Recenze: Skialpinistické kalhoty Vaude Shuksan Hybrid Pants woman

Recenze: Skialpinistické kalhoty Vaude Shuksan Hybrid Pants woman

Co u Vaude znamená sousloví hybridní dámské kalhoty? Jedná se o kombinaci prodyšné membrány Ceplex Green, která je zároveň voděodolná a protivětrná. K tomu se přidá ekologicky přívětivá výroba a hybridní dámské kalhoty pro pohych na horách a zvláště v zimě na skialpech jsou na světě.

Údaje výrobce:

Materiál:Zepředu 85% recyklovatelný polyamid a 15% Elastan
Membrána 100% Polyurethane
Zezadu: 100% Polyester
Vnitřek: 93% Polyamid a 7% Elastan
Zakončení nohavic: 60% Polyamid (Cordura), 32% Polyamid a 8% Elastan
Hmotnost: 445 g
Další údaje:Určení pro skialpinismus s důrazem na sjezd
Hybridní zimní dámské kalhoty pro horské sporty
Membrána Ceplex Green
Výbava:Voděodolné, větru odolné a zároveň vysoce prodyšné
Pružný a oděruodolný materiál Cordura® na zakončení nohavic
Stahovací opasek integrovaný v pase
Dvě přední kapsy s voděodolnými zipy
Boční větrání na nohách s voděodolnými zipy
Infocena: 6490 Kč
Dodává: Vaude Sport GmbH
Více info na www.vaudecz.cz

Na úvod

Testované kalhoty byly ve velikosti XS. Jsem hodně hubená (pas 61 cm) a měla jsem problém s obvodem pasu a vytvarováním přes pozadí, kdy pro klasicky stavěné dívky a ženy je obojí vyhovující, ale pokud je skialpinistka opravdu hubená jako já, kalhoty mohou být přes pozadí a kolem pasu volné. Doporučuji určitě zkontrolovat VAUDE velikostní tabulku.

Konstrukce kalhot

Kalhoty jsou určené jako svrchní vrstva pro aktivnější pohyb v zimních horách, pod ně se vlezou ať už dlouhé nebo tříčtvrteční podvlékačky v kombinaci s podkolenkami do skeletů. Samozřejmě, že je možné libovolně na kopcích zkombinovat se zateplovací sukní nebo kraťasy. Nohavice s předsazenými ergonomicky tvarovanými koleny výborně sedí na nohou.

Odvětrávání kalhot při rychlém aerobním pohybu nebo slunečné jarní skialpové túře je vyřešeno dvěma zipy z vnější strany nohou, které se otevírají nahoru. Na rozdíl od dříve populárních celorozepínacích bočních zipů jsou u hybridních kalhot Vaude zipy odhalující nohy jen částečně. Zipy jsou opatřeny koncovky pro snadnou manipulaci v prstových i palcových rukavicích. Obdobně je snadné se dostat do dvou velkých kapes nad koleny, které jsou uzavíratelné zevnitř ven barevnými voděodolnými zipy.

Tmavá barva kalhot se dobře kombinuje s jakoukoliv výrazně barevnou bundou, jejíž výběr mohou z hlediska barevného vyladění usnadňovat nebo naopak znesnadňovat barevené zipy na kalhotech.

Přes skelety sednou jako ulité

U všech lyžařských a skialpový kalhot se řeší, jak se dají přetáhnout a fixovat přes komín skeletu. Vaude to vyřešilo zipem a rozšířenou nohavicí, takže přetažení přes skelet a dotažení je velmi snadné s dostatkem volného prostoru. Převlečné zakončení nohavic je zpevněno a zodolněno proti oděru a možnému proříznutí hranami lyží materiálem Cordura. Samotný konec nohavic je z vnitřní strany vylepšen o pružnou légu, která dobře obepíná skelet jak při stoupání, tak při sjezdu.

Otevírání bočního větrání kalhot Vaude Shuksan Hybrid Pants woman
Otevírání bočního větrání kalhot Vaude Shuksan Hybrid Pants woman

Praktické použití

Skialpinistické a zimní kalhoty Vaude byly použity v několika středoevropských pohořích při výletech různé obtížnosti a skialpinistkami 165 až 175 cm vysokými. Pro rovinaté přesuny s dlouhým krokem, stejně jako pro strmější přímé výstupy dovoluje střih kalhot ideální pohybový rozsah, aniž by kdekoliv docházelo k tahání. Obdobně je umožněn maximální pohybový rozsah i při skialpinistických otočkách ve strmějším terénu nebo pěším výstupu ve strmém terénu. Nemohli jsme v praxi ověřit voděodolnost membrány Ceplex Green, neboť nepršelo. Avšak u skialpinistických kalhot se předpokládá odolnost spíše vůči sněhu – při pádu, sněžení, klečení či sezení. V tom případě membrána fungovala bezchybně. Membrána neprofoukla a zároveň v kalhotech i při intenzivním výstupu nedocházelo k nadměrnému pocení.

Zaujalo mě:
  • Možnost výběru dvou délek nohavic
  • Velké přední kapsy vhodné jak na mobil, tak na lavinový vyhledávač
  • Zpevněné nohavice s možností snadného nastavení na skialpové boty
  • Příjemný materiál na nošení i na holé nohy

Zuzana Peková

Další informace:

VAUDE je německý výrobce sportovního vybavení. Firma byla založena v roce 1974 Albrechtem von Dewitzem (z jeho iniciál VD je odvozen název firmy). VAUDE vyrábí především stany, spací pytle, batohy a dále sportovní oblečení, outdoorovou a cyklistickou obuv a další vybavení pro sportovce.www.VaudeCZ.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: