Skialpinistické závody Bokami Západných Tatier 2015 rekordní

Skialpinistické závody Bokami Západných Tatier 2015 rekordní

Rekordní počet závodníků se postavil na startovní čáru slovenského etapového závodu typu „Pierra Menta“ nedaleko od Bobrovce v Západních Tatrách. Za krásného počasí s modrou oblohou panovalo na startu velké napětí, protože start se několikrát posouval, než byli převezeni všichni závodníci.

Naposledy se zkontrolovala funkčnost lavinových vyhledávačů a konečně bylo odstartováno. Pětaosmdesát dvojic se vydalo na první etapu závodu Bokami Západných Tatier. První část se běžela na botách, cesta vedla lesem a až na některá zledovatělá místa nebyla tak nepříjemná, jak jsme se původně obávali. Po doběhnutí konečně nasazujeme lyže a celé startovní pole se rychle velmi natáhlo.

Některá místá organizátoři doházeli sněhem a tudíž se lyže nemusely sundávat. Trasa vedla Bobroveckou dolinou na Babky. Z vrcholu Babky následoval úžasný sjezd v prašanu zpět do Bobrovecké doliny. Dlouhé táhlé stoupání mě vyhovovalo a trasa rychle ubývala. Před námi byla jedna dvojice velmi daleko, a za námi se blížili kluci Kocůnovi ze Šumavy.

Předposlední výstup byl na botách, když závěr na vrchol Brestové nám dal ve velkém vedru z jižní strany pořádně zabrat. Z Brestové následoval sjezd na konečnou stanici lyžařského střediska ve Spálené dolině. Přesunuli jsme se na ubytovnu a po výborném obědě sbírali síly na daší den. Ubytovaní jsme byli na Zverovke a další část na Primule. Po prvním dnu jsme byli na celkovém osmém místě a ve veteránech jsme s náskokem více než jedné minuty vedli, což nás velmi potěšilo.

Druhý den se startovalo vedle Zverovky a první 1,5 km bylo opět na botách. Tentokrát se na botách běželo po zledovatělém asfaltu. Bylo to mírně dolů nebo po rovině, načež následoval výstup na lyžích nekonečně dlouhou Roháčskou  dolinou. Jako příjemné se ukázalo to, že nás organizátoři rozdělili podle doběhu z minulého dne po 15 dvojicích.

Běh mě moc nešel a předbíhalo mě hodně závodníků. Jak jsem nasadil lyže, bylo vše vyřešeno. Na lyžích to mám opravdu rád a dlouhý skluz a výborná technika mě hnala dopředu. Najednou jsem byl sám a přede mnou jen tři dvojice. Zvolnil jsem, aby můj partner Roman Kunczinsky, který taky všechny předběhl, se mohl připojit a opět jsme šli kolem sedmé dvojice.

Výstup do Smutného sedla kolem Tatliakovy chaty, potom na Plačlivé na botách. Sjezd a následný výstup na lyžích na Prostredný grúň. Poté znovu dlouhý výstup do Smutného sedla, kde byl opravdu dost tvrdý limit tři hodiny. Tento den neprošlo tímto limitem mnoho dvojic a museli ze závodu odstoupit.

Odtud se šlo na mačkách a následně pouze s cepínem přes Tri kopy až na Baníkov. Předposlední sjezd a znovu výstup do Smutného sedla a sjezd po stejné trase výstupu do cíle druhé etapy. Celkově jsme byli po druhé etapě na sedmém místě, jelikož jedné dvojici před námi spadla lyže z batohu v oblasti Tri kopy a museli ze závodu odstoupit. Zkoušeli lyži najít, ale lyže zmizela bez jakýchkoliv stop.

Do třetího dne jsme měli náskok na druhé veterány kolem patnácti minut, ale závod je závod a šli jsme, co to šlo. Start opět na botách, ale tentokrát delší po zledovatělém terénu přímo od chaty Primuly. Konečně nasazujeme lyže a stoupáme nekonečnými cickaky na Predný Salatín. Poté sjezd, ale nebylo vůbec nic vidět a povrch byl velmi tvrdý a nebezpečný. Další výstup byl na Salatín, potom na Brestovou. Na závěr byl výstup na Sivý vrch, a odtud konečně do cíle. Nohy už to pořádně cítily a opravdu to dolů bolelo.

Oba jsme byli rádi, že jsme zdraví a živí v cíli. Viditelnost byla opravdu špatná a nebylo vidět, kudy máme jet dolů. Jediné štěstí bylo, že v důležitých místech stáli organizátoři, a naváděli směr sjezdu. Celkově jsme skončili na sedmém místě z 85 dvojic a veterány jsme vyhráli.

Velká pochvala za výbornou organizaci tohoto závodu patří opravdu všem, co se na tom podíleli.

Výsledky:

Muži:

 1. Jakub Przystas Jacek Żyłka‐żebracki KTN PTTK Beskid/ GOPR Krynica / PLN GOPR Podhale/Scarpa Ski Trab/KS Kandahar / PLN 7:39:42 ‐
 2. 10 Lukáš Trizna Juraj Laštik HO JAMES Bobrovec / SVK James Dolný Kubín / SVK 7:42:19 0:02:37
 3. Radoslav Groh Michal Štantejský LUSTi Skialp Team / CZE SAC Špindlerův Mlýn / CZE 7:46:44 0:07:02

51 dvojic, z nich 5 diskvalifikováno

Ženy:

 1. Lucie Luštincová Petra Volfová LUSTi Skialp Team / CZE AKLVK Alpine Pro SKI TRAB Team / CZE 10:39:24 –
 2. Michaela Danková Barbora Volajová Skialp Bobrovec Ski Trab Team / SVK Skialp Bobrovec Ski Trab Team / SVK 10:39:39 0:00:15
 3. Janka Máliková Zuzka Dudášová skialpinista.sk / SVK skialpinista.sk / SVK 11:43:57 1:04:33

4 dvojice, po dvou z ČR a SK, jedna česká dvojice byla diskvalifikována

Veteráni:

 1. Petr Novák Roman Kuczynski Skialpin club HS Orlické hory / CZE TJ TŽ Třinec / CZE 8:44:00 –
 2. Ľubomír Juroš Miroslav Kováčik BIKELANDIA / SVK BIKELANDIA / SVK 9:13:42 0:29:42
 3. Pavel Šoch Jozef Machaj HK James Dolný Kubín / SVK HK James Dolný Kubín / SVK 9:28:02 0:44:02

17 dvojic, z toho 8 CZ a 9 SK, dvě české dvojice byly diskvalifikovány

Smíšené dvojice:

 1. Julia Wajda Jan Myśliński – / PLN Bieszczady / PLN 9:47:36 –
 2. Matúš Vnenčák Veronika Volnárová DYNAFIT / SVK DYNAMIT / SVK 10:45:05 0:57:29
 3. Iwona Januszyk Tomasz Piętka WSOSP/KS Kandahar / PLN KS Kandahar / PLN 10:52:13 1:04:37

13 dvojic, dvě diskvalifikovány

Všechny fotografie poskytnuli ORGANIZÁTOŘI ZÁVODU BOKAMI ZÁPADNÝCH TATIER.

Podpora Petra Nováka: Hipoxico.cz , Namche.cz, SkiTrab.cz, Sapa LPJ, Miloš Homolka, HellyHansen.cz.

Zkušenosti čtenářů

Jan Těšík

Mám pocit, že nešli na Baníkov ale na Hrubou Kopu.

Juro Ondreas

Jan Tesik mate pravdu pravdu, slo sa cez Tri kopy na Hrubu kopu odtial zjazd povedla Lucneho sedla dole smerom na Jamu, odtial uz posledny vyslap do Smutneho sedla.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: