Mittereckhöhe (2020 m) – vyhlídkový vrchol kousek od Obertauernu

Mittereckhöhe (2020 m) – vyhlídkový vrchol kousek od Obertauernu

Obertauern je vyhlášené lyžařské středisko v Radstatských Alpách. V jeho okolí je velké množství vrcholů vhodných pro skialpinistické výlety. Výstup a sjezd z Mitereckhöhe patří mezi krátké vyhlídkové túry téměř za jakékoholiv počasí a sněhu.

Radstadtské Taury – Rakousko

Země
Rakousko
Další země
Rakousko
Pohoří
Radstadtské Taury
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
7 km
Vhodné měsíce
I, II, III, IV, XII
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
2060 m n. m.
Orientace svahu
SV, V
Max. sklon svahu
40 °
Převažující sklon svahu
20 °
Lavinové nebezpečí
ano, v horní části pod hřebenem
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
Skialpinistické vybavení, lavinový set
Převýšení
650 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
nejsou
Počet lidí za rok
stovky

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Malé parkoviště na Katschberg Strasse mezi Twengem a Obertauernem – výstup po lesní cestě do 1700 m - poté přímo a výše v traverzech do sedla 199¨00 metrů SZ od Metterecku (1899 m) – SZ hřebenem na Mittereckhöhe s křížem – mírným hřebenem na vyhlídkový plochý vrchol – několik možností sjezdu - sjezd na parkoviště

Podrobný popis

Na Obertauern se jezdí za prašanovým lyžování. Pokud už to není zajímavé s lanovkami ve volném terénu nebo na sjezdovkách, je možné se odreagovat i na řadě různě dlouhých skialpových výletů v blízkém okolí. Jedním z nich může být i výstup na hřeben s křížem na Mittereckhöhe. Výhodou tohoto výletu je, že se dá absolvovat z velké části téměř za jakéhokoliv počasí a sněhu. Je to proto, že až na krátké mírné pláně je výstup veden v různě hustém bezpečném lesním porostu. Za méně bezpečných sněhových podmínek nejsou pouze doporučitelné sjezd na SV a V z hřebene mezi vyhlídkou 2060 metrů a Mittereckhöhe (2020 m).

Vyhlídka do údolí Taurachtal během výstupu
Vyhlídka do údolí Taurachtal během výstupu

Výstup na Mittereckhöhe (2020 m)

Z parkoviště ve výšce přibližně 1400 metrů se po lesní cestě nejprve vydáváme krátce k jihu, aychom se po chvíli stočili na SSZ. Na cestě zřejmě nebude vyšlapaná výstupová stopa, protože řada lidí tady sjíždí v pluhu. Svižným tempem s občasnými vyhlídkami se dostáváme k zatáčce ve výšce 1610 metrů, která nás nasměruje na jih. Po dalších osmdesáti výškových metrech se opět stáčím k severu. Mírným stoupáním můžeme dojít až k budovám v oblasti Gastalm, a teprve u nich se stočit opět k jihu. Výhodou této varianty je velmi mírné stoupání a parádní výhledy u budov.

Stoupáme k hřebenu rozježděným svahem
Stoupáme k hřebenu rozježděným svahem

Rychlejší možností je zkrátit si tento dlouhý mírný traverz přibližně v jeho třetině s využitím vyšlapané skialpové stopy. Takto docházíme na konec souvislého lesa se pod hranicí 1800 metrů. Odtud stoupáme kousek ukloněnou loukou, než se opět dostaneme do řídkého lesa. Jím po chvíli docházíme na hřeben ve výšce 1900 metrů. Odtud se otevírají parádní výhledy k západu a jihu. Na hřebenu se stáčíme na SZ a krátce poté dosahujeme vrcholového kříže na Mittereckhöhe (2020 m). Pro lepší vyhlídky na okolní impozantní vrcholy je doporučitelné pokračovat dále po hřebenu až na přibližně 2060 metrů vysoký bezejmenný vrchol.

Parádní vyhlídkový hřeben pod Mittereckhöhe
Parádní vyhlídkový hřeben pod Mittereckhöhe

Sjezdy z bezejmenného vrcholu a Mittereckhöhe (2020 m)

Oba vrcholy nabízejí dokonalé kruhové výhledy na okolní nižší i vyšší vrcholy. Za bezvětří jsou tak ideálními relaxačními body. Z obou se nabízí řada sjezdů se sklony od mírných až po přesahující 40 stupňů. Z hlediska obtížnosti je nejjednodušší sjezd kopírující výstupovou trasu. Ten je ovšem vhodný pro začátečníky nebo za zvýšeného stupně lavinového nebezpečí.

Závěrečný výstup na Mittereckhöhe (2020 m)
Závěrečný výstup na Mittereckhöhe (2020 m)

U dalších variant záleží hlavně na tom, zda už jsou svahy rozježděné, nebo se jedná o neporušený sníh. V praxi to znamená například zahájit sjezd přejezdem z bezejmenného vrcholu na Mittereckhöhe. Poté vyzkoušet JV krátký strmější svah a přesunout se zpět na hřeben a vybírat sjezd podle sklon a nerozježděnosti svahu. Jelikož se jedná o S a SV orientaci, je tady šance na prašan po velkou část zimní sezóny.

Sjezd jižně orientovaného svahu nad Mittereckhöhe (2020 m)
Sjezd jižně orientovaného svahu nad Mittereckhöhe (2020 m)

Po sjezdu úvodní pasáže ve sklonech 30-40 stupňů pokračujeme kousek po louce, abychom se dostali do „kanadského“ lesa. Na rozdíl od Kanady tady nebývá X metrů prašanu, ale pokud nasněží, tak je lesní sjezd dokonalý. Je-li dostatek sněhu i v nižších partiích, může se po spádnici sjet až k hlavní silnici a podél ní na parkoviště. Není-li níže vhodný sníh, můžeme najet na výstupovou stopu ve výšce těsně přesahující 1500 metrů a zbývajících asi 100 výškových metrů sjet krátkými oblouky po cestě.

V lesích je spousta nerozježděného sněhu
V lesích je spousta nerozježděného sněhu

Přístup na začátek

Praha - České Budějovice – Linz – Salzburg – Bischofshofen – Radsdtadt – Untertauern – Obertauern – parkoviště 1400 m, cca 500 km

Rozpis po dnech

Malé parkoviště na Katschberg Strasse mezi Twengem a Obertauernem – výstup po lesní cestě do 1700 m – poté přímo a výše v traverzech do sedla 199¨00 metrů SZ od Metterecku (1899 m) – SZ hřebenem na Mittereckhöhe s křížem – mírným hřebenem na vyhlídkový plochý vrchol – několik možností sjezdu – sjezd na parkoviště

Ubytování a jídlo

ubytovací a restaurační kapacity v lyžařském středisku Obertauern

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: