Štantejský a Novák na únorovém závodě ISMF SP v italském Tambre

Ve dnech 18. až 21. února 2016 se v italském Tambre-Alpago a Piancavallo-Aviano uskutečnilo další kolo Světového poháru ve skialpinismu a zároveň 33. ročník Transcavallo 2016. Za muže reprezentoval Českou republiku Michal Štantejský a v juniorech David Novák.

V pátek 19. 2. jeli individuální závody ISMF Světového poháru muži, ženy, junioři a juniorky.V sobotu se jela v Alpago dopoledne první etapa 33. ročníku Transcavallo, zatímco odpoledne v Piancavallo byl sprint mužů, žen, juniorů a juniorek. Druhá epata 33. ročníku Transcavallo pokračovala v neděli ráno od půl deváté.Bohužel, špatné sněhové podmínky jsou letos i v Itálii, takže nám zůstalo to nejhezčí z místních hor utajeno.

Fotogalerie Štantejský a Novák na závodě SP ve skialpinismu >>

Závodilo se akorát do výšky horní hranice lesa, už tak dost náročné sjezdy byly ztíženy vyčnívající klečí a kameny, nechyběl ani běh lesem. Trať závodu nám připomínala závody u nás. Jen ti soupeři jsou tu nějak lepší. Na trati mužů jsme museli překonat převýšení 1680 m na asi 19 km, junioři 1480 m na 17,5 km. Michal Štantejský skončil na 31. a David Novák na 14. místě.

Jelikož mělo být v neděli dobré počasí, rozhodli jsme se zůstat a projít si trasu druhého dne třiatřicátého ročníku skialpinistického závodu Transcavallo. Ráno jsme vyrazili velmi brzy, abychom vše stihli a přijeli nějak rozumě domů. Podmínky byly opravduideální. Nádherná trasa a krásné slunečné počasí. Trasa vedla i na jeden z nejvyšších vrcholů této oblasti Monte Gusion (2196 m).

Důkladné prozkoumání této oblasti by se mohlo hodit na příští rok 2017 jelikož zde bude MS ve skialpinismu od. 23 února do 2. března. Snad bude lepší zima než letos. Prošli jsme větší část trasy – asi 1750 výškových metrů.Mělí jsme super sjezdy v novém prašanu, který napadnul o den dříve. Příjemné ukončení v Tambre místním přístupem jak v hotelu, kde nás nechali bez problémů osprchovat a ještě jsme se stačili před cestou do ČR důkladně posilnit. Mnoho zušeností se nám bude určitě hodit pro přípravu na MS.

Sprint World Cup

Bohužel bylo misto celého dějiště od nas vzdáleno 58 kilometrů, takže celkem dlouhá cesta na start. Podmínky byly opět velmi ledové, což znamenalo, že sjezd v branách byl velmi těžký na techniku. Také tam bylo dost pádů. Trať byla velmi technická, zejména v pasáži s cikcaky. Davidovi se podařilo vybojovat v kategorii juniorů skvělé 11. misto. Michalovi bohužel v poslední bráně ustřelila lyže a to ho stálo nějaký čas – nakonec skončil 35.