Hochstadl (1919 m) – skialpová túra vysoko nad hranicí lesa ve Wildalpen

Hochstadl (1919 m) – skialpová túra vysoko nad hranicí lesa ve Wildalpen

Wildalpen nabízí kromě nejvyššího Hochschwabu množství nižších bezlesých vrcholů s dalekými výhledy. Jedním z nich je i Hochstadl (1919 m), na který se dlouho stoupá nad hranicí lesa.

Rakousko

Země
Rakousko
Další země
Rakousko
Počet dní
1
Délka
13 km
Vhodné měsíce
I, II, III, XII
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
1919 m n. m.
Max. sklon svahu
38 °
Převažující sklon svahu
30 °
Lavinové nebezpečí
ano
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Převýšení
1300 m
Počet lidí za rok
stovky

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

parkoviště na vnější straně tunelu Bärnwagllahn, silnice mezi Wildalpen a přehradou Prescenyklause – Bärental – Tannstein (1750 m) - Hochstadl (1919 m)

Podrobný popis

Po Hochwabstrasse (silnice B24) dojedeme k mostu při ústí potoka Bärenbach do Salzy (632 m). Po zaparkování auta nastupujeme podle stavu sněhu rovnou na skialpy nebo nás čeká zpočátku pěší pochod půldruhého kilometru po prohrnuté cestě. Od druhého mostu stoupáme na skialpech lesní cestou údolím nad údolím potoka Bärenbach. Cesta stoupá s různým sklonem a mnoha serpentinami. Při výstupu si můžeme některé serpentiny zkrátit strmějším terénem a zároveň tak otestovat stav sněhu pro následný sjezd.

Z cesty údolím k Hochstadlu

Ve výšce 1220 metrů odbočujeme z cesty k lovecké chatě (1296 m) a vydáváme se severozápadně k vrcholu Hochstadl (1919 m). Výstupová trasa vede nejdříve pozvolným stoupáním s mírně hustšími lesy, kde využíváme viditelného průklesku. Později je terén členitější a rychleji i nabíráme výškové metry.

S ostrým jarním sluncem v zádech jsme rádi i za možnost se na chvíli schovat před slunečním žárem pod korunami stromů. Ty však postupně řídnou a ve výšce cca 1600 metrů už jsme na čisté sněhové pláni a stoupáme pomalu serpentinou pod vrchol Tannstein do výšky cca 1750 metrů. Odtud sjíždíme svahem do sedla pod náš cíl Hochstadl. Svah je už vyhřátý sluncem a sníh se místy sesouvá. Stoupání východním svahem je o poznání na tužším podkladu a i přes vysoké teploty je zde sněhu požehnaně.

Sjezd z Hochstadlu k Salze

Sjezd z vrcholu nejdříve volíme po výstupové trase zpět do sedla a odtud sjíždíme na jih holými pláněmi podél levé strany úzkého skalního hřebene s výrazným kamenným oknem, ze kterého nás pozorují místní kamzíci. Sjíždíme až k lesu ve výšce 1400 metrů, kde je vidět že místy už sníh řídne. Objetim pár spadlých stromů a větví se dostáváme až k výstupové cestě ve výšce 900 metrů. Zde už jen pomalu sjíždíme, kde až nám sníh dovolí. Poté dáváme lyže na batoh a podél potoka Bärenbach klesáme zpět cestou k autům.

Sjezd z vrcholu do prvního sedla 30-35. Od sedla potom 25-30 stupnu k vystupove cestě. Po cestě už jen pozvolne klesání 15.

Přístup na začátek

Praha – České Budějovice – Freistadt – Pregarten – B123 Marwach – A1 exit 142 – L6267 – Waidhoffen an der Ybbs – Wildalpen, cca 380 km

Rozpis po dnech

parkoviště na vnější straně tunelu Bärnwagllahn, silnice mezi Wildalpen a přehradou Prescenyklause – Bärental – Tannstein (1750 m) – Hochstadl (1919 m)

Ubytování a jídlo

Další túry v okolí

Grasberg (1673 m), Eisenerzer Höhe (1549 m),  Adambaueralm (1330 m), Hochschwab (2227 m)

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: