Skialpová fantazie u chaty Icefall Lodge mezi Britskou Kolumbií a Albertou

Skialpová fantazie u chaty Icefall Lodge mezi Britskou Kolumbií a Albertou

Mezi Britskou Kolumbií a Albertou se nachází jak rozlehlé a zdánlivě nekonečné ledovce, tak velké množství vrcholů s výškami přesahujícími 3000 metrů. Tato oblast je ideální pro skialpinismus, cat ski, heli ski nebo take fly-in v soběstačné rustikální Icefall Lodge.

Význam slov skialpinismus nebo heli ski je všeobecně dobře znám, ale co je to cat ski a take fly-in? Cat ski je freeride s rolbou/ratrakem, kdy se místo vrtulníku dostávají zájemci o jízdu ve volném terénu k začátkům sjezdů v kabině rolby. Cena je oproti heli ski nižší, ale čas lyžování oproti sezení výrazně kratší. Zarytí skialpinisté dávají jednoznačně přednost kanadskému řešení – take fly-in, což znamená, že se vrtulníkem necháte dopravit na odlehlou horskou chatu, z níž se potom vyráží na skialpové výlety na okolní sedla a vrcholy.

Ideální základna – chata Icefall Lodge

Jednou z chat, které nabízí dokonalé podmínky na skialpinismus ve verzi take fly-in je Icefall Lodge, která takticky stojí na hranici lesa ve výšce 1900 metrů nad mořem. Chata disponuje 120 V elektrickým proudem vytvářeném na maličké nádrži z říčky, která teče okolo. V chatě je také čerstvá voda přitékající samospádem z nedalekého pramene. Propanový sporák zajišťuje vydatnou snídani, večeři a v Kanadě samozřejmý desert. Krb vyhřeje chatu na přívětivou teplotu. Kadibudky jsou vzadu za chatou.  Odděleně od chaty stojí sauna disponující dvěmi sprchami.

DALŠÍ UKÁZKOVÉ LEDOVCOVÉ FOTOGRAFIE Z OKOLÍ ICEFALL LODGE JSOU V GALERII

Dostat se na Icefall lodge je možné dvěma způsoby – asi 20 minutovým Alpine Helicopters letem Bell 407 nebo větší Bell 212 ze staging area v Dondald, BC poblíž Golden, BC. Pro upřesnění – je to přibližně ve dvou třetinách cesty  z pobřežního Vancouveru do daleko za horama ležícího Calgary v Albertě.

Kombinovaný přístup na chatu

Na Icefall Lodge se s “mírnými” obtížemi dá dostat kombinovaně. Nejprve se jede 61 km zasněženou lesní terénní cestou, na které se aktivně těží dřevo. Potom následuje 30 km dlouhá jízda na skútru. “Bonbónkem” na závěr je přibližně pět kilometrů na tuleních pásech s převýšením 800 výškových metrů. Reálně se tato alternativa nabízí pouze před a po sezoně, a většinou jen zaměstnancům. Možná proto, že se skůtr může kdykoliv pokazit a třeba 28 km po půldenním skialpu v horách si pak člověk už musí došlapat k autu sám. Ani nás praktikanty a vůdce to 23. listopadu 2015 neminulo a po deseti hodinách šlapání už o některých vím i to co nechci.

Chata ubytuje asi 25 lidí. Mimo jednoho až dvou vůdců a kuchaře, je tu také lyžařský nadšenec, který tu odklizí sníh, dělá oheň v kamnech i v sauně a podobné pomocné práce a učí se od vůdců. To je pozice praktikanta přezdívaná powder slave.

Kanadské hory na západě

Horský vůdce Larry Dolecki je majitel Icefall Lodge a je zde také hlavním vůdcem –  zajišťuje pobyty pro lidi, co hledaji unikátní terén. Či spíše vlastně tak trochu dokonalý terén, také pronajímá chatu k různým lavinovým kurzům a sám organizuje velmi uznávaný Ski-mountaineering kurz, kdy předává své zkušenosti aspirantům na lyžařské vůdce.

Oblast kde se Icefall nachází je tzv. Continenal Divide, prochází tudy hranice mezi BC a Albertou, avšak také je to hranice mezi Columbia a Rocky Mountains. Tato oblast se těší ideálnímu mixu toho dobrého z obou. Chladné teploty zajišťují, že se vydatné srážky nepromění v déšť, což je poslední roky v Columbia Mountains trochu typické.

Abych vám to tu trochu přiblížila: hory v západní Kanadě nejsou jen Rocky Mountains tak jak si většina z nás myslí. Na pobřeží je Coastal Range, více do vnitrozemí jsou Columbia Mountains, na sever od nich Cariboo Mountains a pak právě dále na východ od Continental Divide jsou Rocky Mountains. Samozřejmě, že toto je jen obecné rozdělení, dalších lokálních podskupin (asi 200 km dlouhých) je tu asi ještě tucet. Ovšem geologicky a klimaticky je toto zásadní rozdělení.

Coastal Range je téměř nonstop zásobován neskutečným množstvím srážek, ovšem oceán drží teploty stabilně docela vysoko a tak sníh není ůplně ten nejlehčí, často zde I prší. Columbias a Cariboos dostávají stále ješte neskutečné množství sněhu a proudy se zde často potkávají s arktickými, a tak je tu dost chladno na pověstný lehounký “Champagne” powder.  Rocky Mountains jsou ty nejvíce na východ a tím, že srážky přichází povětšinou od oceánu ze západu, je tu ve srovnání se západními sousedy sucho. Ovšem akrtické proudy a rozhlehlé pláně hned za kopcem přináší strašnou kosu! Mínus 20 C je normální a mínus 35 C je pořád ještě dobré na to si jít zajezdit do Lake Louise nebo Sunshine Village.

Skialpové možnosti kolem chaty Icefall Lodge

Lyžovat okolo Icefall Lodge se dá přibližně od nejvyšší hory Alberty: Mt. Forbes, okolo Monss Peaku a Leyels Peaků, a La Clyte, Mt. Kemmel, Mt. Icefall a Mt. Tempest či Rostrum. Toto jsou jedny z nejvyšších hor BC. Všechny tyto vrcholy vylézají z ledovců a pokud dá zima a hora dají se sjíždět přímo rozbité ledovce / ledo pády = ice fall.

K tomu, aby si člověk usnadnil daleké přechody vystavěl Larry také dvě malé bivakovací chatky. Jedna stojí na skalní vyvýšenině ledovce na Leyell Peak (Leyell Hut), což je nejvýše položená chatka v Kanadě a Mons Hut se nachází ještě další asi čtyři hodiny dále, pod ůpatím Mons Peaku a jeho ledovce. Jsou to ideální základny pro pokus o Mt. Forbes.

Lyžařskou oblast Icefall Lodge (a jejich dvou satelitů) poktrývá 30 ledovců, tímto zajišťují scénické výhledy na další ledopády, lyžování mezi séraky a trhlinami. Dá se také pronajmout helikoptéra a naplánovat mnohem delší den.

Když nesvítí slunce

Slunce ovšem nesvítí každý den a pokud má člověk rád prašan, tak to znamená že často sněží, tím pádem viditelnost v alpinském pásmu nad hranicí lesa e je mizerná a navigovat ledovcové trhliny není zrovna žádný med. I když musím říct, že Larry má okolní terén v oku a v totalním whiteoutu nás vyslal na 3150 metrů vysoký Mt. Kemmel a jen z pozadí naší skupiny nás korigoval. Jsme přece aspiranti na lyžařské vůdce a s mlhou se musíme umět poprat! Icefall sedí v Kemmel údolí, kde se sbíhají další tři potoky, a tak nabízí opravdu fantastické pojezdy ve vzrostlých lesích či otevřených úsecích doslova od prahu chaty až dolů do přibližně 1200 metrů. Dá se také přejít přes IcePass do vedlejšího Rostrum Valley a otevřít si tak další minimálně dva dny pojezdů v lese.

Co dodat? Už jen skočit do letadla přelétnout přes oceán, skočit do auta a jet asi čtyři hodiny k Icefall Helipad. A odletět se na týden odříznout od civilizace, dostat najíst kvalitního jídla, a dostat do noh tolik skvělých oblouků, kolik jen můžete. A večer lupnout nějaké to pivo a pokecat s kámošema tak, jak to na horách bývá. SKOL!

DALŠÍ UKÁZKOVÉ LEDOVCOVÉ FOTOGRAFIE Z OKOLÍ ICEFALL LODGE JSOU V GALERII

Jana Pobořilová – Žába allias Froggy pochází z Jeseníku, absolvovala rekreologii na FTK UPOL a žije v kanadském Revelstoke. Žábu můžete v zimě potkat na CMH Galena lodge. V létě potom průvodcuje na CMH Bobbie Burns. Původně nadšená snowboardistka byla nucená se vzdát tohoto handikapu za účelem efektivnosti pohybu v hlubokém sněhu a vysokých horách.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: