Grasberg (1673 m) – skialpový okruh se strmým sjezdem z vesničky Hinterwildalpen

Grasberg (1673 m) – skialpový okruh se strmým sjezdem z vesničky Hinterwildalpen

Oblast Wildalpen nabízí nepřeberné množství různých vrcholů a svahů vhodných pro libovolně obtížně skialpové túry. Jedním z málo navštěvovaných vrcholů je 1673 metrů vysoký Grasberg, který nabízí i strmější výstup a sjezd.

Wildalpen – Rakousko

Země
Rakousko
Další země
Rakousko
Pohoří
Wildalpen
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
10 km
Vhodné měsíce
I, II, III, IV, XI, XII
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
1673 m n. m.
Orientace svahu
V, SZ a Z
Max. sklon svahu
38 °
Převažující sklon svahu
25 °
Lavinové nebezpečí
ano, v lese při výstupu, při sjezdu v úvodní části východním svahem
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
ferata
Vybavení
skialpnistický nebo splitboardový set, lavinová trojice
Převýšení
890 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
ne
Počet lidí za rok
stovky

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

malé parkoviště u koryta potoku Eisenerzerbach – ve vesnici Hinterwildalpen za restaurací Zum Krug - koryto potoka Eisenerzer Bach – Wanderweb 828 – rozcestník na náhorní planine u hranice lesa – V a SV kolem chat a salaší na Grasberg (1672 m) – z vrcholu kouske k jihu – sjezd V svahem do údolí pod Hirschkogel (1575 m) – sjezd SZ širokým zářezem do výšky pod 1100 m – stočení na západ a dojezd skrz les na louku nad údolím – potokem nebo po cestě k autu

Podrobný popis

Wildalpen je znám hlavně pro vodáky od jara do podzimu díky proslulé řece Salza. V zimním období je tato nenápadná rakouská oblast známá hlavně kvůli lyžařskému středisku Hochkar a krásnému vrcholu Hochswab. Mimo to nabízí i spoustu dalších lákadel, mezi nimiž určitě stojí za návštěvu vrchol Grasberg.

Stoupání z potoka k hranici lesa
Stoupání z potoka k hranici lesa

Výstup na Grasberg

Po zaparkování u malého parkoviště vedle koryta potoka Eisenerzerbach na konci vesnice Hinterwildalpen přecházíme přes potoční koryto a pokračujeme rovně po lesní cestě. Před levotočivou zatáčkou opouštíme silnici a jdeme rovně prudkým potočním korytem po turistické značené stezce 828. Stezka strmě stoupá podél potoka, případně traverzy ve strmějším svahu mimo potok. Sklony okolních svahů přesahují hravě hranici čtyřiceti stupňů.

Ideální vyhlídkové místo k odpočinkou cestou na Grasberg
Ideální vyhlídkové místo k odpočinkou cestou na Grasberg

Potokem pokračujeme až do sedla. Odtud mírnějším stoupáním až k lávce Jungfernbrücke. U lávky doleva kolem potočního kaňonu (po levé straně potoku). Prudkým stoupáním stoupáme až k pasteveckým chatkám Grasbergalm na náhorní planině. Tady se stáčíme na východ, a následně sever a severozápad po „loukách“. Odtud začneme nabírat výšku k závěrečnému výšvihu severozápadním hřebenem k vrcholu Grasberg.

Stoupání pláněmi v oblasti Grasbergu

Sjezd z vrcholu Grasberg

Z vrcholu jedeme kousek zpět po výstupové cestě. Potom se stáčíme doleva dolů strmějším východním svahem do žlabu Hirschboden. kde následuje sjezd vlevo na severozápad. Sjezd je parádní a po přibližně jednom kilometru narážíme na cestu. Za ní ještě pokračujeme asi 150 metrů rovně. Potom jedeme doleva dolů, a zase doleva směr Z-JZ přes les a louku. Dojedeme až zpět k lesní cestě. Po cestě se dostaneme doprava k autu.

Vyhlídka od kříže na Grasbergu do Hochwildalpen
Vyhlídka od kříže na Grasbergu do Hochwildalpen

Přístup na začátek

Praha – České Budějovice – Freistadt – Pregarten – B123 Marwach – A1 exit 142 – L6267 – Waidhoffen an der Ybbs – Wildalpen, Hintewildalpen - cca 400 km

Rozpis po dnech

malé parkoviště u koryta potoku Eisenerzerbach – ve vesnici Hinterwildalpen za restaurací Zum Krug – koryto potoka Eisenerzer Bach – Wanderweb 828 – rozcestník na náhorní planine u hranice lesa – V a SV kolem chat a salaší na Grasberg (1672 m) – z vrcholu kouske k jihu – sjezd V svahem do údolí pod Hirschkogel (1575 m) – sjezd SZ širokým zářezem do výšky pod 1100 m – stočení na západ a dojezd skrz les na louku nad údolím – potokem nebo po cestě k autu

Ubytování a jídlo

Další túry v okolí

Hochstadl (1919 m), Eisenerzer Höhe (1549 m), Adambaueralm (1330 m), Hochschwab (2227 m)

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: