Nejlepší skialpinistické vybavení

Nejlepší skialpinistické vybavení

Poradíme, jak vybrat skialpové lyže, boty, vázání, hole i lavinovou výbavu. Náš testovací tým má přehled o novinkách i stálicích na trhu.

Naši redaktoři a testeři tráví na prknech, co znamenají svět, každoročně stovky dní. Pokud tedy uvažuješ o nákupu vybavení na skialpinismus, nech se inspirovat našimi tipy na doplnění skialpové výbavy.

JSME ODBORNÍCI NA VYBAVENÍ

Testujeme od roku 1997. Více než 1000 produktů. Přes 14 000 hodin testování na stovkách výprav do celého světa.
V týmu testerů Světa outdooru, vedeném horským vůdcem UIAGM Vojtou Dvořákem, je řada špičkových sportovců a lidí, kteří outdoorové vybavení používají doslova denně.
Sledujeme trendy a účastníme se odborných akcí u nás i v zahraničí. Na každé recenzi pracuje více lidí. Snažíme se stále zlepšovat a učit.
Výsledek recenze si nelze koupit. Stejně jako zařazení do výběru nejlepšího vybavení.

Podrobné recenze skialpového vybavení

Předesíláme, že co člověk, to jiný názor. To si snadno ověříte sami, když se v jakékoliv diskuzní skupině nebo na horách zeptáte na doporučení například ohledně lyží nebo vázání. Každý vám vychválí primárně to, které sám používá, aniž by měl relevantní zkušenosti i s lyžemi a vázáními jiných výrobců. Mějte tak na paměti, že třeba zrovna u vázání má téměř každý model řadů kladů, ale mohou se u některých uživatelů objevit i zápory (mezi nimi může být např. nezvyk v ovládání brzdy a tím i celkové hanění daného vázání).

Ke všem produktům jsme přidali odkazy na Heureku, kde si můžeš vybrat podle ceny a hodnocení e-shopu, dozvědět se více informací nebo následně vyrazit na prodejnu si vybraný kousek prohlédnout.

Skialpové lyže

Než se vůbec začnete poohlížet po nových skialpových lyžích, je potřeba co nejlépe definovat požadavky na jejich vlastnosti. Fitness skialpinista má potřeby zcela odlišné od toho, kdo jezdí v zimě každý druhý víkend do Alp nebo pobývá v prašanových rájích v Japonsku či Britské Kolumbii. K tomu je potřeba přidat vlastní lyžařské schopnosti a předpokládanou převažující aktivitu.

Fitness skialpinista preferuje výstup a sjezd pro něj je jen zrychlená verze přesunu do údolí, takže se bude poohlížet po co nejlehčích, nejkratších a nejužších možných lyžích (do ultralight kategorie potom patří vybavení na závodní skialpinismus, s lyžemi o šíři 65 mm pod vázáním a hmotností od 700 g na lyži v délce 150 – 160 cm).

U „klasického“ skialpinismu s přihlédnutím k lyžařským schopnostem byste se měli dnes poohlížet u lyží mezi modely s šířkou pod vázáním od 80 do 100 mm a v délce odpovídající výšce vaší postavy, případně více. Pokud není vaším cílem pravidelně šlapat 2000+ výškových metrů denně, a cílem je také co nejvíce si užít sjezd, poohlížejte se po lyžích v délkách o 5 až 15 (případně více) delších, než je výška vaší postavy při šířkách pod vázáním mezi 100 a 115 mm. Širší lyže obvykle používají pouze ti, kteří tráví většinu lyžařských dnů někde v prašanových rájích.

V dnešní době je u lyží samozřejmě rocker vepředu, mnohdy i rocker vzadu, u nichž záleží na výrobci definovaných podmínkách optimálního využití lyží – délka a velikost rockeru. Obdobně je to i u rádiusu/vykrojení, kde se můžete setkat s hodnotami obvykle v rozmezí 20 – 30 m, ale výjimkou nemusí být ani rádiusy menší, nebo naopak nad 40 metrů.

black-crows-ovo-skialp-lyzeK2-WAYBACK-96-SKIALP-LYZEg3-FINDr-102-SKIALP-LYZE-vyber-tuleni-pasy
Black Crows Ova FreebirdK2 Wayback 96G3 FINDr 102
Ideální lyže na skitouring, která ti i při dlouhých túrách a vícedenních přechodech – třeba Haute Route – ušetří mnoho sil. Inovované OVY mají delší aktivní hranu, zvýšila se tuhost, avšak stále zůstaly jako výborně ovladatelné lyže. Lehká lyže ( pouze 1125 g) s šířkou 85 mm.K2 Wayback 96 s dřevěným jádrem z Paulovnie, jsou určené na jízdu mimo upravené sjezdové tratě. Disponují technologií T3, která spočívá ve vyztužení jádra kovovými pláty. Díky tomu nabízejí nekompromisní jízdní vlastnosti ve sjezdu při zachování velice nízké hmotnosti. Výsledkem je nejlepší poměr sjezdového výkonu a hmotnosti na trhu.Tento model je díky své špičkové konstrukci ideální pro výstupy i sjezdy. Jeho nízká hmotnost v kombinaci s nekompromisní tuhostí zajišťuje vynikající jízdní vlastnosti. Proto se osvědčil na dlouhých a náročných cestách. Polyuretanová bočnice zpevňuje konstrukci a umožňuje vynikající absorpci vibrací při jízdě na hranách.
Cena: 10 498 KčCena: 11 829 KčCena: 22 790 Kč

Skialpové vázání

Od doby, kdy vypršel patent Dynafitu na pinové vázání, se s jejich výrobci doslova roztrhl pytel. Na špičce vývoje a množství modelů je samozřejmě Dynafit, ale další výrobci ho v mnoha ohledech dohnali i předehnali. V současné době se pro jakoukoliv odnož skialpu preferuje pinové vázání, přičemž už i většina půjčoven na něj přešla. Dříve nejrozšířenější rámová skialpinistická vázání jsou tak dnes k vidění převážně u old-school lyžníků, u těch, kteří si pořídili vybavení z druhé ruky nebo u ortodoxních freeriderů, kteří potřebují na lyžích vyšlapat jen kousek od lanovky a je jim jedno, jakou hmotnost mají na každé noze navíc.

vazani-skialp-grizzlyatk-vazanivazani-G3-ZED-12-tuleni-pasy
GRIZZLY.SKI GR 48ATK RT 10 EVO GOLDG3 ZED 12
GR 48 je pravděpodobně nejlehčí vázání na světě. Je dostupné pouze na objednání a je určené pro závodníky a odvážné příznivce ultralightu.Perfektní a hodně oblíbené Rtéčko s novou automatickou brzdou a dvěma stoupacími podložkami bude bestseller nadcházejících sezon a to vše při 280 g včetně brzdy a nastavení vypínací síly v obou směrech.Vázání G3 ZED 12 je lehké, jednoduché a spolehlivé skialpové vázání. Díky odlehčené konstrukci, vycházející z vázání ION, kombinuje pohodlí a bezpečnost freeridových vázání s lehkostí minimalistických skitouringových vázání.
Cena nezjištěnaCena: 14 490 KčCena: 10 070 Kč

Skialpové boty

Vybírat skialpové boty je asi vůbec největší „alchymií“, neboť co člověk, to jiná noha. Někdo má vysoký nárt, jiný nízký. Někdo má široké chodidlo, jiný úzké. K tomu stačí přidat třeba patní ostruhu, zvětšený kotník, širší lýtko… a mnoho dalšího. U bot tak neexistuje univerzální doporučení, a to v nich budete trávit většinu výletu. Je potřeba si jenom říct, zda do úvahy připadají měkčí boty s důrazem na co nejpohodlnější chůzi, nebo naopak „vícepřeskové“ tvrdší boty, s nimiž si užijete sjezd na jakémkoliv podkladu a sklonu svahu.

skialpove-boty-fisher-tuleni-pasyskialpove-boty-la-sportivadynafit-tigard-130-skialpove-boty-vyber
FISCHER TRANSALP CARBON PROLa Sportiva Solar IIDynafit Tigard 130
Nové Fischer Transalp Carbon PRO zaujmou nekompromisním výkonem ve sjezdu spojeným s nízkou hmotností – pouhých 1 350 g. Šířka 100 mm. Neuvěřitelně stabilní a lehké boty díky technologii CARBONFUSEDVýborné skialpinistické boty pro univerzální lyžaře, kteří hledají pohodlnou a lehkou botu pro výstup. Zároveň lyžáky nabízí dobrý výkon ve sjezdu. Boty jsou plně kompatibilní s pinovými typy vázání.Tigard 130 Boot je agresivní špičková alpská bota pro maximální výkon na sjezdovce i mimo ni. Boty s novou podrážkou Gripwalk jsou dodávány s tepelně tvarovatelnou vložkou Dynafitter 15.
Cena: 22 690 KčCena: 14 299 KčCena: 20 000 Kč

Skialpové hole

Na skialpy jsou vhodné různé hole od těch „běžkařských“, používaných závodníky, až po různé dvou a třídílné. Zatímco v dřívějších dobách hrály prim třídílné hole, dnes je používají hlavně splitboardisti. U skialpových holí se při výběru bere v úvahu několik zdánlivě protichůdných požadavků: co nejlepší ergonomie držení, prodloužení rukojeti pro traverzování, nízká hmotnost, odolnost proti ohnutí a zlomení, velikost talířků a poutka. Poslední položka – poutka – asi mnohé zarazí, když u pohybu na sněhu s potenciální možností pádu lavin se poutka zásadně nepoužívají. To je samozřejmě pravda, ale např. firma Leki má „trhací“ poutka, kdy hůl sama „odpadne“ od ruky nebo rukavice. U kanadské G3 jsou u modelu Via poutka snadno oddělitelné, takže v nebezpečném terénu jsou v batohu, a v bezpečném jsou plně použitelná.

leki-hole-vyber-tuleni-pasycamp-ski-track-vyber-skialpblack-diamond-hole-skialp
LEKI GUIDE LITE 2 CARBONCAMP SKI TRACKBLACK DIAMOND TRAVERSE 3 SKI POLES
Stabilní dvou-dílná teleskopická hůl vyrobená z vysoce pevného karbonu a hliníku je všestranná lyžařská turistická hůl do každého terénu. Madlo Aergon Air nabízí lyžařům ještě více pohodlí a kontroly. Délka: 105 – 150 cm, po složení: 100 cm. A hmotnost pouhých 271 gramů.Dvoudílné hliníkové teleskopické hole vhodné zejména pro skialpinismus. Délku holí v rozmezí 83-140 cm snadno nastavíte pomocí hliníkového klipu, který se snadno ovládá i v rukavicích.
Testováno Světem outdooru
Univerzální třídílné hole s prvky, které je předurčují na skialp, ale díky jejich výborné sbalitelnosti je využijete i pro jiné horské aktivity během celého roku. Gumové madlo s prodlouženým gumovým dílem pro možnost přechytnutí při náhlé změně terénu a nastavitelné zápěstní poutko.
Cena: 4 598 KčCena: 986 KčCena: 2 129 Kč

Základní lavinová výbava

K základní lavinové výbavě patří trojice – vyhledávač, lopata a sonda. Lavinové vyhledávače vyrábí několik zavedených firem a kromě stejné frekvence 457 kHz se ve všem ostatním do jisté míry liší – přepínání mezi vysíláním a vyhledáváním, možnosti pro markování, group check a kontrolu správné funkčnosti. Nejlepší je si několik lavinových vyhledávačů vyzkoušet, a teprve potom se rozhodnout pro jeden z nich.

U lavinových sond je o hodně jednodušší, většina dostupných sond je už vybavena náběhy u jednotlivých segmentů pro snadné a rychlé roztažení, stejně jako ocelovým lankem. Pozor je tak pouze třeba dát na způsob fixace.

Lavinový vyhledávač

mammut-barryvox-vyhledavac-vyberblack-diamond-vyhledavacpieps-pro-bt-vyhledavac
MAMMUT BARRYVOX SBLACK DIAMOND RECON X BEACONPIEPS PRO BT
Kombinovaný digitální 3-anténový lavinový vyhledávač nové generace s možností přepnutí do analogového režimu. V digitálním módu pracuje, vysílá a přijímá na vzdálenost 70 m. Dokáže vést směr k zasypanému i při ztrátě nebo překrytí signálu.Lavinový vyhledávač Black Diamond Recon X Beacon je výrobek, který by měl být součástí výbavy každého milovníka hor a zimních aktivit. Poskytuje 60metrový kruhový dosah, který výrazně zvětšuje oblast vyhledávání.Nejvýkonnější moderní 3-anténní lavinový vyhledávač s možností připojení přes Bluetooth od Piepsu, přes který lze připojit vyhledávač k mobilní aplikaci PIEPS APP a stáhnout tak třeba aktuální Firmware nebo provést Self-Check zařízení. 
Cena: 10 999 KčCena: 5 899 KčCena: 8 512 Kč

Lavinová sonda a lopata

black-diamond-lopatabca-lopata-dozer
BLACK DIAMOND TRANSFER LTBCA DOZER 1T-ULPIEPS C 660
S hmotností 408 gramů je Black Diamond Transfer LT nejlehčí certifikovanou lopatou UIAA na trhu. Transfer LT je navržená pro rychlou a účinnou reakci při lavině v divočině.Nejlehčí verze rozkládací hliníkové lavinová lopaty BCA Dozer 1T-UL (ultralight) s teleskopickou ovo-konkávní násadou se ztenčenými stěnami ze slitiny hliníku 7075 a rukojetí ve tvaru T pro efektivnější uchopení a záběr. Hmotnost: 435 g.Teleskopická lavinová lopata s rukojetí typu ‚C‘ pro efektivnější kopání. Otočení násady můžete z lopaty vytvořit motyku pro kopání. Madlo C je použitelné jak pro praváky, tak pro leváky. Hmotnost: 660 g (lopatka 310 g; násada 350 g).
Cena: 1 259 KčCena: 2 160 KčCena: 1 799 Kč

Pieps iProbe BT 300

O úroveň výše se při sondování dostanete při použití elektronické lavinové sondy Pieps iProbe, která obsahuje zjednodušený lavinový vyhledávač, takže dohledávání během sondování je neuvěřitelně rychlé.

Cena: 4990 Kč

Helma

Helma by na sjezd nikdy neměla chybět! Vybírat je možné z multifunkčních kousků s certifikací pro více sportů.

helma-dynafit-skialpcamp-speed-comp-helma-skialpbca-helma-skialp
DYNAFIT RADICALCAMP SPEED COMPBCA BC AIR
Velmi lehká a bezpečná přilba pro použití při výstupu i sjezdu. Extrémně lehká, jen 230 g, speciálně konstruována přilba pro ski túry i závody, vyvinutá ve spolupráci s Patrouille des Glaciers. Certifikace na horolezectví i skialpinismus: CE EN 12492, UIAA 106.Tato verze je nově v souladu s novými pravidly ISMF, které uvádějí, že helmy pro závody musí splňovat jak normu pro alpinismus EN 12492, tak normu pro alpské lyžování EN 1077/B. Hmotnost pouhých: 350 g.Skialpová helma BC Air je tak lehká a vzdušná, že nebudete mít potřebu ji sundávat ani při náročných výstupech, což výrazně zvýší bezpečnost vašeho pohybu v horách. Helma váží pouhých 340 gramů. Systém utahování Boa®.
Cena: 3 399 KčCena: 2 099 KčCena: 2 499 Kč

Lavinový batoh

Doby, kdy výběr lavinových batohů byl omezen na několik málo modelů, jsou už dávno pryč. V dnešní době je na trhu nepřeberné množství modelů a velikostí lavinových batohů, které pro nafukování vaku využívají jednu ze tří možností: zásobníky s plynem, předimenzovanou baterii nebo kombinaci kondenzátorů a baterie. K dispozici jsou různé velikosti batohů od desetilitrových freeridových až po více než čtyřicetilitrové na vícedenní túry v ledovcovém i neledovcovém prostředí. Při rozhodování o tom, který batoh pořídit, je nutné přihlédnout k několika bodům:

  • Budu s lavinovým batohem častěji cestovat letecky – výhodou jsou bateriové a kondenzátorové modely
  • Jakou velikost nebo velikosti batohů potřebuji? Umožňuje batoh změnu velikosti vaku pro různé účely
  • Jak je řešeno upevňování lyží na batohu
  • Je vnitřní prostor dostatečný pro mé potřeba a kapsa na lavinovou výbavu dostatečně velká?
  • Zádový systém sedí výborně?
OSPREY SOPRIS PRO 30ORTOVOX AVABAG LITRIC TOUR 40BCA FLOAT E2 35L
Technický batoh a skvělý parťák na výpravy, vybavený elektronickým lavinovým airbag systémem Alpride E1. Batoh je odolný, lehký a skvěle sedí. Superkapacitor Alpride E1 je okamžitě připraven na cestu, vyniká svou nízkou hmotností a jednoduchostí použití.Velmi technický, lehký a odolný lavinový batoh je ideální na vícedenní skitouring. LiTRIC kombinuje výhody elektronického i mechanického systému. Umožňuje vícenásobné nafouknutí na jedno nabití.Srdcem je superkapacitor Alpride E2, který je o 40 % menší a o 11 % lehčí než systém Alpride E1. Batoh nemá tlakovou láhev se stlačeným vzduchem, takže odpadají problémy s cestováním letadlem. Velmi chytře propracovaný systém kapes a úložného prostoru pro všechny nezbytné věci pro pobyt v terénu.
Cena: 25 999 KčCena: 30 990 KčCena: 33 750 Kč

Skialpový batoh

Skialpinistických batohů je v současné době nepřeberné množství různých velikostí, barev, zádových systémů, způsobů uchycení lyží a různých vychytávek. Při poohlížení po skialpinistických batozích platí body dva až pět z části o lavinových batozích. K tomu by se ještě hodilo přidat, jak se uchycují cepíny, lano, stoupací železa, zda je součástí kapsa na vodní vak a mnoho dalšího.

mammut-skialpovy-batoh
MAMMUT NIRVANA 35BLUE ICE KUME 38L PACKGREGORY TARGHEE 32 4.0
Batoh vznikl na základě mnoholetých zkušeností s alpskými batohy. Je vyroben z kvalitních materiálů a kvalitním zpracováním, to přidává na jeho odolnosti. Batoh je vyvinut pro turistiku i pro freeride na lyžích nebo snowboardu. Ze všech jeho funkcí, kterými se zaslouženě pyšní, budete nadšeni. Dva úchyty na cepín, držák na sekeru, držák na helmu a také samostatná kapsa na lano či samostatná kapsa na lavinovku. X způsobů fixace lyží.Perfektní freeridový batoh Targhee 32 3.0 od značky Gregory je ideální volbou na veškeré zimní radovánky, ať už se jedná o skialping, telemark, sněžnice nebo freeride na prkně či na lyžích. Batoh potěší velkým úložným prostorem s perfektním přístupem a zádovým systémem Vertflex.
Cena: 5 399 KčCena: 3 289 KčCena: 3 359 Kč

TIP na český batoh: Pinguin Ridge ve variantách 28 nebo 40 l

Univerzální parťák do zasněžených hor. Potěší nenasákavý lisovaný zádový systém SNOFF, na který se nelepí sníh, extra kapsa na lavinovou výbavu a přezky pro připevnění lyží nebo snowboardu.

Cena Pinguin Ridge od 2 500 Kč

A co třeba skialpování s dětmi?

Nabídka dětského skialpinistického vybavení se za poslední roky velmi rozšířila. K dispozici jsou malá čísla skialpinistických skeletů i kratší a lehčí lyže. Výběr vázání záleží hlavně na hmotnosti lyžaře. Na našem trhu jsou k dispozici několik vázání určených pro děti a lehké lyžaře: Dynafit (RV 2,5-9), G3 ZED 9 a G3 ION9 (RV 3-9). Jak a kdy s dětmi začít na skialpech, jsme již psali.

Dynafit Youngstar Ski Set

Dětský, mládežnický a dámský skialpový set s lyžemi v délkách 120 až 160 cm a šířkou pod vázáním 80 mm.

Vyzkoušené kombinace

Do českých luhů a hájů

Sněhové podmínky v českých a moravských pohořích mají obvykle dost daleko do zahraničních prašanových rájů, takže pro primární použití u nás je vhodné se poohlédnout po odolném setu (přeci jenom občas trčí nějaký ten kořen, kámen, apod.) na pomezí fitness skialpu a klasického skialpu.

Do evropských hor

Evropská pohoří nabízejí různorodé sněhové a povětrnostní podmínky ať už čistě na sněhu nebo v ledovci pokrytými horami. Pro univerzální použití se tak hodí skialpový set s lyžemi s šířkami pod vázáním 90-100 mm a délkami na základě lyžařských dovedností v délce postavy a delší. Ti, kteří dávají přednost velmi strmým žlabům a svahům za problematických sněhových podmínek, budou samozřejmě jezdit na kratších a užších lyžích.

Po celém světě

Britská Kolumbie, USA, Japonsko, Sibiř nebo Chile? Tam všude se hodí širší a delší lyže, s kterými si v bezedném prašanu každý do sytosti „zaplave“.

To nejdůležitější na závěr:

Možností různých kombinací skialpové výbavy je v současné době nepřeberné množství. Než si něco vyberete ke koupi, tak kromě dotazování v příslušných skupinách (pozor na experty typu: při své výšce 187 cm si bohovsky zajezdím v prašanu na 170 cm dlouhých lyžích s šířkou 74 mm pod vázáním) je nejvhodnější si půjčit vybavení na víkend v některé z mnoha skialpinistických půjčoven. Nebo navštívit testovací dny pořádané v různých lyžařských střediscích v České republice a na Slovensku.

Testeři Světa outdooru připravili výběr nejlepšího vybavení:

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: