Vydařený začátek sezóny v kanadském Revelstoke v prosinci 2015

Vydařený začátek sezóny v kanadském Revelstoke v prosinci 2015

Kde hledat v Severní Americe pro start nové sezóny 2015-2016 nejlepší podmínky? Jednoznačně v Revelstoke, Bristké Kolumbii. Akumulace sněhu je již necelých 5 metrů, což je približně třetina ročního průměru, a předpověď hlásí další sněhové srážky.

Zatímco vyznavači tuleních pásů v Britské Kolumbii prožívají krušné časy, kdy v horách převládá větrné a mlhavé počasí, prašanoví nadšenci si mnou ruce nad přivaly nového sněhu, kterého bylo od otevření střediska opravdu hodně. Již před otevíracím dnem hlásilo středisko solidní základ a tak se není čemu divit, že na otevírací den bylo rekordní množství návštěvníků.

Po prvních dvou dnech inverzního počasí přišla fronta, která průběžně zasypávala středisko v průměru 10 centimetry nového sněhu denně po dobu dvou týdnů a v kombinaci s větrem vytvářela na další lyžařský den pole neorané. Většina místních se zde shoduje v nejlepší začátek sezóny za poslední roky. Zatímco ze začátku prosince se čerstvý sníh držel vyšších poloh a ve městě občas zapršelo, již teď je jasné, že vánoce budou bílé i v údolí.

Středisko Revelstoke leží v samém srdci Skalistých hor necelých 5 hodin cesty z Calgary na východ po známé trans-kanadské dálnici. Jeho nespornou výhodou je dostupnost ostatních středisek (Kicking Horse, Lake Louise, Sun Peaks, atd.), nebo do hodiny dostupný horský průsmyk Rogers Pass, který je oblíbenou destinací pro skialpinisty od začátečníků až po velmi pokročilé. Je zde mnoho heliskiingových a catskiingových společností těžících z nadprůměrného množství srážek. Stačí si jen vybrat. Přestanou vás během pobytu bavit lyže? Proč nezkusit místní téreny na sněžných skůtrech.

Možnosti freeridu ve středisku jsou neomezené. Chcete-li navštívit toto středisko, slalomky nechejte raději doma. Kromě urolbovaných spojovaček a traverzů, bývá upravených sjezdovek minimum a to navíc až den po sněžení. Většina sjezdovek podléhá svému přirozenému vývoji. Rozuměj – „Jezdí se, dokud se vše neporyje.“ Asi největší část střediska tvoří lesy, ve kterých se najde nejeden lyžař. Pro ty zkušenější jsou od lanovky po svých dostupné volné pláně, které neokouzlí svojí délkou, o to více zaujmou svojí hravostí. Nepřeberné množství cliffů, dropů a sněhových polštářů je to, co dělá tohle středisko tak oblíbeným.

Mnohé překvapí, že resort disponuje pouze dvěma gondolami a dvěma sedačkovými lanovkami. Nenechte se zmýlit. Poté co se dostanete od parkoviště gondolami do horní poloviny hory, máte na výběr mezi lyžováním na jižní straně kopce u sedačky The Stoke Chair, nebo na severní straně u sedačky The Ripper Chair. Obě nabízejí kvalitní ježdění bez nutnosti čekání ve frontě. Revelstoke není svou rozhlohou zrovna velké středisko, svým převýšením 1 713 metrů si však drží v Severní Americe prvenství.

Inversion above Revelstoke od kulda na Vimeo. The opening weekend was full of sun and good snow. Best opening ever.

Jiří Kulíšek je moravský freerider, který lyžuje všude, kde se dá. Tuto zimu se rozhodl společně s přítelkyní prolyžovat v Revelstoke a jeho okolí.

Zkušenosti čtenářů

Snowbardista

Kicking Horse je stejne lepši 😛 😀

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: