Výsledky Mistrovství ČR ve skialpinismu – Krkonoše 2015

V sobotu 14. března 2015 proběhnul v Krkonoších XXIV. ročník mezinárodních skialpinistických závodů, společně s Memoriálem Jana Zapletala, Ski Trab Mistrovstvím ČR ve skialpinismu, Akademickým Mistrovstvím ČR ve skialpinismu a Český pohárem ve skialpinismu 2015 za účasti více než osmdesáti závodníků v devíti kategoriích.

Pořadatelé připravili dvě tratě:

• Trať A – muži, ženy, veteráni, junioři s převýšením 1650 metrů a délkou18 km
  • Trať B – kadeti, kadetky, juniorky, open muži, open ženy s převýšením 1150 a délkou 12 km

Pro nedostatek sněhu byl start na botech, když se běželo 50 metrů a poté se mohly nasadit lyže. To při hromadném startu způsobilo trochu kolaps kvůli omezenému prostoru na velký počet závodníků. Při obouvání do lyží mi někdo zkopnul pás, takže jsem hned na začátku závodu získal ztrátu.

Začalo se stoupat po vodovodní sjezdovce a asi v půlce trať odbočovala do volného terénu, kde byly opravdu prudké úseky. Mnoho závodníků zde mělo problémy se udržet, jelikož podkluzovaly pásy. První výšlap končil na Medvědíně a následně pokračoval sjezd volným terénem do Labského dolu. Díky tomu, že přes noc nachumelilo, tak sjezd byl opravdu pěkný a docela těžký.

Po sjezdu se opět nasadily pásy a na lyžích se stoupalo zpět na rozcestí pod Šmídovou vyhlídkou. U vyhlídky šly pásy opět dolů a volným terénem se sjíždělo přes Horní Mísečky s napojením na modrou sjezdovku do Špindlerova Mlýna. Pro Trať A byly dvě stejná kola, a potřetí se už z Medvědína jelo po modré k odbočce do volného terénu a opět po trati až do cíle. Před cílem si museli závodníci sundat lyže a doběhnout.

V kategorii muůžů dominoval s přehledem Michal Štantejský před Radovan Grohem a Janem Hepnarem . Kategorie veteránů byla napínavá až do cíle kdy se střídal na čele Honza Pochobradský s Petrem Novákem, ale nakonec byl Pochobradský silnější, Novák v závěrečném sjezdu ještě spadnul. Třetí byl v cíli Zdeněk Kříž. Kadety s přehledem vyhrál David Novák před Davidem Ciencalou a Josefem Hladíkem. V ženách vévodila Karolína Grohová před Petrou Volfovou a Lucií Luštincovou. Jednalo se o poslední závod Českého poháru ve skialpinismu a celkové výsledky byly vyhlášeny po tomto závodě.

Celkové výsledky Českkého poháru ve skialpinismu 2015

Kategorii můžů jednoznačně vyhrál s pěti vítězstvími Michal Štantejský před Radovanem Grohem a Janem Hepnarem. Kategorii Veteránů ovládl s pěti vítězstvími Petr Novák před Janem Pochopradským a jako třetí byl Zdeněk Kříž. Kadeti – s šesti vítězstvími vyhrál David Novák

Elite muži

1. Michal Štantejský (SAC Špindlerův Mlýn) 500 b.
  2. Radoslav Groh (Lusti Skialp Team) 474 b.
  3. Jan Hepnar (Skialpin klub HS Orlické hory) 456 b.

Elite ženy

1. Petra Volfová (AKLVK Alpine Pro Ski Trab team) 471 b.
  2. Lucie Luštincová (Lusti Skialp Team) 461 b.
  3. Anna Straková (Czech Skyrunning Team)  371 b.

Veteráni

1. Petr Novák (Skialpin klub HS Orlické hory) 500 b.
  2. Jan Pochobradský (Skialpin klub HS Orlické hory) 475 b.
  3. Zdeněk Kříž (SAC Špindlerův Mlýn) 460 b.

Podpora závodníků Davida Nováka a Petra Nováka: Hipoxico.cz , Namche.cz, SkiTrab.cz, Sapa LPJ, Miloš Homolka, HellyHansen.cz.