S lyžemi Gafski Gufo na kamčatských vulkánech na jaře 2013

S lyžemi Gafski Gufo na kamčatských vulkánech na jaře 2013

S lyžemi italské firmy Gafski jsem poprvé setkala na sportovním veletrhu ISPO 2012 v Mnichově. Na první pohled mě oslovily svoji originalitou v designu, kterým se liší od naprosté většiny ostatních firem. V roce 2013 jsem se rozhodla vyzkoušet jejich model Gufo a to hned na skialpinistickém výletě na Kamčatku 2013.

Firma Gafski není velká a lyže vyrábí ručně, i proto mě byli sympatičtí. Podotýkám, že firma Gafski nabízí možnost zhotovení lyží dle přání zákazníka, samozřejmě za vyšší cenu.

Velmi intenzivně se pohybuji na skialpech posledních osm let a vyzkoušela jsem mnoho typů i značek lyží. Je mi tedy jasné že v lyžích neexistuje žádný kompromis. Chcete do prašanu? Kupte si prašanovky…Chcete sjíždět firnové žlaby? Kupte si tvrdé lyže…Chcete na výlety? Pořiďte si lehké tenké lyže…Ale lyže Gufo mě přesvědčily v tom, že i mezi lyžemi se najde kompromis.

Gafski Gufo mají obdobnou hmotnost jako jiné moje běžné “výletové” lyže, vykrojením a tvrdostí jsou jako jiné moje “žlábkové” lyže. Jen šířka lyží není stoprocentně prašanová, ale zvládne prašan na jedničku. Tedy shrnutě řečeno: Gafski Gufo mě oslovily neočekávanou univerzálností. Lyže je lehká a zároveň pevná v těžším terénu a stejně tak schopná se pohybovat v prašanu. Co více si můžeme přát? Vrcholové zledovatělé sjezdy kamčatských vulkánů plynule přecházející v měkký sníh mě přesvědčily o kvalitě těchto lyží.

Pohyb po rovině nebo do kopce se stoupacímí pásy byl bezproblémový. Při výstupech vedených přímo lyže s pásy neuhly. Ještě více jsem si je oblíbila v traverzech a otáčkách na prudkých svazích,m kde byl mnohdy zledovatělý sníh až led – lyže držely velmi pevně. Společně s Pažoutem jsme vždy na lyžích vystoupali o kus výše než ostatní kteří dávali přednost pohybu na stoupacích železech s lyžemi přidělanými na batoh.

Výrobce Gafski o svém modelu Gufo říká, že ač jde o skialpovou lyži, je velice podobná běžným modelům, které potkáváme na sjezdovce. Multilaminované lehké dřevěné jádro, vybrané tak, aby bylo dosaženo maximální pevnosti. Struktura skla a uhlíkových vláken, posílena o titanové štěpy. Hrany se sníženou tloušťkou pro lepší skluz. Povrch je potažen folií Poliamine 3D Ultra antiscratch (odolná proti poškrábání). Skluznice – grafit, s elegantní italskou vlajkou na patce.

Vlastnosti:
Délka/Krojení/Rá­dius
160 cm 130–82–112 15m
165 cm 136–86–112 17m
170 cm 116–77–107 17m
175 cm 143–100–120 20,3m
Hmotnost se pohybuje kolem 1000 gramů na jednu lyži
Lyže Vám v ČR dodáme za 14000,– Kč, v případě vlastních návrhů designu to může být i více.

Klady:

  • velmi lehké
  • přiměřeně dost tvrdé
  • univerzální vykrojení a tvar, tj. dle vlastních zkušeností si na nich zajezdí dobře jak začátečník, tak pokročilý skialpinista
  • subjektivně – design, který se odlišuje od většinových klasických designu lyží

Zápory:

  • na první pohled cena
  • svým tvarem nesjou stoprocentně ideální do rychlé jízdy v hlubokém prašanu ačkoliv měkký sníh velmi dobře zvládnou

Malé a zároveň velké shrnutí: „Gafski Gufo – lyže, která Vás chytne napoprvé“

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: