Nejlepší skialpinistické vybavení

Nejlepší skialpinistické vybavení

Poradíme, jak vybrat skialpové lyže, boty, vázání, hole i lavinovou výbavu. Náš testovací tým má přehled o novinkách i stálicích na trhu.

Naši redaktoři a testeři tráví na prknech, co znamenají svět, každoročně stovky dní. Pokud tedy uvažuješ o nákupu vybavení na skialpinismus, nech se inspirovat našimi tipy na doplnění skialpové výbavy.

JSME ODBORNÍCI NA VYBAVENÍ

Testujeme od roku 1997. Více než 1000 produktů. Přes 14 000 hodin testování na stovkách výprav do celého světa.
V týmu testerů Světa outdooru, vedeném horským vůdcem UIAGM Vojtou Dvořákem, je řada špičkových sportovců a lidí, kteří outdoorové vybavení používají doslova denně.
Sledujeme trendy a účastníme se odborných akcí u nás i v zahraničí. Na každé recenzi pracuje více lidí. Snažíme se stále zlepšovat a učit.
Výsledek recenze si nelze koupit. Stejně jako zařazení do výběru nejlepšího vybavení.

Podrobné recenze skialpového vybavení

Předesíláme, že co člověk, to jiný názor. To si snadno ověříte sami, když se v jakékoliv diskuzní skupině nebo na horách zeptáte na doporučení například ohledně lyží nebo vázání. Každý vám vychválí primárně to, které sám používá, aniž by měl relevantní zkušenosti i s lyžemi a vázáními jiných výrobců. Mějte tak na paměti, že třeba zrovna u vázání má téměř každý model řadů kladů, ale mohou se u některých uživatelů objevit i zápory (mezi nimi může být např. nezvyk v ovládání brzdy a tím i celkové hanění daného vázání).

Ke všem produktům jsme přidali odkazy na Heureku, kde si můžeš vybrat podle ceny a hodnocení e-shopu, dozvědět se více informací nebo následně vyrazit na prodejnu si vybraný kousek prohlédnout.

Skialpové lyže

Než se vůbec začnete poohlížet po nových skialpových lyžích, je potřeba co nejlépe definovat požadavky na jejich vlastnosti. Fitness skialpinista má potřeby zcela odlišné od toho, kdo jezdí v zimě každý druhý víkend do Alp nebo pobývá v prašanových rájích v Japonsku či Britské Kolumbii. K tomu je potřeba přidat vlastní lyžařské schopnosti a předpokládanou převažující aktivitu.

Fitness skialpinista preferuje výstup a sjezd pro něj je jen zrychlená verze přesunu do údolí, takže se bude poohlížet po co nejlehčích, nejkratších a nejužších možných lyžích (do ultralight kategorie potom patří vybavení na závodní skialpinismus, s lyžemi o šíři 65 mm pod vázáním a hmotností od 700 g na lyži v délce 150 – 160 cm).

U „klasického“ skialpinismu s přihlédnutím k lyžařským schopnostem byste se měli dnes poohlížet u lyží mezi modely s šířkou pod vázáním od 80 do 100 mm a v délce odpovídající výšce vaší postavy, případně více. Pokud není vaším cílem pravidelně šlapat 2000+ výškových metrů denně, a cílem je také co nejvíce si užít sjezd, poohlížejte se po lyžích v délkách o 5 až 15 (případně více) delších, než je výška vaší postavy při šířkách pod vázáním mezi 100 a 115 mm. Širší lyže obvykle používají pouze ti, kteří tráví většinu lyžařských dnů někde v prašanových rájích.

V dnešní době je u lyží samozřejmě rocker vepředu, mnohdy i rocker vzadu, u nichž záleží na výrobci definovaných podmínkách optimálního využití lyží – délka a velikost rockeru. Obdobně je to i u rádiusu/vykrojení, kde se můžete setkat s hodnotami obvykle v rozmezí 20 – 30 m, ale výjimkou nemusí být ani rádiusy menší, nebo naopak nad 40 metrů.

K2 Wayback 106G3 Findr 94Dynafit Speedfit 84
Ultimátní lehké touringové lyže s titanalovou výztuží zaměřené pro maximální požitek z jízdy prašanem.Bezmála 10 cm pod patou vás udrží ve hře i při jízdě v problematickém sněhu.
Recenze lyží G3 Findr 94
Lyže pro chrťáky, kterým koukáte nejčastěji jenom na záda.
10 999 Kč12 805 Kč7 999 Kč

Skialpové vázání

Od doby, kdy vypršel patent Dynafitu na pinové vázání, se s jejich výrobci doslova roztrhl pytel. Na špičce vývoje a množství modelů je samozřejmě Dynafit, ale další výrobci ho v mnoha ohledech dohnali i předehnali. V současné době se pro jakoukoliv odnož skialpu preferuje pinové vázání, přičemž už i většina půjčoven na něj přešla. Dříve nejrozšířenější rámová skialpinistická vázání jsou tak dnes k vidění převážně u old-school lyžníků, u těch, kteří si pořídili vybavení z druhé ruky nebo u ortodoxních freeriderů, kteří potřebují na lyžích vyšlapat jen kousek od lanovky a je jim jedno, jakou hmotnost mají na každé noze navíc.

Marker Alpinist 9Dynafit ST Rotation 12G3 ZED 9
Jednoduché lehké pinové vázání z dílny značky Marker. V jednoduchosti je síla!Vázání s rotační špičkou pro plynulejší pohyb vypínání při pádu. Vázání pro lehčí lyžaře a lyžařky. Lehká nekompromisní konstrukce s maximálním výkonem.
6 990 Kč11 390 Kč10 480 Kč

Skialpové boty

Vybírat skialpové boty je asi vůbec největší „alchymií“, neboť co člověk, to jiná noha. Někdo má vysoký nárt, jiný nízký. Někdo má široké chodidlo, jiný úzké. K tomu stačí přidat třeba patní ostruhu, zvětšený kotník, širší lýtko… a mnoho dalšího. U bot tak neexistuje univerzální doporučení, a to v nich budete trávit většinu výletu. Je potřeba si jenom říct, zda do úvahy připadají měkčí boty s důrazem na co nejpohodlnější chůzi, nebo naopak „vícepřeskové“ tvrdší boty, s nimiž si užijete sjezd na jakémkoliv podkladu a sklonu svahu.

Dynafit Radical ProK2 DISPATCH LTScarpa F1
Novinka ideální pro ambiciózní skialpinisty, kteří si zakládají na rychlosti. Ultrarychlé přepínání umožňuje Hoji Lock System.
Recenze Dynafit Radical Pro
Boty dostupné i jako součást Dynafit Radical System setu
Novinka v nabídce značky K2. Lehká 4přezková bota a flexí 120 a rozsahem 60 stupňů při chůzi. Jednoduchý fixace komínu. Ideální pro free touringové aktivity. Díky lehké tepelně tvarovatelné skořepině Powerlite Tour Shell, vyrobené z Pebaxu, boty váží jen 1465 g.Ultralehká dámská bota se skvělou tuhostí na sjezd a úžasným rozsahem pohybu až 72° pro ty nejnáročnější skimo aktivity. Pánská verze Scarpa F1.
13 900 Kč19 499 Kč12 900 Kč

Skialpové hole

Na skialpy jsou vhodné různé hole od těch „běžkařských“, používaných závodníky, až po různé dvou a třídílné. Zatímco v dřívějších dobách hrály prim třídílné hole, dnes je používají hlavně splitboardisti. U skialpových holí se při výběru bere v úvahu několik zdánlivě protichůdných požadavků: co nejlepší ergonomie držení, prodloužení rukojeti pro traverzování, nízká hmotnost, odolnost proti ohnutí a zlomení, velikost košíčků a poutka. Poslední položka – poutka – asi mnohé zarazí, když u pohybu na sněhu s potenciální možností pádu lavin se poutka zásadně nepoužívají. To je samozřejmě pravda, ale např. firma Leki má „trhací“ poutka, kdy hůl sama „odpadne“ od ruky nebo rukavice. U kanadské G3 jsou u modelu Via poutka snadno oddělitelné, takže v nebezpečném terénu jsou v batohu, a v bezpečném jsou plně použitelná.

Leki Aergon Lite 2 G3 PivotDynafit Speed Vario 2.0
Dvoudílné skialpové hole se zpevněnými sněhovými talířky.
Recenze holí Leki Aergon Lite
Čtyřdílné kompaktní skládací hole určené díky dokonalé sbalitenosti primárně pro splitboard.Dvoudílné skialpové hole ze 100% karbonu jsou vhodné na dlouhé a náročné skitouringové výlety.
3 600 Kč3 370 Kč3 290 Kč

Základní lavinová výbava

K základní lavinové výbavě patří trojice – vyhledávač, lopata a sonda. Lavinové vyhledávače vyrábí několik zavedených firem a kromě stejné frekvence 457 kHz se ve všem ostatním do jisté míry liší – přepínání mezi vysíláním a vyhledáváním, možnosti pro markování, group check a kontrolu správné funkčnosti. Nejlepší je si několik lavinových vyhledávačů vyzkoušet, a teprve potom se rozhodnout pro jeden z nich.

U lavinových sond je o hodně jednodušší, většina dostupných sond je už vybavena náběhy u jednotlivých segmentů pro snadné a rychlé roztažení, stejně jako ocelovým lankem. Pozor je tak pouze třeba dát na způsob fixace.

Lavinový vyhledávač

Pieps Micro BTBlack Diamond Recon LT BeaconOrtovox Diract Voice
Ultralehký (200 g) tříanténový vyhledávač s řadou neotřelých funkcí.
Recenze lavinového vyhledávače Pieps Micro
Americká firma Black Diamond ve spolupráci s Pieps představila nový tříanténový lavinový vyhledávač s hmotností pouhých 160 gramů.Diract Voice je prvním lavinovým vyhledávačem na světě, který dokáže hlasově navigovat k zasypanému pomocí přesných pokynů, a navíc i česky. Co všechno umí Ortovox Diract Voice?
7 900 Kčbrzy k dostání8 500 Kč

Lavinová sonda a lopata

BCA Dozer 1T ShovelMammut Carbon Probe 240 lightOrtovox Pro Alu III a Pocket Spike
Oblíbený model lehké (545 g) a skladné teleskopické lavinové lopatky. Extrémně lehkou (175 g), odolnou a kompaktní lavinovou sondu lze složit na kompaktních 38 cm.Odolná lavinová lopata, ze které pomocí hrotů Pocket Spike sestavíte i velmi slušný cepín. Celková hmotnost 865 g.  Podrobný článek o Ortovox Pocket Spike
1 999 Kč1 935 Kč3 400 Kč

Pieps iProbe BT 300

O úroveň výše se při sondování dostanete při použití elektronické lavinové sondy Pieps iProbe, která obsahuje zjednodušený lavinový vyhledávač, takže dohledávání během sondování je neuvěřitelně rychlé.

Cena: od 4990 Kč

Helma

Helma by na sjezd nikdy neměla chybět! Vybírat je možné z multifunkčních kousků s certifikací pro více sportů.

Camp Speed CompMovement 3Tech Alpi Helmet BandoGrivel Duetto
Nová závodní verze oblíbené helmy Speed 2.0, splňující jak normu pro alpinismus EN 12492, tak normu pro alpské lyžování EN 1077/B.Ultralehká a pohodlná helma, která splňuje bezpečnostní normy pro lyžování, alpinismus a horská kola. Inovativní, ultra-lehká helma Grivel Duetto s EPP konstrukcí pohlcující názary. Je certifikována na lezení, horolezectví a lyžování.
2 690 Kč3 490 Kč3 300 Kč

Lavinový batoh

Doby, kdy výběr lavinových batohů byl omezen na několik málo modelů, jsou už dávno pryč. V dnešní době je na trhu nepřeberné množství modelů a velikostí lavinových batohů, které pro nafukování vaku využívají jednu ze tří možností: zásobníky s plynem, předimenzovanou baterii nebo kombinaci kondenzátorů a baterie. K dispozici jsou různé velikosti batohů od desetilitrových freeridových až po více než čtyřicetilitrové na vícedenní túry v ledovcovém i neledovcovém prostředí. Při rozhodování o tom, který batoh pořídit, je nutné přihlédnout k několika bodům:

  • Budu s lavinovým batohem častěji cestovat letecky – výhodou jsou bateriové a kondenzátorové modely
  • Jakou velikost nebo velikosti batohů potřebuji? Umožňuje batoh změnu velikosti vaku pro různé účely
  • Jak je řešeno upevňování lyží na batohu
  • Je vnitřní prostor dostatečný pro mé potřeba a kapsa na lavinovou výbavu dostatečně velká?
  • Zádový systém sedí výborně?
Pieps Jetforce 2.0 35lMammut Ride Removable Airbag 3.0 30 lOsprey Soelden PRO AVY 32
Updatovaná verze elektronického lavinového batohu PIEPS s technologií JETFORCE, používající turboventilátor a baterii.
Recenze Pieps Jetforce 2.0
Třetí generace praktického batohu ideálního pro skialpinismus nebo freeriding, který vám v krajních situacích může zachránit život.Technický batoh s kvalitním zádovým systémem, vybavený elektronickým lavinovým airbag systémem Alpride E1.
Recenze Osprey SOELDEN PRO
26 600 Kč16 490 Kč23 399 Kč

Novinka na dohled: LiTRIC Avalanche Airbag System

Nový lavinový systém vyvinula v tandemu dvojice prestižních značek Ortovox a Arc’teryx. Jejich nový ultralehký elektricky poháněný lavinový systém LiTRIC má hmotnost 1100 gramů a je možné jej odpálit alespoň dvakrát během 60 hodin, přičemž životnost systému je padesát odpalů. Systém, který se na trh dostane v říjnu 2022, získal ocenění ISPO Award 2022 Winner. 

Skialpový batoh

Skialpinistických batohů je v současné době nepřeberné množství různých velikostí, barev, zádových systémů, způsobů uchycení lyží a různých vychytávek. Při poohlížení po skialpinistických batozích platí body dva až pět z části o lavinových batozích. K tomu by se ještě hodilo přidat, jak se uchycují cepíny, lano, stoupací železa, zda je součástí kapsa na vodní vak a mnoho dalšího.

Ferrino Rutor 25lOrtovox Peak 35Deuter Freerider PRO 34+
Lehký batoh (600 g) s přední kapsou pro rychlý přístup k lékárničce a lavinovému vybavení. Oddělená dolní část na mačky či pásy. Recenze Ferrino RutorPovedený alpinistický batoh univerzálně použitelný jak v zimě, tak i v létě. Zádový systém z materiálu Swisswool.Nový model se zadním vstupem a rolovacím uzávěrem pro zvětšení objemu o 10 l.
Recenze batohu Deuter Freerider PRO 34+
2 385 Kč5 120 Kč4 131 Kč

TIP na český batoh: Pinguin Ridge ve variantách 28 nebo 40 l

Univerzální parťák do zasněžených hor. Potěší nenasákavý lisovaný zádový systém SNOFF, na který se nelepí sníh, extra kapsa na lavinovou výbavu a přezky pro připevnění lyží nebo snowboardu.

Cena Pinguin Ridge od 2 500 Kč

A co třeba skialpování s dětmi?

Nabídka dětského skialpinistického vybavení se za poslední roky velmi rozšířila. K dispozici jsou malá čísla skialpinistických skeletů i kratší a lehčí lyže. Výběr vázání záleží hlavně na hmotnosti lyžaře. Na našem trhu jsou k dispozici několik vázání určených pro děti a lehké lyžaře: Dynafit (RV 2,5-9), G3 ZED 9 a G3 ION9 (RV 3-9). Jak a kdy s dětmi začít na skialpech, jsme již psali.

Dynafit Youngstar Ski Set

Dětský, mládežnický a dámský skialpový set s lyžemi v délkách 120 až 160 cm a šířkou pod vázáním 80 mm.

Vyzkoušené kombinace

Do českých luhů a hájů

Sněhové podmínky v českých a moravských pohořích mají obvykle dost daleko do zahraničních prašanových rájů, takže pro primární použití u nás je vhodné se poohlédnout po odolném setu (přeci jenom občas trčí nějaký ten kořen, kámen, apod.) na pomezí fitness skialpu a klasického skialpu.

Do evropských hor

Evropská pohoří nabízejí různorodé sněhové a povětrnostní podmínky ať už čistě na sněhu nebo v ledovci pokrytými horami. Pro univerzální použití se tak hodí skialpový set s lyžemi s šířkami pod vázáním 90-100 mm a délkami na základě lyžařských dovedností v délce postavy a delší. Ti, kteří dávají přednost velmi strmým žlabům a svahům za problematických sněhových podmínek, budou samozřejmě jezdit na kratších a užších lyžích.

Po celém světě

Britská Kolumbie, USA, Japonsko, Sibiř nebo Chile? Tam všude se hodí širší a delší lyže, s kterými si v bezedném prašanu každý do sytosti „zaplave“.

To nejdůležitější na závěr:

Možností různých kombinací skialpové výbavy je v současné době nepřeberné množství. Než si něco vyberete ke koupi, tak kromě dotazování v příslušných skupinách (pozor na experty typu: při své výšce 187 cm si bohovsky zajezdím v prašanu na 170 cm dlouhých lyžích s šířkou 74 mm pod vázáním) je nejvhodnější si půjčit vybavení na víkend v některé z mnoha skialpinistických půjčoven. Nebo navštívit testovací dny pořádané v různých lyžařských střediscích v České republice a na Slovensku.

Testeři Světa outdooru připravili výběr nejlepšího vybavení:

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: