Říjnový telemark v Totes Gebirge bez ledovce

Říjnový telemark v Totes Gebirge bez ledovce

V posledním říjnovém týdnu v Rakouských Alpách pořádně nasněžilo i na skialpovou tůru.  V rychlosti a po meteo analýze vybírám místo, kde se střetly tři fronty. Jednám okamžitě, ovolávám známé a nikdo nevěří, bohužel.

Vím, že po pořádném sněžení přijde silné říjnové slunce a obleva. Takže jednám impulsivně, večer balím věci a odpoledne jsem nedaleko masívu Dachsteinu, u jezera Altausee. Je to místo v závětří Dachsteinu, kde se to střetlo od západu, jihu a východu.  Mám štěstí, na víkend spustili i vleky. Výlet se mění v pro mě ideální kombinaci vleků s krátkými výšlapy.

Mýtné je zahrnuto v poloviční pernamentce kterou jsem zakoupil dole. Nahoru vyjíždím upravenou posolenou silnicí. Od 1200 metrů je už dobrých 40 cm sněhu. Neuvěřitelné. Nahoře v 1500 metrech je 1,20 m sněhu. Nechápu. Vynechávám svačinkový oběd a lyžuji o sto šest. Večer už necítím nohy, ale ještě  vyšlápnu  na nedaleký vrchol Hochanger. Extra výhledy. Relax.

Svahy na jihu uvolňují laviny s metrovým odtrhem, svahy na severu tvoří kontrast. Jsou zabetonované a ledové. Obleva, pozdě odpoledně už to burácí ve všech expozicích kromě severní a severovýchodní, sníh taje před očima.

Sjíždím na nedalekou chatu a beru noclech. Dávám  dvě piva z velkých plastovek a brzy usínám i přes vyvádění  místních štamgastů, kteří to táhnou až někdy do dvou do rána.Ráno trochu pojezdím a jdu na nedaleký vrchol Greimuth v 1871 metrech.248 z výstupu256 z Greimuth na západ Už dopoledne začíná slunce pálit.

Volný terén už nikdo kvůli propadům na podklad nikdo nejezdí,  balím a jedu domů. Zas jeden víkend na sněhu, na který se nezapomíná. Za týden a půl je vymalováno – už je po sněhu a webové kamery  nabízejí jen pohled na trávu a podzimní klasiku.

https://www.youtube.com/watch?v=//www.youtube.com/v/GBYTGiXVjGg?version=3&hl=cs_CZ

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: