Lyžoval v mnoha pohořích a zemích od Severní Ameriky přes Evropu, střední Asii až po Kamčatku a Japonsko. Ve svém volném čase se zajímá hlavně skialpinismus z metodického pohledu a lavinovou prevenci. Na Pelikánových seminářích věnovaných horské medicíně se věnuje problematice skialpinismu a lavin. Je hlavním autorem knihy Hory a sníh (2010) a spoluautorem knihy Horolezecká abeceda (2007).
Poradíme, jak vybrat skialpové lyže, boty, vázání, hole i lavinovou výbavu. Náš testovací tým má přehled o novinkách i stálicích na trhu.
Do skialpového vybavení nepatří jen standardní skialpový set a lavinová výbava. Patří sem i různé „doplňky“, z nichž fitness skialpinista využije asi jen čelovku. Mezi doplňující výstroj a výzbroj patří vybavení použitelné na ledovci a ve strmějším terénu – stoupací železa, cepíny, sedací úvazky, stoupací železa na skialpinistické vázání a třeba také „hračky“ do sněhem zasypaného terénu – sněhové pily, a pomůcky pro měření sněhu.
V posledních letech jsme svědky obrovského boomu lyží do volného terénu. Nenajdete snad jedinou klasickou lyžařskou firmu, která by nenabízela lyže na skialpové aktivity nebo freeride. Jak se ale v tom velkém množství různých modelů lyží, jejich tvarů, délek, šířek pod vázáním a použitých materiálů vyznat? Vše záleží na přístupu – může to být buď jednoduché, nebo hodně složité.
Volba vhodné pohybové činnosti k přípravě na zimní sezónu může rozhodovat o celkovém vyznění každého výletu s tuleními pásy. Výsledkem bude, že se při jakémkoliv výstupu budete blaženě usmívat a tento úsměv se změní v úplně blažený při jakémkoliv sjezdu. No dobře, třeba v krustě to nebude rohlík od ucha k uchu, ale jen malý úsměv.
Spojení různě obtížného výstupu od pohodového pohybu na tuleních pásech až po horolezecký výstup s lyžemi na batohu a cepínem (cepíny) v ruce se sjezdem na lyžích nebo snowboardu (splitboardu) vytváří pro každého hodnotný sportovní zážitek.
Ve dnech 1. až 5. května 2024 se v norském pohoří Sunnmøre uskutečnil výroční desátý ročník skialpinistického memoriálu organizovanového norskými Čechy a Slováky ve spolupráci s Komisí tradičního skialpinismu ČHS. Letošní setkání bylo posunuté na začátek května tak, aby se dalo skialpovat celou dobu nad fjordy.
Po skromných počátcích, kdy se nultého ročníku memoriálu zúčastnili pouze tři organizátoři, dosáhl československý firnový memoriál v Norsku již desátého pokračování. NorSKI skialp (šlapaní, splitboard a freeride) – Czechgang pod vedením ředitele memoriálu Rosti Harudy a ve spolupráci s Komisí tradičního skialpinismu ČHS tímto zvou na první kulatý ročník Československého firnového memoriálu v Norsku ve dnech 30. dubna až 5. května 2024.
Ve dnech 15. až 17. prosince 2023 proběhlo tradiční Setkání skialpinistů na Chatě Jiřího na Šeráku organizované Komisí tradičního skialpinismu ČHS a Společnosti horské medicíny. Od pátku do neděle byla na programu řada přednášek od metodiky přes historii až po vzdálené a vysoké hory.
Komise tradičního skialpinismu ČHS ve spolupráci se Společností horské medicíny pořádá každoroční Setkání skialpinistů ve dnech 15. – 17. prosince 2023. Setkání skialpinistů se uskuteční po čtyřech letech v Jeseníkách na ověřeném místě ve výšce přes 1300 metrů nad mořem.