Recenze: Skialpinistické helmy Alpina SNOWTOUR

Recenze: Skialpinistické helmy Alpina SNOWTOUR

Snow Tour je nový model helmy Alpina zaměřený na lezení, lyžování a na skialpinismus. Helma splňuje standard pro lyžařské (EN 1077) i horolezecké (EN 12492) helmy. Je překvapivě lehká a pohodlná. S hmotností 330 g se jedná o jednu z nejlehčích lyžařských helem vůbec. Dostupná ve dvou velikostech a několika barvách. Více než 40 dní testování! Jak dopadla?

Údaje výrobce:

Hmotnost: 330 gramů
Barevné varianty: black-red, red-blue, white-blue
Infocena: 3990 Kč
Dodává: SPRINT
Více info na www.alpina-sports.cz

První dojem

Na první pohled a otestování působí lehkým dojmem, dobře sedí na hlavě a dobře se seřizuje pomocí kolečka. Plastový pásek okolo hlavy je vyklápěcí a dá se do helmy při transportu schovat. Klapky na uši jsou odnimatelné.

Testování

Helma Alpina SNOW TOUR má za sebou v testu 45 dní testování! Na sjezdovkách, v lyžařské škole, na snowboardu. Několik dní na skialpových túrách v Rakousku a v Krkonoších. Vystřídala několik hlav a užila si teploty od +10 C při lezení na zajištěných cestách až do – 25 C na začátku prosince během zahájení skialpové sezóny na rakouském Stubai. Testovali jsme i vnitřní čepičku a brýle, které k této helmě Alpina SNOW TOUR pasují.

Parametry

S hmotností 330 g se jedná o jednu z nejlehčích lyžařských helem na trhu. Helma navíc splňuje standard pro lyžařské (EN 1077) i horolezecké (EN 12492) helmy. Takže se hodí ideálně na skialpinismus – kombinaci lezení a lyžování a to i včetně pohybu na ledovci či ve skalním terénu. Helma je dodávána se speciální čepicí pro chladnější podmínky, která může být při výstupu použita jako běžná čepice. Helma má i držák na čelovku. Ta se snadno v přední části zajistí pružnou tkanicí a vzadu klasickým klipem na lyžařské brýle. Vybrat si můžete ze dvou velikostí, které se o 1 cm překrývají. Vnitřní polstrování je navrženo tak, aby se maximalizovalo větrání. Navíc je toto polstrování ošetřeno antibakteriálně. Odnímatelné klapky přes uši mají na sobě reflexní bezpečnostní „proužky“.

Klapky na uši

Ty jsou odnimatelné a v případě teplejšího počasí je možno je pomocí 6 „nožek“ s trny vyjmout. Dále jsou ještě tyto klapky zajištěny dvěma páry cvoků na popruzích kolem uší. Při nacvakávání trnu se pouze ujistěte, že jste se správně trefili do patřičného otvoru tak, abyste tento trn netlačili do polystyrenu mimo. Většinu času jsme používali helmu pouze s klapkami na uši bez vnitřní čepičky. Popřípadně jsem přidávali šátek Buff. Až při teplotách – 25 C jsme zkoušeli standarně dodávanou čepičku Alpina.

Zapínání a regulace

Zapínání helmy pod bradou dobře chodí a typ zapínání na zubatý plastový hřeben a sponu nám vyhovoval. Taktéž je hezky provedeno i polstrování pod bradou. Regulace obvodu hlavy jde snadno i v rukavicích. Kolečko je opatřeno nesmekavou gumou a dobře se drží a otáčí.

Brýle a čelovka

Lyžařské brýle jsou vzadu na helmě zajištěny širokým klipem. Na helmu pasuje většina lyžařských brýlí, které jsme během testu používali. Čelovou svítilnu lze navíc zajistit i vepředu na helmě a to pomocí dvojice pružných tkanic a háčků. Tato tkanice je provlečena dvojicí otvorů v helmě a lze ji úplně vyjmout a nepoužívat.

Helma Alpina SNOWTOUR během testování na skialpech.
Helma Alpina SNOWTOUR během testování na skialpech.

Mohlo by se hodit

K helmě Alpina SNOW TOUR se dobře hodí brýle Alpina S-Way. Pogumovaný nosník se dá nastavit na šířku kořene nosu a nožičky se dají naklopit podle potřeby. Zahnutím nožiček je též možno ještě více přizbůsobit brýle tak, aby vám perfektně seděly na obličeji. Skla jsou kvalitní keramické čočky s polarizačním filtrem Quattroflex, který eliminuje oslnění při odrazu světla od sněhu. Vyzkoušeli jsme i rychlou samozatmavovací schopnost technologie Varioflex při vjetí do stínu nebo při větší oblačnosti. Rozsah ztmavení či naopak zesvětlení je překvapivě velký. Protimlžná úprava ještě více pomáhá ostrému vidění. I když i ona má při velkém fyzickém výdeji jako je právě skialpinismus svoje limity. Testováno při skialpinismu i při jízdě ve volném terénu či na sjezdovce.
Info cena: 5490 Kč

Závěr

Helma Alpina SNOW TOUR se nám jeví jako povedená helma, která by mohla vyplnit místo ve vybavení skialpinistů a horolezců a přesvědčit je, aby jezdili ve volném terénu a při pohybu na skialpech s helmou. S helmou, která navíc splňuje patřičné normy a váží pouhých 330 gramů.

Zaujalo mě:

  • Snadná regulace velikosti i v rukavicích
  • Dobře sedí na hlavě
  • Držák na čelovku
  • Vyjímatelné klapky na uši
  • Antibakteriální úprava

Další informace:

Německá značka Alpina patří mezi nejvýznamnější výrobce lyžařských a cyklistických doplňků. V zimním programu nabízí lyžařské helmy, lyžařské brýle a chrániče páteře. V letním programu najdete širokou škálu sportovních, ale i módních brýlí. Produkty Náš expertní tým neustále pracuje na inovacích, které zvyšují bezpečnost a pohodlí helem, brýlí i chráničů.

{Hodnocení – Rich snippet}

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: