HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

↓ ↓ nejnovější diskusní příspěvky ↓ ↓

První československý firnový memoriál 2015 v Norsku v relaxačním duchu

První československý firnový memoriál 2015 v Norsku v relaxačním duchu

Po loňském nultém ročníku v omezeném počtu účastníků vyhlásil Martin „Kulda“ Kulíšek na ukončení skialpinistické sezóny 2014-2015 První ročník československého firnového memoriálu v jižním Norsku. Propozice byly lákavé – setkání skialpinistů z České republiky a Slovenska, kteří ať už dočasně nebo trvale žijí v Norsku, výměna zkušeností po končící zimě a podle podmínek sjezdy různé obtížnosti.Skialpinistické setkání bylo naplánováno čtyřdenní od 22. do 25. května 2015. Kromě účastníků, kteří se sjeli z různých částí Norska, přiletěla na memoriál i šestičlenná skupina z České republiky. Z Prahy jsme odletěli ve čtvrtek večer na norské letiště Gardemoen, kde nás čekal Kulda se svou zatím prázdnou dodávkou. Po nalodění se do auta s věcmi na skialpování, stanování a vaření (lyže šly na střechu do boxu), už moc volného místa nezůstalo.


Začátek výstupu na Loftet (2170 m)Začátek výstupu na Loftet (2170 m)

Končíme kousek pod vrcholovým platem Loftetu v husté mlze a silném větruKončíme kousek pod vrcholovým platem Loftetu v husté mlze a silném větru

Tibor valí dole kopcom na prosluněném svahuTibor valí dole kopcom na prosluněném svahu


Dalších několik nočních hodin trávíme přejezdem do oblasti Ringebu, kde přespáváme. Po ranním probuzení, kdy se k nám. už stačila připojit další část českých „Norů“ pokračujeme do Høvringenu. Počasí je více než špatné, takže se jenom v duchu podíváme po kopcích schovaných v husté mlze. Lyže ani nevytahujeme a sjíždíme zpátky do údolí, kde je jednomyslně schválen alternativní program – sauna v Lomu. Za 80 NOK se saunujeme, k tomu popíjíme pivo a je nám dobře. Na závěr jsme ještě rychle přeplavali pár bazénů. Přespáváme nedaleko, kde v průběhu večera a noci dojeli ještě zbývající skialpoví výletníci.


Tibor v parádní norské scenériiTibor v parádní norské scenérii

Květnové NorskoKvětnové Norsko

Markéta v dolní části sjezdu z LoftetuMarkéta v dolní části sjezdu z Loftetu


Na sobotu 23. května je naplánován výšlap na Loftet (2170 m) od silničního sedla ve výšce 1000 metrů. Počasí vypadá v sedle výborně, jen ve vrcholových partiích okolních kopců sedí mraky a hustá mlha jako u Rákosníčkova Brčálníku. Všech třináct účastníků nabírá výškové metry na sluncem měknoucím sněhu. Kromě nás jsou tu i další skialpinisté a řada lyžníků na backcountry běžkách s nalepenými stoupacími pásy.

Dojezd k parkovišti pod LoftetemDojezd k parkovišti pod Loftetem

S rostoucí nadmořskou výškou se zhoršuje počasí a tím se i snižuje počet stoupačů. Nakonec v silném větru a husté mlze zůstáváme pouze ve čtyřčlenné skupině, kdy souhlasíme s Tiborem, že dojdema na zlom ze svahu na rovné vrcholové plato. Nakonec končíme v mlze s viditelností na dalšího člena skupiny pár metrů pod tímto zlomem. Sjezd horních pár set výškových metrů je díky víceméně nulové viditelnosti dost zábavný. V dolní části už svítilo slunce, takže sjezd byl povedený. V menší skupině jsme se následně přesunuli na van-skiing nad chatu Krossbu.

Vysušit skelety a nabít ze slunce pomocí GoalZeroVysušit skelety a nabít ze slunce pomocí GoalZero

Spíme v údolí Leirdalen pod nejvyšším norským kopcem - Galdhøpiggen (2469 m). Za povšimnutí stojí, že Balci udržel motorku ať už to v místní hantýrce znamená cokoliv... V neděli jsme se pokusili a nějaký výšlap v oblasti Hurrungane. Jedna skupina šla na Lauvnostinden (1970 m), zatímco druhá údolím a žlabem. Ve vrcholové části nás čekala oblíbená mlha, silný vítr a sněžení. Otočili jsme to kousek pod vrcholem. Po sjetí jsme zkontrolovali počasí. Rozhodnutí padlo hned, pokus o přesun do oblasti, kde by mohlo být v pondělí pěkně. Přes Sogndal a Sognefjord jsme přejeli do UNESCO vesničky Laerdal a dále prohlédli historický dřevěný kostel Burgund. Spali jsme v Hemsedalu kousek od kopců.


Mraky si hrají nad vrcholyMraky si hrají nad vrcholy

Dostat se z typické norské cesty na sníh není vždy jednoduchéDostat se z typické norské cesty na sníh není vždy jednoduché

Mraky si hrají nad horamiMraky si hrají nad horami


Pondělí byl závěrečný den memoriálu, a proto byl vybrán odpočinkový program – část šla na Nibbi (1741 m) a druhá skupina žlabem na Skoghorn (1728 m). Zatímco výstup na Nibbi byl od vodopádu pohodový na pásech, skupina do žlabu to v dolní části zabalila kvůli rozměklému sněhu a možnosti jeho uvolnění.


Prašan na konci května v norských horách chybíPrašan na konci května v norských horách chybí

Adam v silném větru na norské plániAdam v silném větru na norské pláni

Honza ve větru na norské plániHonza ve větru na norské pláni


Po skončení lyžování jsme se sbalili a odjeli do Oslo, kde byla podrobná komentovaná prohlídka centra města a závěrečný večírek. První československý firnový memoriál byl po všech stránkách výborný, když jeho průběh částečně ovlivnilo typické norské počasí...


Večerní posezení u ohně bylo pro firnový memoriál typickéVečerní posezení u ohně bylo pro firnový memoriál typické

Norové umí cesty dokonale vyčistit, bariéry mají až čtyři metryNorové umí cesty dokonale vyčistit, bariéry mají až čtyři metry

Opět končíme kousek pod vrcholem - tentokrát Lauvnostinden (1970 m)Opět končíme kousek pod vrcholem - tentokrát Lauvnostinden (1970 m)


Z výbavy jsme s sebou měli např. dva lavinové batohy ABS Varia, lavinový batoh Pieps JetForce, lavinové komplety Pieps a solární fotovoltaické panely GoalZero.


Dolní část výstupu na Nibbi (1741 m) za kýčovitého počasíDolní část výstupu na Nibbi (1741 m) za kýčovitého počasí

Výstup v oblasti NibbiVýstup v oblasti Nibbi

Na skialpech a splitboardu na svazích NibbiNa skialpech a splitboardu na svazích Nibbi


Tibor a Markéta na vrcholu NibbiTibor a Markéta na vrcholu Nibbi

Lenka, Tibor a Markéta na vrcholu NibbiLenka, Tibor a Markéta na vrcholu Nibbi

Markéta při sjezdu z NibbiMarkéta při sjezdu z Nibbi


Tibor při sjezdu z NibbiTibor při sjezdu z Nibbi

Lenka při sjezdu z NibbiLenka při sjezdu z Nibbi

Nibbi při pohledu přes jezeroNibbi při pohledu přes jezero


01.06.2015, Jan Pala


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

• NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ