Schmalzmauer (1759 m) a Schreitelkogel (1654 m) – skialpinistický okruh u lyžařského střediska

Schmalzmauer (1759 m) a Schreitelkogel (1654 m) – skialpinistický okruh u lyžařského střediska

Hochkar je dobře známé lyžařské středisko nejenom pro obyvatele jižní Moravy. Ve svém okolí nabízí řadu krásných krátkých skialpinistických túr pro všechny od dětí po dospělé. Mezi kombinované túry patří i tento okruh přes dva vrcholy.

Wildalpen, Ybbstaller Alpen – Rakousko

Země
Rakousko
Další země
Rakousko
Pohoří
Wildalpen, Ybbstaller Alpen
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
5.5 km
Vhodné měsíce
I, II, III, IV
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
1759 m n. m.
Orientace svahu
JZ
Max. sklon svahu
35 °
Převažující sklon svahu
20 °
Lavinové nebezpečí
ano, minimálně v traverzu při výstupu i sjezdu
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
skialpový nebo splitboardový set, lavinová výbava
Převýšení
450 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
nejsou
Počet lidí za rok
stovky

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

parkoviště P4 na Hochkaru – kousek po běžkařské trase – odbočení na východ – výstup k lesní cestě ve výšce 1550 m – kolem jezera Bergsee ze severu – na východ – mírné pláně na vrchol – sjezd a přesun na pásech k jezeru Bergsee – výstup na Schreitelkogel – sjezd na Z – dobruslení na parkoviště P4

Podrobný popis

Oblast Hochkaru se nachází na sever straně údolí Salzy nedaleko Wildalpen. Zatímco dole v údolí ve výškách kolem 600 metrů nemusí být hodně sněhu, čím výše se vyjíždí na Hochkar, tím více přibývá sněhu. V okolí lyžařského střediska si vybere každý od pohodových mírných sjezdů až po velmi strmé svahy.

Na rovinaté pláni s řídkým jehličnatým lesem okolo
Na rovinaté pláni s řídkým jehličnatým lesem okolo

Po výjezdu autem po Hochkar Alpenstrasse zaparkujeme na prvním parkovišti po levé straně (P4). U parkoviště můžeme hned nasadit lyže s tuleními pásy. K výstupu na hřebeny se nabízí několik možností, ale pro procvičení otoček ve více ukloněném svahu se výborně hodí svah na dohled od parkoviště. Od parkoviště se vydáme na východ kousek (asi 50 m) po upravené běžkařské stopě. Z ní odbočíme vlevo na sever, abychom ji ještě jednou překřížili na úpatí svahu. Volným svahem posetým pařezy stoupáme v otočkách vzhůru na východ na cestu obcházející Schreitelkogel (1654 m).

Vydáme so po ní doprava na východ a za chvilku se otevírá výhled na zamrzlé umělé jezero Bergsee. U jezere se otevírá výhled na hlavní hřeben s cílovým vrcholem Schmalzmauer (1759 m).

Jak na výstupu, tak na sjezd jsou ještě k dispozici nerozježděná místa
Jak na výstupu, tak na sjezd jsou ještě k dispozici nerozježděná místa

Od Bergsee na Schmalzmauer (1759 m)

Jezero obcházíme po jeho severním okraji a za ním můžeme zvolit mezi několika variantami pokračování výstupu. Ti, co jsou zaměřeni na fitness skialp na lyžařských sjezdovkách, mohou stoupat podél červené sjezdovky 10 do výšky zhruba 1650 metrů. Odtud se stočí k severu a dle vyšlapané stopy nebo vlastních preferencí pokračují k vrcholu. Druhou zábavnější možností výstupu je pokračování od jezera na východ do strmého svahu pod skalkami. Ve sklonu místy přes 40 stupňů traverzujeme svahem dále k východu na pláň, z níž se mírně zvedá závěrečný svah.

Dvojice stoupající na vrchol Schmalzmauer (1759 m)
Dvojice stoupající na vrchol Schmalzmauer (1759 m)

Po čerstvém sněžení šlapeme stopu podél lesního porostu, abychom si celou ukloněnou pláň nechali na sjezd. Nejsme-li na svahu první, využíváme některou z již vyšlapaných výstupových stop. Hrana hřebene na vrcholu Schmalzmauer (1759 m) je ohraničena ostnatým drátem pro letní pastvu dobytka. Za tento plot moc nelezeme, protože na sever jsou strmé skalnaté svahy.

Jeden z řady nerozježděných svahů
Jeden z řady nerozježděných svahů

Sjezd ze Schmalzmaueru (1759 m) a výstup na Schreitelkogel (1654 m)

Pro první sjezd se nabízí převážně mírné sklony s jižní a jihozápadní orientací. Jinde je poměrně hustý kosodřevinový a stromový porost. Níže se nabízí možnost sjezdu do severně orientovaného údolí, což je doporučitelné jen za výborných sněhových podmínek. Místo toho pokračujeme k jezeru Bergsee. Od něj se na sever vypíná vrchol Schreitelkogel (1654 m) s relativním převýšením od jezera přibližně 80 metrů. Svah je krásně ukloněný a nabízí výborné možnosti na procvičení otoček při stoupání vzhůru. Navíc je jižně orientovaný, takže vhodný k opalování.

Schreitelkogel (1654 m) nad jezerem Bergsee
Schreitelkogel (1654 m) nad jezerem Bergsee

Sjezd z Schreitelkogelu (1654 m)

Z vrcholu je parádní výhled na lyžařské středisko Hochkar i na předchozí vrchol. Pro sjezd je na výběr několik možností počínaje nejjednodušší se sjezdem podél výstupové stopy. Zajímavější je jihozápadní „lajna“ mezi stromy, která lyžaře dovede k otevřenému výstupovému svahu. Dojezd je možný jak po tomto svahu, tak v souběžném starém vzrostlém lese. Po dojezdu k běžkařské trase se pokračuje v protisměru výstupu na parkoviště.

Na vrcholu Schreitelkogel (1654 m)
Na vrcholu Schreitelkogel (1654 m)

Přístup na začátek

Brno – Znojmo – Hollabrunn – Traumaer – St. Pölten – Schiebbs – Hochkar Praha – České Budějovice – Linz – Waidhofen and der Ybbs – Sankt Georgen am Reith – Göstling am der Ybbs - Hochkar

Rozpis po dnech

parkoviště P4 na Hochkaru – kousek po běžkařské trase – odbočení na východ – výstup k lesní cestě ve výšce 1550 m – kolem jezera Bergsee ze severu – na východ – mírné pláně na vrchol – sjezd a přesun na pásech k jezeru Bergsee – výstup na Schreitelkogel – sjezd na Z – dobruslení na parkoviště P4

Ubytování a jídlo

Další túry v okolí

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: