Telemarkové oblouky ve žlabech Rottenmanner Tauern v Nízkých Taurách

Telemarkové oblouky ve žlabech Rottenmanner Tauern v Nízkých Taurách

Letošní sezóna 2015-2016 moc dobrých podmínek na skialp a telemark nepřinesla.  Ochlazení ke konci května vyprovokuje i v mých letech ještě jednu akci v rakouské oblasti Rottenmanner Tauern.  Přesouváme se po mýtné horské silnici za posledním sněhem pod nejvyšší dvouapůltisícovou horu této východní oblasti, Gr. Bösenstein (2445 m).

Horské jezero zde dělá studené mikroklima. Okolí nabízí i pár strmých krátkých variant. V pozdním odpoledni dáváme žleb Rotte Rinne přímo nad chatou Edelrautehuette.

Fotogalerie Telemark v Nízkých Taurách >>

Večer diskutujem nad zítřejším sjezdem z vrcholu přímo na sever Nord Rinne s dojezdem na severovýchodní plato Ochsenkar.  Sníh drží, oheň hřeje, špekáčky chutnají, slivovice mizí.  Dopolední výlez ze spacáků je už hodně opožděný. To už se propadáme olšema nad pod sněhem schovanou deltou potoka, mokré pásy, balvanové pole a nekonečné plato pod sluncem. Po krásném hřebenu se dostáváme k vrcholovému kříži. Scenerie západní části Nízkých Taur, Dachsteinu,TotesůEnstálských Alp rozhodně stojí za to. Pokračujem kousek dál po hřebenu.

Sjezd začíná uvolněním většího splazu, který vyčišťuje severní žla. Spouštíme se telemarkovými oblouky v jakési lyžařské nekončící nirváně, která pokračuje ve spodním pravém odbočujícím rameni žlabu. Rameno končí kdesi dole úzkou branou – vstupem na náhorní plato Ochsenkar. Bráně se lze i vyhnout pokračováním v přímém směru jízdy.

Máme radost ze strmého žlabu, téměř 800 výškových metrů na konci sezony je super zážitek, který nám pomůže přečkat dlouhé léto a nekončící podzim. Zhodnotit můžete sami na krátkém videu.

Tomáš Tisovský je brněnský lyžař, který před patnácti lety propadnul telemarkovému lyžování ve volném terénu. Je nadšeným propagátorem telemarku v ČR. Během zimní sezöny vyráží s novojičínskými parťáky Martinem a Danem do různých rakouských alpských oblastí k telemarkovým výstupům a sjezdům různého stupně obtížnosti.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: