V rámci přednášky „Provozování skialpinismu v České republice – pohled z hlediska aktuální legislativy v NP, CHKO“, která se konala na Skialpinistickém setkání v Beskydech, jsem provedl malý kvalitativní průzkum. Cílem bylo zjistit, jak je to s názorem na skialpinismus na správách národních parků a chráněných krajinných oblastí.
Obeslal jsem sedm správ – Krkonoše, Šumava, Beskydy, Jizerské a Orlické hory, Jeseníky, Bílé Karpaty (do přednášky odpovědělo pět správ, po přednášce odpověděly Jizerské hory, Bílé Karpaty neodpověděly). Zvolil jsem právě tyto orgány ochran přírody, protože spravují velkoplošná zvláště chráněná území a jedná se o hory, kde se lyžaři pohybují. Průzkum byl založený na následujících otázkách:
- Jsou na území Vašeho CHKO/NP evidovány oficiální skialpinistické trasy pro sjezdové lyžování?
- Jak řešíte nepovolený pohyb lyžařů v místech se zákazem vstupu mimo vyznačené trasy?
- Spatřujete riziko v lyžování mimo sjezdovky při dostatečné výšce sněhu?
- Může být skialpové lyžování pro ochranu přírody dokonce prospěšné?
V případě první otázky se většina dotazovaných odpověděla, že na jejich spravovaném území nejsou žádné povolené skialpové trasy. V Krkonoších vytvořili pouze doporučené skialpové trasy.
Jízda mimo vyznačené terény je řešena jak domluvami, tak blokovými pokutami do 1 000 Kč. Proti „nezvaným“ hostům se provádí občasně zátahy. Problematika zakázaného pohybu je otázkou již zmíněného pohybu na lesních pozemcích, které mají na starost orgány státní správy lesů a vlastníci; dozor provádí lesní stráž. Důležitým nástrojem je osvěta. Bohužel je mířena spíše na cedulky varující před zákazem.
Výška sněhové pokrývky nehraje tak zásadní roli, jak samotná přítomnost lyžařů ve volných terénech. Důležitým faktorem se stala v mnoha odpovědích tzv. zachování klidové oblasti pro živočichy.
Ke čtvrté otázce se dotazovaní vyjádřili spíše skepticky a bez názoru na pozitivní, nebo smysluplný efekt. Proto nebyla otázka ani vyhodnocována a prezentována na přednášce. Do budoucna bych tento výzkum chtěl rozšířit a zpracovat ho v samostatný článek.
Přátelé lyžníci a ochranáři
myslím že se jedná o zdravý selský rozum. Léta patřím do skupiny vyznavačů skialpinismu v Beskydech a slovenských horách. možná že mám špatný pozorovací smysl ale při procházení pro skialpinismus vhodných terénů v zimě jsem nikdy nenarazil na stopy jakékoliv zvěře a jejich predátorů.Jediné co jsem viděl byly stopy drobných hlodavců a drobné ptactvo. Mám sice socialistické školy ale učili mě že v zimě se zvěř z hor stahuje do nížin kde snadněji přežije. Byl bych tedy rád poučen které konkrétní druhy živočichů ohrožuji když v LEDNU, ÚNORU a počátkem BŘEZNA projíždím strmé svahy Lysé hory, Kněhyně či Smrku. Které konkrétní druhy se tam zdržují v daném období.
Takzvaní ochránci přírody zcela selhali při povolování jakýchkoliv staveb na vrcholcích hor. Pokud by nebyla vybudována tato zázemí pro turisty a takzvané skialpinisty nemuseli dnes řešit nadměrný počet těchto aktivit.Také se nevyznám moc v rostlinkách ale beskydskou orchidej Stavač mužský poznám. Konkrétně rozšíření sjezdovky v Malenovicích a terénní úpravy zničili kolonii stovek těchto chráněných rostlin.
Také by mě zajímalo jak konkrétně přispívá pokus o zalesnění severní sjezdovky na Lysé Hoře k populaci Tetřevů kteří se tam běžně vyskytovali v době provozu sjezdovky a kteří tuto volnou plochu využívali k sexuálním radovánkám.
Takže v mých očích problém pohybu skialpinistů v zimním období kdekoliv na strmých svazích je spíše přínosný protože přispívá pozitivnímu vztahu nejen mladých lidí k přírodě po pobytu v ní a povede ke společenskému tlaku proti zkutečným problémům ničení naší přírody což jsou především emise, myslivost a nešetrné používání těžké mechanizace při těžbě dřeva.
S pozdravem skialpinismu zdar Lubomír Ott
Pravda, pravduci 🙂 jen bych jeste dodal, ze uz v knizkach psanych v roce cca 1970 byl za nejvetsi ekologickou hrozbu pokladan volny cas lidske populace, proste vseho moc skodi…. no je to tema k „vinnemu“ tlachani na nejake utulne chate po poradne ture 🙂 a myslim, ze s tim nikdo nic nesvede, lavinu nezastavis….