENZE: NORTHFINDER CHABENEC – ULTRALEHKÁ HARDSHELLKA

RECENZE: NORTHFINDER CHABENEC – ULTRALEHKÁ HARDSHELLKA

Voděodolná a větruodolná bunda ochrání před deštěm, větrem a sněhem ve všech horských podmínkách. Lehká a do vlastní kapsy sbalitelná bunda, která zabere minimálně místa, ale bude NORTHFINDER CHABENEC stačit na hřebenové túry Krkonoš nebo „vydejchá“ 8 km v poklusu?

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku
NORTHFINDER CHABENEC
Druh sportu
outdoor, skialp
Druh oblečení
bunda
Rozdělení podle pohlaví
pánské
O jakou vrstvu se jedná
třetí
Do jakého ročního období se hodí
zimní
Materiál 1
Japan Toray – ENTRANT®
Materiál 2
YKK® zip
Velikostní varianty
S-XXL
Hmotnost
195 g
Infocena
5 290 Kč
Dodává
NORTHFINDER
Více info na
northfinder.com/cs/

Zaujalo mě

  • Nízká hmotnost a sbalitelná do kapsy
  • Kapuce a límec s drukem
  • Parametry

V KOSTCE

Sbalitelná. Lehká skialpová bunda s jednou kapsou a kompletně regulovatelnou kapucí. Použitý špičkový materiál Japan Toray – ENTRANT® splňuje i ty nejvyšší nároky nepromokavosti a prodyšnosti. A je navíc elastický. Hmotnost 195 g ve velikosti M je též velmi dobrá. Já změřil u testované verze ve velikosti L 196 g.

Malý a kompaktní balíček - Northfinder CHABENEC
Malý a kompaktní balíček – Northfinder CHABENEC

MATERIÁLY

Firma NORTHFINDER zvolila pro vytvoření lehké a sbalitelné bundy materiál Japan Toray – ENTRANT® – tkaninu s vysoce sofistikovanou a technickou membránou, která dosahuje nejvyšší úrovně nepromokavosti, prodyšnosti a odolnosti vůči kondenzaci. Materiál je lehký a elastický. Jedná se o značkovou membránu 2.5. Uváděné parametry jsou následující: vodní sloupec 20 000 mm a paropropustnost 20 000 (g/m2/24 h). Zipy YKK® jsou opatřeny extra táhly pro lepší úchop.

Líbilo se mi, že materiál zvládnul i zátěžový test v dešti při dynamické aktivitě. Běžel jsem 8 km v dešti při teplotě 6 C nad nulou. Pod bundou pouze triko s dlouhým rukávem. Po celou dobu běhu nebylo nutné bundu rozepínat a doběhnul jsem zpocený pouze v podpaží a na klasických místech, jako obvykle. Nebyl jsem tedy „splavený“, jak jsem předpokládal. Tohle bylo opravdu veliké překvapení. Další tedy proběhly na skialpech. Bundu bylo tedy možno nasadit i při výstupu bez nutnosti ji svlékat. Větruodolnost též velmi dobrá. Pouze díky nízké gramáži dochází při silném větru k ochlazování. Bunda nijak neizoluje. Taktéž při vyšších rychlostech větru nebo ve sjezdu přiléhává k tělu nebo plácá (vlaje).

Ostrým tempem za sněhem v bundě Northfinder CHABENEC - Krkonoše
Ostrým tempem za sněhem v bundě Northfinder CHABENEC – Krkonoše

STŘIH

Střih je spíše volnější a bunda skvěle funguje jako svrchní vrstva, kterou přetáhnete přes oblečení. Rukávy jsou zakončeny částečně do gumy, ale velmi vkusně a designově velmi povedené řešení. Krátká guma (stažená délka je cca 6 cm) je ze spodní strany od zápěstí. Zbytek je hladký. Bunda nijak neomezuje v pohybu. Nejen díky střihu, ale i elastickému materiálu.

Nejlepší testování - krkonošské peklo - Northfinder CHABENEC
Nejlepší testování – krkonošské peklo – Northfinder CHABENEC

KAPUCE

Ta zaslouží pochvalu. Dá se přetáhnout přes helmu a dobře seřídit. A i při přetažení přes hlavu bez helmy jde dobře nastavit a dobře sedí. Tomu pomáhá a lehce zesílený štítek. Stahovací elastické šňůry jsou vyvedeny do bundy a nikde tak neplandají a nepřekážejí.

Větrací otvor může vzniknout i zapnutým drukem a otevřeným zipem - Northfinder CHABENEC
Větrací otvor může vzniknout i zapnutým drukem a otevřeným zipem – Northfinder CHABENEC

KAPSA

Je nezvykle na pravé straně. Vstupujte tedy do ní levou rukou. Pro mě nezvyklé, ale v pohodě. Osobně bych umístil kapsu o pár centimetrů výš tak, aby byla více na hrudníku a věci v ní nebyly uloženy těsně nad bederákem batohu. Kapsa taktéž slouží k uložení bundy do malého a kompaktního balíčku. Táhla zipů jsou dostatečně dlouhá.

Detail zipu na kapse, která slouží i k uložení bundy - Northfinder CHABENEC
Detail zipu na kapse, která slouží i k uložení bundy – Northfinder CHABENEC

LÍMEC

Límec je dostatečně vysoký a kryje i bradu. V límci je i druk. Nevím, jaký měl designér s tímto detailem záměr, ale já ho využíval tak, že jsem ho nechával zapnutý a mohl jsem větrat hlavním zipem tak, aniž by se mi bunda u krku rozjížděla. Též možno využít při potřebě něco vytáhnout ze spodní vrstvy a límec stále drží u sebe. Malý, ale šikovný detail.

Kapuce lze přetáhnout i přes helmu - Northfinder CHABENEC
Kapuce lze přetáhnout i přes helmu – Northfinder CHABENEC

URČENÍ A TESTOVÁNÍ

Určení této bundy Northfinder CHABENEC je skialpinismus – skitouring, běžkování i intenzivní turistika. Jedná se tak o celoroční součást outdoorového šatníku. Testováno při běhu, ale především při skitouringu za všech podmínek, které umí Krkonoše vykouzlit – vichr, vodorovný sníh, sněžení, ale i slunečno.

Kapsa je dostupná pro levou ruku - Northfinder CHABENEC
Kapsa je dostupná pro levou ruku – Northfinder CHABENEC

VERDIKT TESTERA

Bunda nezabere skoro žádné místo a hmotnost pod 200 g je výborná. Dobře se obléká i přes spodní vrstvy. Kapuce pojme i helmu. Límec je dostatečně vysoký. Rukávy se dají přetáhnout i přes rukavice. A bundu můžete zabalit do náprsní kapsy. Takže už teď to máte doslova v kapse!

Bunda Northfinder CHABENEC zvládala i suché nástupy za sněhem na začátku ledna 2023
Bunda Northfinder CHABENEC zvládala i suché nástupy za sněhem na začátku ledna 2023

Northfinder se věnuje výrobě funkčního outdoorového oblečení už více než 20 let. Skialpinistická kolekce této slovenské značky kombinuje atraktivní design a použití nejkvalitnějších materiálů na trhu s cílem zajistit skialpinistům co nejvyšší komfort i v náročných podmínkách. Nabízí široký výběr oblečení na skialpinismus, běžecké lyžování a další zimní outdoorové aktivity.

northfinder.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: