Pulky – kde a jak se s nimi na sněhu pohybovat?

Pulky – kde a jak se s nimi na sněhu pohybovat?

Pulky (fjellpulky), neboli severské saně, jsou pro lyžaře nejvýhodnějším způsobem přepravy věcí v různorodém terénu. Oproti pohybu s batohem, je pohyb  s pulkami mnohem pohodlnější a bezpečnější. S batohem na zádech se nejen nejezdí příliš příjemně, ale zátěž představuje zvýšené riziko závažného úrazu.

Bohužel jsem nedbala rad zkušenějších a musela nejdřívě udělat vlastní zkušenost. Můj banální pád na běžkách v jednoduchém terénu, ale s přibližně 15 kg batohem skončil zlomeninou stehenní kosti. Traumatologové mi potvrdili, že běžky se zátěží jsou rizikovou aktivitou i ve srovnání se zdánlivě mnohem nebezpečnějšími aktivitami. Důvodem je absence bezpečnostního vázání, přitom právě na běžkách se obvykle pohybujeme v terénu, kde je použití pulek možné a lze se tomuto riziku vyhnout.

Pulky mají mnohasetletou tradici v severských zemích, kde jsou pro ně ideální podmínky. Jejich rozsáhlé použití vyplynulo z potřeby přepravovat náklady na velké vzdálenosti, zejména ve Finsku i relativně plošší terén. Do nástupu sněžných skútrů a vrtulníků, byly jedinou možností zimní přepravy věcí i osob pro místní obyvatelstvo. Díky tomu je skandinávský koncept velmi účelný. V současnosti už převládá sportovní využití, na lyžování s malými dětmi a mnohadenní přechody a expedice.

Vzhledem k mnohem kratší zimě k nám asi dětské pulky neproniknou, české hory spíše brázdí víceúčelové sportovní kočáry Chariot. Dětské pulky nelze použít na kolo, výhodou oproti Chariotu je prostupnost terénem i mimo rolbované tratě za velmi slušné stability díky nízko položenému těžišti. Dalším uživatelem jsou horské služby, velké pulky používají pro přepravu pacientů. Táhnout je lze na lyžích nebo za skútrem. I naše horská služba nyní používá záchranářské saně od norské firmy Fjellpulken. Nás budou nejvíce zajímat pulky turistické a expediční. Hranice je spíše pomyslná, liší se pouze tažená hmotnost.

Ačkoli vzdálenosti u nás nejsou tak velké, i v našich podmínkách mají pulky své místo při vícedenních běžkařských/backcountry přechodech. Ideálním terénem pro pulky je Šumava s pláněmi a velkými vzdálenostmi umožňujícími několikadenní putování, zejména pokud bychom měli v plánu spát ve stanu (Nouzová nocoviště Šumava). Krkonošské hřebeny jsou také typickým „pulkařským“ terénem, například pro první seznamování s pulkami před větší výpravou. Kdekoli na horách pulky využijeme na dopravu věcí na chatu, ke které v zimě nelze zajet autem. Stejně je lze využít i na cestě k mnoha alpským chatám. Na Slovensku mohou být pulky dobrým pomocníkem v oblastech jako Muráňská planina, nejvýchodnější část Nízkých Tater (Kráľovohoľské Tatry), Spišská Magura a další. S pulkami lze putovat i na sněžnicích, výrazně se sníží zátěž na kyčle.

Pulky je třeba zohlednit i při výběru a mazání lyží. Tím, že nemáme zátěž na zádech, ale za sebou, jsou vhodnější měkčí lyže. Je třeba prodloužit i mazací komoru pro snažší stoupání se zátěží. Velmi zajímavou alternativou je použití šupinatých backcountry lyží v kombinaci se skialpovými pásy, které využijeme v prudších stoupáních. S dobrými pulkami, které se nepřevrací a hezky drží stopu není třeba žádné zvláštní techniky, jízda s pulkami je bezpečná. Je třeba si je spíše uvědomovat při průjezdu vegetací, muld, překážek a traverzování. Rozložením hmotnosti se snižuje i riziko proboření při překonávání vodních toků a ploch.

Balení do pulků je mnohem jednodušší, než do batohu, věci stačí sesypat a přesto je během dne vše relativně snadno kdykoli dostupné, není třeba nic vyhazovat do sněhu (což rozhodně neplatí pro náhražky z dětských bobů). Složitější je přeprava pulek na začátek výletu. Skandinávské originály není možné vlastními silami transportovat jinak, než po sněhu, v tamních podínkách se většinou lyžař dostává na start autem i se saněmi, a nést je nikam nepotřebuje. Polárnické pulky jsou přizpůsobené potřebám Středoevropanů, kteří to mají za sněhem dál, ať již letecky do Skandinávie nebo v podmínkách našich hor, kde zdaleka není záruka sněhu všude. K delšímu pochodu mimo sníh nejsou vhodné žádné pulky, ale možnost nesení na zádech v případě nutnosti je vhodná.

S rostoucí popularitou zimních výprav do Laponska i backcountry běžkování a skitouringu ve střední Evropě, si pulky začínají nacházet své příznivce i u nás. Pulky umožňují aktivity, které by bez nich byly mnohem náročnější a rizikovější.

Podrobnosti k pulkám jsou na www.polarni-sane.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: