Téměř letní skialp na kamčatském vulkánu Viljučinskij v pátek 13. června 2014

Téměř letní skialp na kamčatském vulkánu Viljučinskij v pátek 13. června 2014

Co dělat na Kamčatce, když už je téměř léto a počasí je nádherné? Třeba si v pátek 13. června vyšlápnout na vulkán Viljučinskij (2173 m), který se tyčí na jih od Avačinské zátoky jako pravidelný kužel převyšující výrazně okolní vrcholy…

Z Petropavlovska-Kamčatského jsem vyjela autem ráno v sedm hodin.

Za dvě hodiny jsem přejížděla most v údolí řeky Paratunka, když celá cesta je dnes už úplně bez sněhu. Byla pod samotným vulkáném tyčícím se o více než dva tisíce výškových metrů nade mnou. Kolem deváté hodiny ráno už tady bylo hodně aut, přičemž někteří už tady přespávali ve stanech z předešlého dne. Nebylo se jim co divit, když předpověď počasí slibovala jasné počasí a teploty až 25 C.

Výstup na vrchol trval přibližně šest hodin a většinu výstupu bylo možné zvládnout na stoupacích pásech. Pouze těsně pod vrcholovým platem v oblasti Vrat to už na lyžích nešlo, a muselo se jít pěšky. Sníh byl měkký a mokrý, takže stoupací pásy byly plně mokré a špatně držely na sněhu. Celou dobu výstupu byla obloha úplně jasná bez jediného mraku. Na Viljučinskij jsem vystoupila společně se svým psem Xartim.

Na vrcholu Viljučinského bylo dost lidí, kteří nahoru vyšli s lyžemi, snowboardy, ale také jen pěšky. Jeden z nich měl nejenom lyže, ale také padák. Sjezd byl fantastický, a sníh neměl chybu. Lyže sníh řezaly jako nůž máslo. Pouze Xarti musel běžet dolů z vulkánu, což ho natolik unavilo, že následující dva dny doma jenom spal, jedl a opět spal.

V kuloáru už několik dnů připravujjí trasy ke snowboardovým závodům – Дальневосточный чемпионат (Přrebor Dálného východu). Tyto závody se uskuteční ve dnech 19. až 22. června 2014: Дальневосточный чемпионат – Kamчaткa.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: