Hochtürnach (1770 m) – skialpový výstup na impozantní vrchol z údolí Bärental

Hochtürnach (1770 m) – skialpový výstup na impozantní vrchol z údolí Bärental

Ve Wildalpen je řada krajinově zajímavých výstupů a sjezdů na skialpech nebo splitboardech. Mezi krásné túry patří výstup lesem a horskými loukami až na impozantní vrchol Hochtürnach (1770 m).

Rakousko

Země
Rakousko
Další země
Rakousko
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
18 km
Vhodné měsíce
I, II, III, XII
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
1770 m n. m.
Max. sklon svahu
35 °
Převažující sklon svahu
30 °
Lavinové nebezpečí
ano
Spaní na chatách
ano

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

parkoviště na vnější straně tunelu Bärnwagllahn, silnice mezi Wildalpen a přehradou Prescenyklause – Bärental - Hochtürnach (1770 m)

Podrobný popis

Po Hochwabstrasse (silnice B24) dojedeme k mostu při ústí potoka Bärenbach do Salzy (632 m). Po zaparkování auta nastupujeme podle stavu sněhu rovnou na skialpy nebo nás čeká zpočátku pěší pochod půldruhého kilometru po prohrnuté cestě. Od druhého mostu stoupáme na skialpech lesní cestou údolím nad údolím potoka Bärenbach. Cesta stoupá s různým sklonem a mnoha serpentinami. Při výstupu si můžeme některé serpentiny zkrátit strmějším terénem a zároveň tak otestovat stav sněhu pro následný sjezd. Kolem skalního masivu Eckstein docházíme až k lovecké chatě (1296 m) v sedle Bärnbachsattel.

Vyhlídky na skalnaté vrcholyVyhlídky na skalnaté vrcholy

Ze sedla Bärnbachsattel na vrchol Hochtürnach

Před sedlem je však třeba odbočit doprava a následovat značení na louku Farnerwiese (1361 m), kde je také chata. Z ní se ubíráme na jihovýchod vzhůru přes Mittelhalt-Nordkamm ke Kammhöhe a dál směrem k vrcholu Hochtürnach s výhledem do údolí potoka Türnseegrabenbach. Pozor na možné velké převěje na hraně do východního údolí ve výšce přibližně 1700 metrů. Závěrečný úsek ke kříži je mírně lezecký, takže s lyžemi zůstáváme na předvrcholu. Na vrchol to jde jenom pěšky.

Ve výšce přes 1300 metrů jsou sněhu hromadyVe výšce přes 1300 metrů jsou sněhu hromady

Relax na planině před dalším lesním výstupemRelax na planině před dalším lesním výstupem

S lavinovým batohem Pieps JetForce II vzhůru nad hranici lesaS lavinovým batohem Pieps JetForce II vzhůru nad hranici lesa

Sjezd z vrcholu Hochtürnach

Sjezd vede po stejné trase (přes Farnerwiese k lovecké chatě a odtud krátký sjezd dolů napojující se na lesní cestu, přes Bärenbachtal zase zpět k autu). Popřípadě existuje další varianta – před Farnerwiese se držet vlevo a dolů sjet žlabem, avšak tato varianta je sjízdná pouze za ideálních sněhových podmínek, je tu zvýšené riziko lavin. Vhodná je jen pro velmi dobré lyžaře s výbornou orientační schopností. Dále se lesní zářez napojuje na lesní cestu a pokračuje se údolím Bärenbachtal k autu.

Wildalpen je liduprázdný rájWildalpen je liduprázdný ráj

Výhled z vrcholu Hochtürnach Výhled z vrcholu Hochtürnach

Traverz po prvním sjezduTraverz po prvním sjezdu

Zajímavostí je akvadukt v dolní části údolí.

Přístup na začátek

Praha – České Budějovice – Freistadt – Pregarten – B123 Marwach – A1 exit 142 – L6267 – Waidhoffen an der Ybbs – Wildalpen, cca 380 km

Rozpis po dnech

parkoviště na vnější straně tunelu Bärnwagllahn, silnice mezi Wildalpen a přehradou Prescenyklause – Bärental – Hochtürnach (1770 m)

Ubytování a jídlo

Další túry v okolí

Hochstadl (1919 m), Grasberg (1673 m), Eisenerzer Höhe (1549 m),  Adambaueralm (1330 m), Hochschwab (2227 m)

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: